Dlaczego sen jest istotny dla sportowców?

Sen jest fundamentalny dla naszego zdrowia. Odpowiednia ilość i jakość snu pozwala na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Ogólnie przyjętą normą jest 8 godzin snu każdego dnia, jednak w tym przypadku warto obserwować własny organizm i indywidualnie dopasować ilość snu. Jego niedobór skutkować może ogólnym rozdrażnieniem, osłabieniem i uczuciem zmęczenia. Pojawić się może również zwiększona podatność na stres i znaczne osłabienie odporności. Niewystarczająca ilość snu powoduje również zwiększone wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Może to prowadzić do przewlekłego uczucia zmęczenia, co nie jest wskazane, zwłaszcza wśród sportowców.

Regeneracja po treningu - jak dobrać wygodny materac?
Regeneracja po treningu - jak dobrać wygodny materac?

Dla osób aktywnych fizycznie, sen jest nierozerwalną częścią treningu - obok ćwiczeń i diety. Jego odpowiednia ilość pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji i uniknąć uczucia przetrenowania, dzięki czemu zapewni nam siły na kolejny trening. Badania udowadniają, że w trakcie głębokiej fazy snu dochodzi do wydzielania somatotropiny - hormonu wzrostu, który odpowiedzialny jest za odbudowę uszkodzonych tkanek mięśniowych oraz przyrost masy mięśniowej.

Idealny materac dla sportowca

Odpowiednią higienę snu zapewni dobrze dobrany materac, przy wyborze którego należy kierować się kilkoma istotnymi warunkami. Materac dla sportowca powinien zapewniać zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Zbyt twardy materac powodować może deformacje, głównie w odcinku lędźwiowym, który w trakcie wysiłku fizycznego, takiego jak trening siłowy, i tak jest narażony na przeciążenia. Zbyt miękki materac również nie zapewni nam odpowiedniego odpoczynku i może być przyczyną zapadnięcia miednicy - a co za tym idzie spowodować może przeciążenia w odcinku lędźwiowym. Idealnym wyborem będzie materac o średniej twardości, który zapewni dopasowanie oraz odpowiednie podparcie części ciała - głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud i łydek. Warto również kierować się rodzajem wypełnienia. Ciekawym wyborem będą materace z dodatkiem kokosu od www.materacestargard.pl, które zapewniają wysoką elastyczność i sprężystość oraz perfekcyjne podparcie, które pozwoli mięśniom na odpoczynek i regeneracje.

Regeneracja po treningu - jak dobrać wygodny materac?
Regeneracja po treningu - jak dobrać wygodny materac?

Jak widać wybór materaca to temat szeroki, warto więc przeczytać więcej na temat materacy dla sportowca od www.materacestargard.pl. Odpowiednio dobrany zagwarantuje naszemu organizmowi na prawidłową regenerację, a co za tym idzie zwiększenie efektów treningowych. Dobrym pomysłem będzie zasięgniecie opinii fachowców oraz kupno materaca w autoryzowanym sklepie z produktami wysokiej jakości, np. u renomowanego producenta, jakim jest Hilding Anders. Wybierając materac w Stargardzie od www.materacestargard.pl, możemy liczyć na pomoc profesjonalnych doradców, których opinia zapewni komfort snu na lata.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny