Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu - najważniejsze informacje

Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, którego inna nazwa to presostat, jest bardzo ważnym urządzeniem w każdym zestawie hydroforowym. Odpowiada on za wyłączanie i włączanie pompy hydroforowej, gdy ta osiągnie minimalne lub maksymalne zadane ciśnienie. Wyłącznik do hydroforu, to automat, który sterowany jest pneumatycznie, a którego zadaniem jest wyłączanie i włączanie prąd elektrycznego w odpowiednim momencie.

Wyłącznik do hydroforu zwykle jest fabrycznie ustawiony na zadane ciśnienie górne oraz dolne, możemy jednak samemu dopasować te skrajne wartości do naszych potrzeb. Regulacja hydroforu umożliwia nam uzyskanie wartości dolnej oraz górnej ciśnienia, czyli ciśnienia włączania pompy i jej wyłączania w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hydroforach.

Podłączenie wyłącznika i regulacja hydroforu

Podłączenie wyłącznika ciśnieniowego do hydroforu

Wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu z gwintem ¼ cala montuje się zwykle w specjalnym pięciodrożnym złączu mosiężnym, które montowane jest bezpośrednio w pompie hydroforowej lub w zbiorniku hydroforowym. Wykorzystuje się do tego gwint zewnętrzny ¼ cala. W przypadku wyłącznika z gwintem ½ cala wykorzystuje się trójnik, redukcję oraz półcalową baryłkę. Przy montażu wyłącznika w pompie hydroforowej lub w zbiorniku hydroforowym powinniśmy również pamiętać o bardzo ważnej czynności, jaką jest prawidłowe uszczelnienie gwintów. Możemy do tego celu użyć pakuły oraz pasty uszczelniające.

Następnie należy podłączyć przewody elektryczne wyłącznika ciśnieniowego i silnika pompy. W tym celu należy zdjąć zewnętrzną osłonę wyłącznika i przeciągnąć w odpowiednie miejsca przewody zasilające i przewody od silnika pompy: przewodów w kolorze niebieskim, zwanych zerem roboczym od pompy i od wyłącznika, przewodów w kolorze brązowym, czyli fazy pompy i wyłącznika oraz przewodów w kolorze żółto zielonym, czyli uziemienia silnika pompy i wyłącznika ciśnieniowego. Następnie przykręcamy obudowę zewnętrzną wyłącznika ciśnieniowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hydroforach do domów jednorodzinnych?

Regulacja włącznika ciśnieniowego hydroforu

Większość wyłączników ciśnieniowych do hydroforu jest fabrycznie wyregulowana, gdzie zwykle najmniejsza wartość ciśnienia, przy którym pompa jest włączana wynosi 1,7 bar, a najwyższa wartość ciśnienia, przy którym pompa jest wyłączana wynosi 2,5 bar. W sytuacji, gdy parametry naszej pompy pozwalają na to, a my chcemy zwiększyć ciśnienie, możemy zmienić zakres ciśnień do załączania i wyłączania pompy. Wewnątrz wyłącznika ciśnieniowego do hydroforu znajdują się dwie śruby ze sprężynami, mniejsza j i większa, to dzięki nim możliwa jest regulacja włącznika ciśnieniowego hydroforu. W zależności od modelu wyłącznika śruby te odpowiadają za proces załączania i wyłączania pompy.

W większości modeli większa śruba odpowiada za dolne ciśnienie, czyli proces załączania pompy, gdy ciśnienie spadnie. Kręcąc większą śrubą w prawo zwiększamy ciśnienie załączania pompy. Oznacza to, że pompa włączy się szybciej, a odstęp pomiędzy załączaniem a wyłączaniem pompy się zwiększy. Natomiast kręcąc większą śrubą w lewo zmniejszamy ciśnienie załączania pompy. To z kolei oznacza, że pompa będzie się włączać później, czyli odstęp pomiędzy załączaniem a wyłączaniem pompy się zwiększy, oczywiście przy założeniu, że poziom powietrza w pompie jest odpowiedni. W ten sposób przeprowadza się ustawianie ciśnienia dolnego, załączającego pompę.

Mniejsza śruba odpowiada natomiast za ciśnienie górne pompy, czyli za proces jej wyłączania przy uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia. Przy pomocy mniejszej śruby w wyłączniku ciśnieniowym możemy zatem regulować ustawianie ciśnienia górnego, czyli ciśnienia wyłączania. Kręcąc mniejszą śrubą w prawo zwiększamy ciśnienie wyłączania, co spowoduje, że pompa wyłączy się później, a odstęp pomiędzy wyłączaniem a załączaniem pompy się zwiększy. Natomiast kręcąc mniejszą śrubą w lewo zmniejszymy ciśnienie wyłączania, co spowoduje, że pompa będzie wyłączać się szybciej, a odstęp pomiędzy włączeniem a wyłączeniem pompy się zmniejszą. To wszystko oczywiście przy założeniu, że poziom powietrza w pompie jest odpowiedni. Jest to sposób w jaki wyregulować możemy hydrofor OMNIGENA. Ale podobnie jak hydrofor OMNIGENA reguluje się również inne zestawy hydroforowe. Sprawdź także ten artykuł o hydroforze OMNIGENA.

Regulacja hydroforu - na co zwrócić szczególną uwagę?

Im większe ciśnienie górne pompy hydroforowej ustawimy, tym większe ciśnienie osiągnie woda w naszych kranach. Musimy jednak pamiętać o tym, aby ciśnienie górne, które ustawimy w wyłączniku, nie było większe niż maksymalne ciśnienie naszej pompy hydroforowej, które znaleźć możemy na tabliczce znamionowej pompy. Ponadto powinniśmy wiedzieć także, że parametry, które podane są na tabliczce znamionowej, są parametrami maksymalnymi, a im dalej od lustra wody, znajduje się nasz hydrofor, tym jego wartości są mniejsze. W związku z tym, przy regulacji pompy hydroforowej należy wyliczyć dokładnie odległości i straty. Gdy okaże się, że po przeprowadzeniu regulacji naszej pompy hydroforowej nie wyłącza się ona, najprawdopodobniej ciśnienie wyłączania, które ustawiliśmy przekracza rzeczywiste ciśnienie naszej pompy i musimy ją wyregulować raz jeszcze, zmniejszając jej ciśnienie górne.

Jak przedstawiono powyżej, instalacja wyłącznika ciśnieniowego do hydroforu oraz regulacja pompy hydroforowej nie są wcale trudne. Gdy wiemy, jak wyregulować hydrofor, możemy dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb. Możemy ustawić zarówno ciśnienie dolne hydroforu, osiągnięcie którego powoduje załączanie pompy hydroforowej, a także ciśnienie górne hydroforu, osiągnięcie którego powoduje wyłączenie pompy hydroforowej. Sprawdź także artykuł z poradami, jak podłączyć hydrofor.

ikona podziel się Przekaż dalej