Regulator pokojowy - informacje

Czym jest czujnik pokojowy?

To nic innego jak urządzenie (ewentualnie system urządzeń), które wykorzystuje się jako sterownik do pieca c.o. lub innego elementu grzewczego. Pokojowe regulatory temperatury montuje się w wybranym miejscu domu – najczęściej takim, skąd domownicy mogą dostosować pracę ogrzewania do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Regulator pokojowy zazwyczaj wyposażony jest w wyświetlacz, przyciski oraz pokrętło do sterowania urządzeniem – no chyba, że zdecydujesz się na model dotykowy. Nowoczesne regulatory wyposażone są we wspomniany czujnik pokojowy – dzięki niemu temperatura ustawiana jest… automatycznie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o termostatach bezprzewodowych.

Termostat pokojowy a jego działanie

Warto wspomnieć, że regulator pokojowy może zostać podłączone za pomocą odpowiednich przewodów – jednak na rynku zdecydowanie króluje bezprzewodowy regulator temperatury. Za sprawą połączenia posiadanego urządzenia grzewczego ze sterownikiem, regulowana zostaje ich praca – tzn. generowanie temperatury bądź czas grzania. Na rynku dostępnych jest sporo różnych modeli – jedne pozwalają na utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu, a inne pokojowe regulatory temperatury umożliwiają ogrzewanie tygodniowe, dzienne czy nawet… godzinowe!

Regulator pokojowy podłączony np. do kotła c.o. zdecydowanie poprawia komfort życia, ponieważ wyklucza się wówczas zbyt duże (lub zbyt małe) grzanie. Takie urządzenie pozwala również na sporą oszczędność pieniędzy – termostat pokojowy bezprzewodowy lub tradycyjny pozwoli na zużywanie energii wyłącznie dostosowanej do aktualnych potrzeb, a więc ogranicza się zużywanie i marnowanie energii! A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze grzejników elektrycznych?

Termostaty pokojowe – popularne modele

Regulator pokojowy Danfoss Bluetooth Eco Home GreenBox

Głowice termostatyczne Danfoss przeznaczone są do kotła c.o. Wyposażono je w moduł komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, przez co łatwo jest zaprogramować urządzenie np. za pomocą smartfona ( w odległości ok. 10 m). Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura będzie utrzymywana we wskazanych dniach bądź godzinach. Głowice termostatyczne Danfoss pozwalają zatem na dużą oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu! Jest to jedno z tańszych rozwiązań, jeżeli chodzi o regulowanie temperatury w mieszkaniu.

Parametry regulatora pokojowego Danfoss Bluetooth Eco Home GreenBox

Klasa oprogramowania

A

Pobór mocy

3 mW

Częstotliwość

2,4 GHz

Zakres nastawy temperatury

4-28 st. C

Cena

ok. 180 zł

Pompy ciepła - najlepsze modele

Regulator pokojowy Honeywell T87RF205

Urządzenie współpracuje m.in. z jednostką centralną ATC928 oraz z regulatorami podłogowymi serii HCE80. Bezprzewodowy regulator temperatury wyposażono w sterownik do pieca c.o., który jest podświetlany. Głowice termostatyczne do grzejnika można zamontować w dowolnym miejscu pokoju. Model pozwala na regulowanie temperatury z dokładnością do 0,5 st. C. W stosunku do swojej dokładności oraz przeznaczenia, urządzenie jest naprawdę przystępne cenowo. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sterownikach ogrzewania.

Regulator pokojowy ustawiany w domu przez kobietę oraz polecane pokojowe regulatory temperatury i termostaty
Regulatory pokojowe – który wybrać do sterowania temperaturą? Sprawdzamy!
Parametry regulatora pokojowego Honeywell T87RF205

Klasa oprogramowania

A

Częstotliwość sygnału

868 MHz

Zasięg

30 m

Zakres nastawy temperatury

5-30 st. C

Cena

ok. 450 zł

Regulator pokojowy Thermoval SE 200 (IP21)

To wysokiej jakości urządzenie, które służy jako sterownik do pieca c.o. oraz do pieców akumulacyjnych. Głowice termostatyczne do grzejnika przeznaczone są nie tylko do ogrzewania powietrza, ale i… podłogi! Nie jest to termostat pokojowy bezprzewodowy, jednak jego ogromną zaletą jest szeroki zakres programowania i trybów pracy, a także 4 wbudowane programy.

Parametry regulatora pokojowego Thermoval SE 200 (IP21)

Klasa oprogramowania

A

Pobór mocy

450 mW

Częstotliwość

6 GHz

Zakres nastawy temperatury

5-40 st. C

Cena

ok. 300 zł

Regulator pokojowy Warmtec WTS

Jest to bezprzewodowy regulator temperatury, którym sterować można z tabletu bądź telefonu. Regulator pokojowy wyposażono w dotykowy ekran, a także czujniki powietrzne (wewnątrz obudowy) i podłogowe (podłączany przewodem o długości 3 m). Urządzenie może kalibrować pomiar temperatury bądź regulować histerezę. Regulator posiada zaprogramowanych aż 6 zmian temperatury na dobę „roboczą” (poniedziałek-piątek) oraz oddzielnych sześć na weekend. Możliwe jest także sterowanie urządzeniem z kilku telefonów lub tabletów. Sprawdź także artykuł z poradami, jak krok po kroku odpowietrzyć kaloryfer.

Parametry regulatora pokojowego Warmtec WTS

Klasa oprogramowania

A

Maksymalne obciążenie regulatora

3600 W

Częstotliwość

5 GHz

Zakres nastawy temperatury

5-80 st. C

Cena

ok. 700 zł

Regulator pokojowy Viessmann ST620RF

Urządzenie składa się z dwóch elementów – odbiornika i regulatora. Dzięki temu regulatorowi możesz kontrolować temperaturę w pokoju zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami. Termostat wyposażono w podświetlany i duży wyświetlacz LCD, obsługiwany za pomocą dotykowego panelu sterowania. Odbiornik i regulator komunikują się za pomocą częstotliwości radiowej RF. Urządzenie pozwala na programowanie zarówno w trybie dziennym, jak i tygodniowym. Dodatkowo jest ono łatwe w montażu i stosunkowo… tanie!

Parametry regulatora pokojowego Viessmann ST620RF

Klasa oprogramowania

A

Częstotliwość sygnału

868 MHz

Zasięg

30 m

Zakres nastawy temperatury

5-35 st. C

Cena

ok. 420 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny