Rekuperacja

Rekuperacja to innymi słowy odzysk ciepła z powietrza wydostającego się z wentylacji. Celem takiego działania jest wstępne ogrzanie świeżego powietrza, które zostaje doprowadzone do pomieszczeń. Podstawowym urządzeniem umożliwiającym odzysk ciepła jest rekuperator, stanowiący element wentylacji mechanicznej. Systemy rekuperacji znajdują swoje zastosowanie w budownictwie energooszczędnym i pasywnych domów jednorodzinnych.
Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem?
Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem?
Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności
Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności
Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje? Rzecz o rekuperacji
Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje? Rzecz o rekuperacji
Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora
Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja – ekologiczny odzysk energii cieplnej

Zapoznaj się z informacjami na temat rekuperacja. Nasze sprawdzone porady związane z rekuperacja pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Wszystko co warto wiedzieć o rekuperacji - ceny, zastosowanie, wymagania, potencjalne oszczędności, opinie oraz proste pytanie - czy warto?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną nawiewowo wywiewną, wyposażoną w wymiennik ciepła. Nowoczesny rekuperator coraz częściej stanowi alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest szczególnie polecany w nowoczesnym budownictwie. Dzięki wydajnej wentylacji mechanicznej do pomieszczeń dostaje się więcej świeżego powietrza, co jednocześnie nie wiąże się z dużą utratą energii grzewczej.

Rekuperator z odzyskiem ciepła jest mechanizmem, który pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Wymiennik ciepła gromadzi nagrzane, zużyte powietrze i przekazuje ciepło do powietrza świeżego, które po nagrzaniu zostanie wtłoczone do pomieszczeń. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jesteśmy w stanie odzyskać do 50 % energii cieplnej. Jest to zadowalający wynik, który może wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Omawiając zalety, którymi charakteryzuje się rekuperator warto wspomnieć o wysokiej wydajności. Dzięki wentylacji mechanicznej do pomieszczeń mieszkalnych dostaje się więcej świeżego powietrza. Warto także dodać, że rekuperacja działa wydajnie o każdej porze roku. Tymczasem tradycyjna wentylacja grawitacyjna traci swoją sprawność w okresie letnim, co stanowi spore utrudnienie eksploatacyjne.

Niestety rekuperacja ma także swoje wady. Najważniejszą z nich będzie wysoki koszt inwestycji. Wentylacja mechaniczna znajduje swoje zastosowanie w nowoczesnych budynkach i powinna być przewidziana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Jej montaż w budynku starszego typu wiąże się z koniecznością wykonania kosztownej modernizacji, co nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Warto także dodać, że system rekuperacji potrzebuje stałego dostępu do zasilania elektrycznego. Jego praca wiąże się zatem z podwyższeniem wydatków za prąd. Na szczęście nie są to wysokie kwoty. Kolejna wada wentylacji z odzyskiem ciepła to możliwość powstania hałasów (szczególnie w tańszych, słabo wytłumionych instalacjach). Dlatego warto zainwestować w lepszej jakości, dobrze tłumiący hałasy system wentylacyjny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wentylacji mechanicznej zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim kalkulacje kosztów, listę najczęściej powtarzanych błędów montażowych oraz zapoznasz się z ekologicznymi sposobami budowy domów. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij