Rekuperacja

Rekuperacja to innymi słowy odzysk ciepła z powietrza wydostającego się z wentylacji. Celem takiego działania jest wstępne ogrzanie świeżego powietrza, które zostaje doprowadzone do pomieszczeń. Podstawowym urządzeniem umożliwiającym odzysk ciepła jest rekuperator, stanowiący element wentylacji mechanicznej. Systemy rekuperacji znajdują swoje zastosowanie w budownictwie energooszczędnym i pasywnych domów jednorodzinnych.

Rekuperacja – ekologiczny odzysk energii cieplnej

Zapoznaj się z informacjami na temat rekuperacja. Nasze sprawdzone porady związane z rekuperacja pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności

Rekuperacja: czyste powietrze i oszczędności

Rekuperacja zapewnia stałą, niezależną od warunków zewnętrznych wymianę powietrza zużytego na świeże w pomieszczeniach. Zdecydowanie również podnosi jego jakość dzięki oczyszczaniu strumienia powietrza nawiewanego. Dodatkowo także odzyskuje energię, dzięki czemu w sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe.
, 13 kwietnia 2017

Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje?

Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje?

Inwestorów, którzy są w trakcie budowy nieruchomości bardziej interesują bieżące koszty niż koszty utrzymania domu. Tym bardziej, że budowanie energooszczędnego budynku pozwala na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania domu, dzięki lepszej izolacji, rekuperacji oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
, 27 stycznia 2017

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja to innymi słowy wentylacja mechaniczna nawiewowo wywiewna z wymiennikiem ciepła. Pozwala na odzysk ciepła ze zużytego powietrza wydalanego na zewnątrz budynku i ogrzanie tym ciepłem świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Rekuperacja jest coraz częściej montowana w nowoczesnych domach jednorodzinnych zamiast napędzanej przez naturę wentylację grawitacyjną. Rekuperator stał się synonimem oszczędności energii cieplnej. Dlatego warto rozważyć wszystkie wady i zalety wentylacji mechanicznej. Poniżej wskażemy, jak działa rekuperator, czy rekuperacja się opłaca, ile kosztuje montaż i codzienne użytkowanie. Sprawdzimy jakie są koszty wentylacji nawiewowo-wywiewnej z odzyskiem ciepła w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Szczecin, Kraków czy Lublin.
, 17 kwietnia 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego 2016

Koszt budowy domu energooszczędnego 2016

Budowa domu energooszczędnego to nie tylko chwilowa moda, ale także sposób na ograniczenie kosztów użytkowania budynku poprzez lepszą izolację, rekuperację i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jeszcze kilka lat temu różnice cenowe pomiędzy budową domu energooszczędnego, a tradycyjnego wynosiły około 40 %. Jednak z każdym rokiem owa różnica maleje. Dodatkowo do budowy domu energooszczędnego możesz dostać niemałe dofinansowanie. Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego w 2016 roku? I jak wygląda relacja pomiędzy kosztami budowy domów energooszczędnych, pasywnych i tradycyjnych? Na powyższe pytania odpowiemy w naszej symulacji kosztorysowej.
, 28 listopada 2016

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz?

Rekuperacja staje się coraz popularniejsza, coraz więcej osób posiada wiedzę na temat tego, czym ta rekuperacja jest. Niestety, wraz ze wzrostem świadomości, rekuperacja nadal jawi się jako instalacja, można by rzec luksusowa, za którą trzeba słono zapłacić. W tym artykule chcę pokazać Ci, że rekuperacja jest o wiele tańsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Poruszę tutaj zarówno tematy związane z kosztem zakupu rekuperatora, przygotowania projektu, montażu rekuperacji i jej późniejszego serwisowania oraz oszczędności jakie przynosi korzystanie z rekuperacji.
, 10 maja 2017

Jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych podczas budowania nowego domu

Jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych podczas budowania nowego domu

Budujesz nowy dom. Swój dom, za własne ciężko zarobione pieniądze, albo z trudem zdobyty kredyt w banku. Wszystko musi być idealnie. To jest Twoje dziedzictwo, miejsce w którym będziesz żyć do późnej starości. Miejsce, które pozostawisz w spadku swoim dzieciom. To nie może być byle jaki dom, tandeta, do której nie chce Ci się wracać z pracy. To musi być idealny dom dla Ciebie i Twojej rodziny, na pokolenia. Czy na drodze nie stanie tu wentylacja?
, 28 kwietnia 2016

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesny styl w architekturze jednorodzinnej staje się coraz popularniejszy. Nowoczesne projekty domów  jednorodzinnych są dostępne w każdym katalogu z projektami typowymi. Powstaje jednak pytanie co świadczy o tym, że dom jest nowoczesny. Czy będą to domy parterowe o nowoczesnej bryle, inteligentnych rozwiązaniach we wnętrzu czy może po prostu domy energooszczędne? Idąc dalej, jaki powinien być układ pomieszczeń, ile łazienek, jakie położenie kuchni, jadalni czy salonu? Nowoczesne źródła energii - kolektory słoneczne, czy pompa ciepła też by się przecież przydały. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a na koniec dodamy informacje o kosztach budowy.
, 29 kwietnia 2016

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w domu

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w domu

Każdy dom powinien być wyposażony w efektywną wentylację. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci, zanieczyszczeń i dwutlenku węgla na zewnątrz budynku. Zużyte powietrze zostaje zastąpione świeżym, co zapewnia korzystny mikroklimat we wnętrzu pomieszczeń mieszkalnych. W domach jednorodzinnych najczęściej znajduje się wentylacja mechaniczna bądź wentylacja grawitacyjna. W ostatnich latach coraz częściej spotykana jest także nowoczesna wentylacja hybrydowa. Którą z nich warto wybrać? Jakie są największe wady i zalety powyższych rozwiązań i jak mają się one do tak popularnej ostatnio rekuperacji? Opowiedz na te pytania znajdziemy poniżej.
, 28 kwietnia 2016

Dopłaty do domu energooszczędnego - zasady, jak uzyskać dofinansowanie?

Dopłaty do domu energooszczędnego - zasady, jak uzyskać dofinansowanie?

Decyzja o budowie domu mieszkalnego nigdy nie należy do łatwych. Na pierwszym etapie planowania konieczne jest przygotowanie wstępnego kosztorysu, aby dokładnie oszacować nasze możliwości finansowe. W przeważającej większości przypadków, Polacy decydują się na budowę standardowego domu o tradycyjnych systemach energetycznych, ponieważ uznawane są za najtańsze. Szacuje się, że koszt budowy domu energooszczędnego może być o 60 tys. zł wyższy. Ten koszt można jednak obniżyć poprzez uzyskanie dofinansowania - dostępnego niestety tylko dla tych, którzy posiłkują się kredytem na budowę domu.
, 24 kwietnia 2016

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Rosnące ceny nośników energii oraz coraz większe poparcie dla postaw proekologicznych sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować domami, które funkcjonują bez dodatkowych źródeł energii. Czy jednak domy samowystarczalne energetycznie naprawdę mogą powstać? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba przede wszystkim poznać sposób, który pozwoli tradycyjne źródła energii, a więc gaz i prąd z elektrowni zastąpić źródłami alternatywnymi. Najlepsze w tym celu będzie wykorzystanie źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika, pompa ciepła, rekuperacja, kolektory słoneczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe.
, 24 kwietnia 2016

Wszystko co warto wiedzieć o rekuperacji - ceny, zastosowanie, wymagania, potencjalne oszczędności, opinie oraz proste pytanie - czy warto?

Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną nawiewowo wywiewną, wyposażoną w wymiennik ciepła. Nowoczesny rekuperator coraz częściej stanowi alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest szczególnie polecany w nowoczesnym budownictwie. Dzięki wydajnej wentylacji mechanicznej do pomieszczeń dostaje się więcej świeżego powietrza, co jednocześnie nie wiąże się z dużą utratą energii grzewczej.

Rekuperator z odzyskiem ciepła jest mechanizmem, który pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Wymiennik ciepła gromadzi nagrzane, zużyte powietrze i przekazuje ciepło do powietrza świeżego, które po nagrzaniu zostanie wtłoczone do pomieszczeń. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jesteśmy w stanie odzyskać do 50 % energii cieplnej. Jest to zadowalający wynik, który może wpłynąć na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku.

Omawiając zalety, którymi charakteryzuje się rekuperator warto wspomnieć o wysokiej wydajności. Dzięki wentylacji mechanicznej do pomieszczeń mieszkalnych dostaje się więcej świeżego powietrza. Warto także dodać, że rekuperacja działa wydajnie o każdej porze roku. Tymczasem tradycyjna wentylacja grawitacyjna traci swoją sprawność w okresie letnim, co stanowi spore utrudnienie eksploatacyjne.

Niestety rekuperacja ma także swoje wady. Najważniejszą z nich będzie wysoki koszt inwestycji. Wentylacja mechaniczna znajduje swoje zastosowanie w nowoczesnych budynkach i powinna być przewidziana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Jej montaż w budynku starszego typu wiąże się z koniecznością wykonania kosztownej modernizacji, co nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Warto także dodać, że system rekuperacji potrzebuje stałego dostępu do zasilania elektrycznego. Jego praca wiąże się zatem z podwyższeniem wydatków za prąd. Na szczęście nie są to wysokie kwoty. Kolejna wada wentylacji z odzyskiem ciepła to możliwość powstania hałasów (szczególnie w tańszych, słabo wytłumionych instalacjach). Dlatego warto zainwestować w lepszej jakości, dobrze tłumiący hałasy system wentylacyjny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wentylacji mechanicznej zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim kalkulacje kosztów, listę najczęściej powtarzanych błędów montażowych oraz zapoznasz się z ekologicznymi sposobami budowy domów. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij