Remont balkonu

Niekończąca się seria remontów balkonu? Które elementy są za to odpowiedzialne?

Głównymi miejscami, odpowiedzialnymi za częste remonty uzależnione od posezonowych destrukcji jest głównie strefa okapowa, będącą łącznikiem między warstwami pod posadzkowymi a środowiskiem zewnętrznym, to tam zauważamy największe skupisko ewoluujących procesów destrukcyjnych.

Kolejnym problemem jest podłoże, a raczej to, co skrywa się pod jego warstwą wierzchnią, czyli płytkami i zaprawą klejową. Omówmy je więc szczegółowo.

Okap balkonu — najczęstsze problemy prowadzące do remontu balkonu

Wspomnieliśmy wcześniej o ewoluujących procesach destrukcyjnych w strefie okapowej. Co dokładnie mamy na myśli?

Strefa okapowa to miejsce odpowiadające bezpośrednio za odprowadzenie wilgoci z warstw pod posadzkowych, wody na zewnątrz posadzki. Tym samym jest w kontakcie ze wszystkimi czynnikami „atakującymi” balkon, a dodatkowo jest elementem, który sprawia trudności wykonawcom podczas wykończenia i obróbki, ponieważ wymaga wykonania odpowiedniego łączenia izolacji z warstwami pod płytkowymi. 

Tym samym do najczęstszych problemów występujących w Polski warunkach zaliczamy:

 • Korozję obróbek blacharskich, stosowanych do obróbki kominów, lecz niegdyś wykorzystywanych do wykończenia balkonów i tarasów,
 • Odpadanie płytek z czoła tarasu i w okolicach krawędzi,
 • Przecieki, zawilgocenia i wykwity w wypadku stosowania chemii budowlanej.

Płytki z czoła balkonu, dlaczego nie zaleca się tego rozwiązania?

Każdy z nich nawiązując do głównego tematu, jest procesem ewoluującym. Odpadające płytki na krawędziach tarasu, przyśpieszają proces odpadania płytek komplementarnie na powierzchni całego tarasu. Dlatego stosowanie płytek na wykończenie, nie jest zalecanym rozwiązaniem, nawet w wypadku prawidłowego i dokładnego wykonania tego rozwiązania. Jego naturalna żywotność nie jest dostosowana do polskich warunków, ze względu na mocne obciążenie strefy spływu wodą, wilgocią, mrozami i wysokimi temperaturami.

Odpadające płytki na balkonie

Fot. Odpadające płytki na balkonie — Zdjęcie Renoplast

Obróbka balkonu blachą, dlaczego unikać?

Podobnie sytuacja ma się w przypadku, stosowania blaszanych listew okapowych, zwanych obróbkami blacharskimi. Rozwiązanie to było i jest pierwotnie stosowanie do obróbki kominów i dachów, gdzie dobrze się nadaje, ze względu na brak warstw izolacyjnych podłoża, wymagających odpowiedniego uszczelniania. Stosowanie jej na balkonach doprowadza do szybkiej korozji i odspajania się blachy od podłoża, co wpływa na przedostawanie się wilgoci pod warstwy kleju i całkowitą destrukcję posadzki, wraz z upływem czasu. 

Korodująca obróbka blacharska balkonu

Fot. Korodująca obróbka blacharska balkonu — Zdjęcie Renoplast

Jak zabezpieczyć okap balkonu i wykonać go prawidłowo?

Przede wszystkim skupmy się na zastosowaniu i doborze systemowych rozwiązań stworzonych tylko do rozwiązań, jakimi są balkony, a nie uniwersalny kawałek blachy, który możemy zamontować, gdzie chcemy. Zwróćmy uwagę również na to, że każda blacha nie odpowiednio zabezpieczona i nieposiadająca odpowiednio wyprofilowanego zakończenia nachodzącego na podłoże balkonu, będzie korodować i prowadzić do odparzania się płytek i tynku.

Uszkodzony balkon

Fot. Uszkodzony Balkon — Zdjęcie Renoplast

Posadzki z płytek układanych na zaprawie klejowej i tak same w sobie mają swoją ograniczoną żywotność, stosowanie dodatkowo rozwiązań niededykowanych tym systemom, po prostu ją skraca. Dodatkowym problemem spotykanym na polskim podwórku, jest również spływanie wody po elewacji, dzięki nie odpowiednio wyprofilowanym i zaprojektowanym konstrukcyjnie profilom, możemy dodatkowo narazić się na koszty renowacji elewacji budynku.

Polecanym i skutecznym rozwiązaniem w tym wypadku są aluminiowe profile okapowe, które dzięki wykorzystanym do produkcji materiałów, są w stanie zapewnić ochronę przed rdzą. Wysoka sztywności i grubość profilu, nie naraża posadzki na odkształcenia i odparzenia, a dodatkowo w większości przypadków profile są technologiczne zaprojektowanie w sposób, odprowadzający wodę poza strefą styku opadów z elewacją, przy pomocy odbojników przyściennych.

okapnik balkonowy K30

Fot. Okapnik balkonowy K30 Renoplast 

Na polskim rynku jednym z czołowych producentów profili okapowych jest firma Renoplast, specjalizująca się tylko w rozwiązaniach związanych z systemami tarasowymi i balkonowymi, co gwarantuję wysoką jakość i żywotność ich rozwiązań. Powyżej prezentowany produkt, jakim jest okapnik balkonowy K30 znajdziemy pod linkiem tutaj - https://renoplast.pl/produkty/profile-balkonowe/k30

Posadzka na balkonie — najczęstsze problemy

Posadzka na balkonie, a dokładniej jej wylewka może okazać się nie lada problemem, jeżeli nie zastosujemy się do podstawowych zaleceń producentów chemii budowlanej, materiałów wykończeniowych, czy nawet producentów płytek wybranych do remontu balkonu. Sprawy na pozór błahe mogą sprawić, że cała posadzka okaże się bezwzględnie do wymiany po kilku latach użytkowania, co jest częstą sytuacją w przypadku technologii układanej na zaprawach klejowych.

Do najczęstszych problemów związanych z posadzkami balkonów i tarasów zaliczamy: 

 • Nie prawidłowe przygotowanie podłoża pod prace związane z remontem balkonu,
 • Brak kompletnego uszczelnienia podłoża i wzmocnienia części okapowej z warstwami posadzkowymi
 • Niefachowe ułożenie płytek.

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża surowego

Do elementów mogących w przyszłości wygenerować nam problemy, o których wspominamy wcześniej, możemy zaliczyć przede wszystkim nieodpowiednie przygotowanie podłoża.

Do takich błędów wykonawczych w pracach związanych z podłożem możemy zaliczyć przede wszystkim:

 1. Nie zeszlifowanie i wyrównanie odpowiednio podłoża oraz usunięcie pozostałości po starych zaprawach wzmacniających i klejowych
 2. Nie wykonanie zalecanego spadku balkonu, który wynosi około 1.5%
 3. Nie zagruntowanie powierzchni

Jak przygotować prawidłowo podłoże i wykonywać wylewkę balkonu?

Proces ten możemy podzielić na kilka etapów:

 1. Usunięcie starych płytek,
 2. Czyszczenie posadzki z nierówności poprzez zeszlifowania pozostałości i niedoskonałości po starej nawierzchni,
 3. Sprawdzenie spadku balkonu,
 4. Ustalenie spadku do wykonywania,
 5. Zagruntowanie podłoża, 
 6. Przygotowanie przodu balkonu przed wylaniem betonu,
 7. Przygotowanie spadku pod montaż profilu okapowego,
 8. Wykonanie wylewki.

Podsumowanie — Na co więc zwrócić uwagę finalnie podczas remontu balkonów?

Jak już wiesz, remont balkonów nie należy do łatwych zadań, szczególnie w przypadku, wyboru materiałów, bo to one w głównej mierze zależą od trwałości i jakości wykonania systemu. Warto więc wybierać materiały nowoczesne, tworzone z myślą o wytrzymałości, a nie napychać portfele producentów co kilka lat, uwarunkowanych od częstych renowacji. Chcąc zapewnić sobie spokój na lata, na pewno będziemy potrzebowali, wybrać:

 • Systemowy profil okapowy przykładowo takiego producenta jak Renoplast.
 • Elementy uzupełniające takie jak taśmy izolacyjne,
 • Zaprawy uszczelniające i kleje wysokiej jakości stosowane i zalecane do balkonów i tarasów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej