Remont łazienki – koszt modernizacji i najlepsze rozwiązania

Kapitalny remont łazienki to ogromna inwestycja. Zdecydowanie remont tego pomieszczenia jest najdroższy. I nie ma znaczenia, czy remontujesz maleńką łazienkę w bloku, czy duży pokój kąpielowy w domu. Wynika to z tego, że najbardziej kosztowne okazuje się wyposażenie i instalacja, które na każdej powierzchni są takie same. Pozostałe elementy są pobocze, ale również one decydują o cenie całego przedsięwzięcia.

Koszt remontu łazienki w bloku i domu może być zróżnicowany z wielu powodów. Jednym z najważniejszych jest to, że możesz zdecydować się na opcję minimum i poczynienie dużych oszczędności w trakcie wybierania płytek czy armatury. W opcji maksimum możesz wyposażyć i wykończyć łazienkę za kwotę, którą inni przeznaczają na zrobienie całego mieszkania. Najlepiej oczywiście będzie wyznaczyć złoty środek i znaleźć cenę, która będzie bezpieczna dla naszego budżetu. Koszt łazienki jest wysoki, ale jeśli chcesz, by modernizacja sprawdzała się przez lata, nie możesz wprowadzić znaczących oszczędności. Najczęściej odbywa się to kosztem jakości, a na to naprawdę nie można sobie pozwolić.

Kapitalny remont łazienki - jak bezpiecznie zmniejszyć cenę?

Jeśli jednak decydujesz się na zrobienie oszczędności, jest kilka miejsc, w których możesz to zrobić. Pierwszym krokiem do wyjątkowej łazienki po niskiej cenie jest zrobienie dokładnego planu. I to nie tylko jeśli chodzi o duże pomieszczenie, nawet jeśli robisz remont małej łazienki w bloku, koniecznie wszystko dokładnie zaplanuj i zaprojektuj. Dzięki temu twój pomysł na łazienkę będzie spójny. Wybierz jeden styl i oszacuj bezpieczny budżet. Tego rodzaju projekt pozwala na uniknięcie nieprzewidzialnych wydatków. Zrób to samodzielnie – zlecenie tego profesjonalnej firmie od razu zwiększy koszt łazienki.

Kolejnym krokiem jest rozeznanie się w cenach. Jeśli robisz remont małej łazienki w bloku kilka złotych oszczędności na metrze kwadratowym płytek nie ma tak dużego znaczenia, jak w przypadku większego pomieszczenia, ale zawsze zmniejszy ostateczną kwotę, jaką przyjdzie zapłacić. Dlatego warto rozejrzeć się i znaleźć najlepsze oferty czy promocje. Do remontu łazienki potrzeba dobrej jakości materiałów, które będą bardziej odporne na wilgotność i mniej podatne na pleśnienie czy zagrzybienie, więc nie warto decydować się na najtańsze elementy. Ta sama uwaga dotyczy ekipy remontowej – wybranie najtańszej oferty w firmie, która oferuje usługę od zaraz prawdopodobnie nie będzie najlepszym pomysłem.

Bezpiecznie można natomiast zaoszczędzić na ilości płytek ozdobionych wzorem, tak zwanych dekorach. Są one znacznie droższe niż te standardowe, warto więc przemyśleć ich liczbę i rozmieszczenie. Im mniej ich będzie, tym taniej wyniesie cię remont łazienki, a dobrze zaplanowane ułożenie ich na ścianie czy podłodze sprawi, że efekt dekoracyjny i tak zostanie zachowany. Można także kupić tańsze baterie, lustra czy dodatki. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć – w niektórych marketach można nawet znaleźć świetnej jakości tańsze produkty tego rodzaju. Wydawałoby się, że nie są one szczególnie drogie, ale ich koszt może wynieść nawet dobrze ponad tysiąc złotych, zatem znacznie zwiększyć wydatki na łazienkę.