Remont mieszkania – jak zrobić kosztorys?

Kapitalny remont mieszkania, obojętnie czy z rynku wtórnego czy kupionego od dewelopera w stanie surowym, to ogromna inwestycja. To wieloetapowy proces, a każdy kolejny etap zdaje się pochłaniać coraz większe kwoty. Jednak nie ma wyjścia – raz na jakiś czas należy się z tym zmierzyć i zdecydować się na odnowienie ścian, podłogi oraz zakup nowych mebli. Zanim jednak zaangażujesz ekipę remontową i zdecydujesz się na przewracanie mieszkania do góry nogami, koniecznie zrób dobry plan, w którym uwzględnisz także kwotę, jaką zamierzasz wydać.

Koszt remontu mieszkania jest bardzo wysoki, a ponieważ sam proces składa się z wielu etapów, łatwo się w tym zagubić i na początku wydać pieniądze, które powinny być upłynnione w końcowym momencie. Dlatego podstawą jest dobry kosztorys. Powinien być możliwie jak najbardziej drobiazgowy – uwzględnij w nim jaką kwotę zamierzasz wydać na ekipę remontową, materiały, wyposażenie. Dobrze także podzielić go na poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu generalny remont mieszkania w bloku przebiegnie sprawnie i bez niespodzianek, w czasie których będziesz musiał szukać innych źródeł finansowania. Kosztorys ułatwia także znajdywanie miejsc, w których można poczynić znaczne oszczędności.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Kosztorys powinien dokładnie przewidzieć, ile pieniędzy wydasz na remont mieszkania. Odpowie ci także na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania w całości, więc będziesz mógł stwierdzić, czy dasz radę sfinansować całość, czy na razie zrobisz tylko część zaplanowanych prac. Aby jednak tak dokładnie oszacować koszt remontu mieszkania, należy bardzo drobiazgowo przeprowadzić analizę. Podstawą jest oczywiście poznanie cen, zarówno robocizny, jak i materiałów. Kapitalny remont mieszkania najczęściej jest przeprowadzany przez kilka ekip remontowych, a każda z nich zajmuje się czym innym. Rzadko kiedy ekipa wykończeniowa zajmuje się także instalacjami, zatem musisz wziąć pod uwagę kilka różnych stawek.

Na szczęście nie musisz spędzać godzin na wyszukiwaniu cen, uśrednianiu ich lub decydować się na konkretne płytki, aby precyzyjnie określić koszt. Możesz to zrobić za pomocą kalkulatora kosztów budowy. Wystarczy, że wprowadzisz do niego kilka podstawowych danych, jak wielkość konkretnego pomieszczenia, powierzchnia ścian, rejon, w którym mieszkasz, i kilka bardziej szczegółowych, jak na przykład to, czy życzysz sobie meble na wymiar, czy gotowe, by uzyskać kwotę, jaką musisz przygotować na remont tego pomieszczenia. Nie musisz obawiać się, że dane będą przeszacowane lub niedokładne – wartości, stawki i ceny są regularnie aktualizowane, masz więc pewność, że jest to kwota zbliżona do rzeczywistej wartości inwestycji.

W kosztorysie należy zawrzeć nawet drobne wydatki i elementy nie związane z remontem bezpośrednio. Zastanów się, czy nie będziesz musiał zapłacić za transport materiałów lub przechowywanie mebli w magazynie w czasie wykańczania wnętrz. To te aspekty, które rzadko bierze się pod uwagę, a mogą zwiększyć koszt remontu. Remont mieszkania w bloku nie wymaga najczęściej załatwiania żadnych formalności, ale w przypadku domu jednorodzinnego lub jednego elementu szeregowca może wyglądać to inaczej. W tym przypadku musisz liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.