Remont mieszkania własnymi siłami
Każde mieszkanie wymaga remontu lub odświeżenia raz na kilka lat. Potrzeba wykonania prac remontowych jest spowodowana różnymi kwestiami, takimi jak niszczenie się powierzchni pomieszczenia, czas, który nie działa korzystnie na świeżość pomieszczeń, jak i zmiany w trendach wykończeniowych lub naszych preferencji. Najważniejsze jest to, byśmy czuli się dobrze i komfortowo w naszym mieszkaniu, jednak czasem koszt samego remontu może skutecznie odwieść nas od planów zmiany swojego kąta. Warto wtedy przemyśleć kwestie samodzielnego wykonania prac remontowych. Poniżej przedstawione zostaną podstawowe informacje na temat tego, w jaki sposób po kolei zabrać się za remont, w jakie narzędzia powinniśmy się wyposażyć, oraz jaki jest orientacyjny koszt remontu mieszkania.
Kolejność prac wykończeniowych
By odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka powinna być kolejność wykonywania prac wykończeniowych, należy na samym początku stwierdzić, jakie pomieszczenie chcemy wyremontować. Duże znaczenie w tym przypadku ma to, czy planujemy odświeżyć kuchnię i łazienkę, czy ograniczamy się do pomieszczeń typu salon, sypialnia czy przedpokój.
Jeżeli w naszych planach jest remont pomieszczenia takiego jak salon, sypialnia lub pokój dziecięcy, pierwszą kwestią będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli ścian, sufitu oraz podłogi pod finalną fazę, jaką jest malowanie oraz kładzenie paneli. Na wstępie zajmiemy się ścianami i sufitem. Pracę powinniśmy zacząć od usunięcia starej powierzchni takiej jak tapeta, bądź odpadające części farby ze ścian i sufitu. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się zwykła szpachla. Jeżeli nasze powierzchnie są wolne od tego typu pozostałości, przyszedł czas na usunięcie wszystkich nierówności oraz braków w powierzchni za pomocą odpowiednio dobranej gładzi szpachlowej. Przed nałożeniem pierwszej warstwy należy jednak całą powierzchnię skutecznie zagruntować odpowiednim środkiem i odczekać do jego wyschnięcia. Alternatywą jest założenie ścian gipsowych, co będzie znacznie łatwiejsze i prostsze, lecz nieznacznie zmniejszają powierzchnię pomieszczenia. Następnym krokiem będzie pomalowanie pomieszczenia na swój wymarzony kolor. W sytuacji, gdy planujemy wymianę podłogi, starą powierzchnię również należy usunąć, i w przypadku paneli pierwszą rzeczą jest przygotowanie podłoża w postaci wyłożenia odpowiedniego podkładu do paneli. Samo układanie paneli obecnie jest zajęciem prostym ze względu na technologię zatrzasków, które same złączają ze sobą elementy naszej podłogi.
Warto jeszcze wspomnieć o kwestiach związanych z instalacją elektryczną. W przypadku poprowadzenia nowych gniazdek lub zmiany ich pierwotnej lokalizacji, niezbędne może okazać się przekłucie w ścianie. Dlatego warto kwestię zmiany instalacji elektrycznej rozwiązać na etapie surowych, gotowych do pracy ścian.
W momencie, gdy proces odnowienia ścian i podłogi mamy za sobą, pozostaje nam przymocowanie listew przypodłogowych, zamontowanie gniazdek elektrycznych oraz instalacja lampy. Po wykonaniu wszystkich prac czeka nas najprzyjemniejsza część, jaką zdecydowanie jest składanie i rozmieszczanie nowych mebli.
Jakie narzędzia budowlane przydadzą się do wykonania remontu samodzielnie
Samodzielny remont mieszkania wiąże się z wyposażeniem swojego warsztatu w określone narzędzia, które z pewnością pomogą nam w procesie wykończenia każdego pomieszczenia. Do prac wykończeniowych niezbędne będą takie narzędzia budowlane jak młotek, szczypce do usuwania prętów oraz śrub, wiertarka oraz wkrętarka i oczywiście poziomica. W celu wymiany podłogi, przydatna może okazać się wyrzynarka, piłka ręczna oraz pilarka tarczowa, dzięki której będziemy w stanie odpowiednio dociąć kawałki paneli do powierzchni naszego pomieszczenia. Jeżeli w zakres naszej pracy wchodzi też wyburzanie ścian, wtedy nie obejdzie się bez młota udarowego lub młotowiertarki, która skutecznie zastępuje oba urządzenia. Opisy narzędzi budowlanych, oraz firm które je produkują, znajdziesz tutaj: https://budujemytutaj.pl/maszyny-i-narzedzia/.
Ile kosztuje remont mieszkania
Jeżeli planujemy remont pokoju takiego jak salon, pod uwagę musimy wziąć takie koszta jak zakup podkładu do paneli, samych paneli, materiałów do odnowienia ściany oraz farb do malowania ścian i sufitu co w sumie da nam kwotę około 1 200 złotych w zależności od metrażu, oraz jakości materiałów. Jeżeli planujemy wymienić drzwi wraz z ościeżnicą, powinniśmy dodać koszt około 500 złotych a w przypadku wymiany okien dodatkowe 500 złotych za każdą sztukę. W koszt remontu nie wliczamy zakupu nowych mebli, gdyż tutaj różnica cenowa może być bardzo szeroka.
Jeżeli jednak przymierzamy się do odświeżenia pomieszczenia takiego jak łazienka, wtedy zamiast paneli i farby na ścianę, zastosujemy kafelki, których koszt powinien ograniczyć się do 2 tysięcy złotych. Przy remoncie łazienki przeważnie dokonuje się wymiany wszelkich obiektów takich jak umywalka, bateria, kabina prysznicowa czy toaleta. Średni koszt wszystkich urządzeń sanitarnych może wynieść około 3 tysięcy złotych.
artykuł sponsorowany