Remont salonu krok po kroku - prace, koszty, porady praktyczne

Generalny remont salonu to poważne przedsięwzięcie. Nie chodzi tu tylko o koszty. Salon to zazwyczaj największe i najczęściej używane pomieszczenie w domu i mieszkaniu. Należy, więc dobrze zaplanować wszystkie etapy pracy. To pozwoli uniknąć błędów i zapewni płynność działań. Wszystkim, którzy nie wiedzą jak się do tego zabrać przedstawiamy ten poradnik. Opisujemy w nim jak odświeżyć pokój dzienny krok po kroku.

Remont salonu krok po kroku

Pierwszym etapem prac w salonie jest stworzenie szczegółowego planu i kosztorysu. W tym drugim zadaniu bardzo pomogą kalkulatory budowlane. Jeśli zaś chodzi o plan to powinien on dokładnie opisywać, jakie prace będą wykonywane. Na początek trzeba zastanowić się czy wyburzamy ściany a jeśli tak to, które. Z drugiej strony warto przemyśleć czy stawiamy ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych. Jeśli zaś chodzi o ceny u wykonawców to wyburzanie kosztuje około 80-100 zł/m². Tymczasem stawianie ścianek to około 35-40 zł/m². To oczywiście tylko pierwszy krok by uzyskać nowoczesny salon.

Ściany już za nami czas, więc na kolejny etap. Będzie nim wymiana lub modyfikacja instalacji elektrycznej. Trzeba tu zaplanować gdzie znajdą się gniazdka, podłączenia do internetu i sprzętu RTV. Niezwykle ważne jest rozmieszczenie systemy oświetlenia. Do tego zdecydowanie się czy instalujemy oświetlenie punktowe, żyrandole i tak dalej. Interesującą opcją jest też obudowanie okablowania sprzętów RTV. Jeśli nie dysponujemy wiedzą z zakresu elektryki ten etap powinni wykonać fachowcy. Nie jest też tak drogi jak można się tego spodziewać. Kompleksowa wymiana instalacji w salonie to koszt około 600-1000 zł. Cena zależy od wielkości pomieszczenia i ilości punktów instalacji.

Kolejne ważne etapy remontu i aranżacja salonu

Nowoczesny salon w domu to marzenie wielu osób. By je zrealizować trzeba przejść do kolejnego etapu remontu. Jest nim wymiana podłóg. Do dyspozycji mamy kilka opcji, każda z nich ma swoje zalety. Na podłodze mogą znajdować się panele, parkiet, deski drewniane, płytki czy wykładzina dywanowa. Najdroższą wersją jest oczywiście drewniana podłoga. Tymczasem pozostałe materiały można zakupić w atrakcyjnych cenach. Wszystko zależy od tego, jakie pomysły chcemy zrealizować.Gdy podłoga jest już wykonana można przejść o krok dalej.

Jednym z ostatnich etapów jest odnawianie i malowanie ścian. W wielu przypadkach wystarcza samo malowanie. Jednakże zdarza się, że potrzebne będzie wykonanie gładzi. Jeśli wznosiliśmy nowe ściany koniecznością staje się tynkowanie. Możemy przy okazji zdecydować się na podwieszane sufity, pod warunkiem, że podkreślą dalszy wystrój salonu. Ostatnie czynności przed umeblowaniem to montaż listew i włączników. Czas na krótkie podsumowanie cen proponowanych przez ekipy budowlane. Gładzie kosztują 20-30 zł/m², malowanie kolorem od 10 zł za metr, tapetowanie 15 zł.

Po remoncie przychodzi czas na aranżację wnętrz. Ją też najlepiej zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac. Pokój dzienny stanie się wtedy spójny, każdy element będzie dopasowany do pozostałych. Skąd czerpać pomysły na wystrój salonu? Z pomocą przychodzą branżowe czasopisma i internet. Warto jednak przytoczyć podstawowe zasady. Aranżacja salonu nie powinna być przesadzona. Za duże nagromadzenie dodatków może zburzyć pożądany efekt. Zachowujemy, więc powściągliwość. Kolory dobieramy tak by współgrały z elementami wyposażenia. To najważniejsze wskazówki, dzięki którym aranżacje wnętrz nie sprawią problemów.