Sypialnia to część domu, do której wstęp mają tylko domownicy. Nie zapraszamy tam gości, nie organizujemy przyjęcia. A jednak dbamy o to miejsce często bardziej niż o salon czy kuchnię. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To w sypialni spędzamy większą część naszego życia, to do niej wracamy po męczącym dniu, to w niej rozpoczynamy kolejny, nowy dzień. Sypialnia to miejsce gdzie odpoczywamy, relaksujemy się, ale i ładujemy akumulatory. Jest miejscem odpoczynku, ale i startu do nowych obowiązków. Chcemy by była ładna i funkcjonalna.

Kiedy pada hasło: „remont sypialni” w myślach widzimy nowy kolor ścian, zmienione oświetlenie, być może rolety. Prawie zawsze remont sypialni połączony jest z nową szafą i szafkami nocnymi. Zazwyczaj można liczyć też na nową, puszystą wykładzinę. Gdzieś w tym całym rozgardiaszu umyka to, co najważniejsze: mebel, na którym śpimy, a konkretniej – materac. To od tego niepozornego elementu wyposażenia sypialni zależy, czy będziemy dobrze spać, a co za tym idzie – ile energii będziemy w stanie wykrzesać z siebie w ciągu dnia.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki materac kupić. Materac materacowi nierówny, a jego dobór zależny jest od kilku czynników, między innymi wagi osoby, która będzie na nim spała. Zasada jest prosta, im większa waga, tym twardszy powinien być materac. W tej sytuacji często problematyczny jest zakup materaca do sypialni małżeńskiej – on potężny, ona filigranowa. Problem ten najlepiej rozwiązać kupując dwa materace o tych samych gabarytach, ale różnym stopniu twardości i połączyć je w jeden kładąc na wierzch specjalną matę i nakładając jedno prześcieradło.

Równie ważna jak waga jest pozycja spania, szczególnie jeśli śpimy na boku. Potrzebujemy wówczas materaca Tempur, który naturalnie dopasuje się do krągłości ciała, a jednocześnie będzie dobrym podparciem dla kręgosłupa i utrzyma go w linii prostej. Nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu skutkuje niewyspaniem się, bólami głowi i ogólnym uczuciem „połamania”. Jeśli taka sytuacja ma miejsce przez dłuższy czas może dojść do nieodwracalnych zmian w budowie i elastyczności kręgosłupa. Dlatego materac to nie tylko fragment łóżka, to ten element sypialni, który trzeba wybierać starannie i z rozwagą, co najmniej tak samo długo, jak farbę na ściany i rolety na okna.

Pamiętając o użytkowych walorach materaca, nie sposób nie wspomnieć o estetycznych. Gustowny materac w modnym kolorze może być prawdziwą ozdobą sypialni.

Wyremontowana sypialnia niesie ze sobą jedno poważne zagrożenie – możemy nie chcieć z niej wyjść.

Polecane materace do spania


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 65,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny