Remont wiekowego domu – o czym warto pamiętać?
Remont domu, który ma już swoje lata to spora inwestycja. Jednak często stanowi konieczność, na przykład, gdy budynek mieszkalny otrzymujemy w spadku. Przed wynajmem ekipy remontowej warto zastanowić się, jakie prace są niezbędne do wykonania, a jakich ewentualnie można uniknąć. Sprawdź nasze porady, co przede wszystkim wziąć pod uwagę przed remontem.
Ocena
Na początku, zanim przejdziemy do konkretnych prac, kupiony czy też odziedziczony dom należy poddać ogólnej ocenie. Nie da się ukryć, że stare budownictwo znacznie odstaje od współczesnego, a stare budynki nierzadko są mocno zaniedbane. Ma to jednak swoje plusy, gdyż im bardziej zniszczony dom, tym korzystniejsza jest jego cena. Jeśli rozważamy zakup takiego budynku, bezwzględnie należy oszacować koszty remontu, by nie okazało się, że ten jest na granicy opłacalności w porównaniu do zakupu nowszego domu. Czasem okazać się może, że bardziej intratne inwestycyjne jest wyburzenie budowli i postawienie nowej.
Warto pamiętać, że w starych domach mamy do czynienia z zupełnie innymi materiałami budowlanymi niż obecnie, a ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Problemem może być także wentylacja czy brak ocieplenia fundamentów, które niegdyś nie było standardem. Jeśli jednak po oględzinach i konsultacji z fachowcami zdecydujemy się wyremontować stary dom, trzeba pamiętać o kilku aspektach.
Prawdopodobne prace
Planując remont takiego domu, należy mieć na uwadze, że stare budownictwo opierało się na zupełnie innych zasadach niż współczesne. Problemem mogą okazać się na przykład ściany. Dawniej stawiano na więcej mniejszych pokoi, dziś rządzą raczej przestronne pomieszczenia, jak na przykład kuchnia otwarta na salon. Trzeba zatem zorientować się, czy możliwe będzie wyburzenie wybranych ścian. Postawienie ścianek działowych nie będzie już stanowiło większego problemu.
W starym domu ocenie należy poddać wszystkie instalacje. Wymiany może wymagać zarówno instalacja wodno-kanalizacyjna, jak i elektryczna. W skrajnych wypadkach konieczne może okazać się nawet wykonanie przyłączy. Podobnie sprawy się mają z kwestią ogrzewania. W starych domach ciepło najczęściej pochodzi z pieca kaflowego. Niezbędne będzie zatem wykonania instalacji centralnego ogrzewania.
Jakie jeszcze prace mogą okazać się niezbędne? Niegdysiejszy brak precyzji przy budowie domów prowadzi do sytuacji, w której konieczne okaże się wyrównanie ścian, sufitów, a nawet podłóg. Czasami w starym domu może brakować wylewki pod podłogą. Te prace przesądzą o estetyce wyremontowanego domu i są niezbędne.
Niemal ostatnia już kwestia to dach i ocieplenie – zarówno poddasza, jak i fundamentów i ścian zewnętrznych budynku. Sam dach często wymaga kompleksowego remontu – wymiany więźby i poszycia. Aby zapewnić szczelność budynku, wymiany będą wymagały także okna i drzwi, a to niemały koszt. Oczywiście należy pamiętać także o budżecie na całe nowe wyposażenie domu, z którym jednak trzeba się liczyć również w przypadku zakupu nowego domu.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przed planowanymi pracami? Więcej na temat remontu i adaptacji starego domu przeczytasz na Ocieplamy Życie: https://ocieplamyzycie.pl/trendy/ciasna-ale-wlasna-jakie-bledy-mozna-popelnic-remontujac-wiejski-domek/
artykuł partnera