Renowacja mebli - czy warto ją robić samodzielnie?

W starych meblach drzemie pewien urok. Być może to miniony czas sprawił, że zyskały duszę, ale faktem pozostaje, że niektóre stare meble dodają każdemu domowi wyjątkowy charakter. Jeśli więc stałeś się właścicielem staroci, nie wyrzucaj ich, nawet jeśli wyglądają na bardzo zniszczone. Tak naprawdę wystarczy włożyć trochę pracy i niewielką kwotę, by wyglądały jak nowe. Odnawianie mebli to świetny pomysł. Jeśli jesteś właścicielem cennych antyków, lepiej nie podejmuj się tego samodzielnie, zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia. Jednak w przypadku peerelowskich lub niewiele starszych mebli drewnianych samodzielna renowacja jak najbardziej wchodzi w grę, wystarczy, że dowiesz się troszkę więcej o tym, jak odrestaurować meble.

Oczywiście odnowę mebli możesz zlecić także odpowiedniej firmie. To może trochę potrwać, jednak mebel będzie jak nowy. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi wymiana tapicerki. Jeśli zostanie to zrobione profesjonalnie, będzie naprawdę wspaniale się prezentować. Cennik renowacji mebli jest zróżnicowany ze względu na wielkość sprzętu. Za pojedyncze krzesełko zapłacisz 50-60 zł, ale już za biurko, szafę czy komodę możesz spodziewać się cen rzędu około 400 zł. Jeszcze wyższej ceny można spodziewać się w przypadku cennych antyków, w tym przypadku jednak odnawianie starych mebli jest wyceniane indywidualnie. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne restaurowanie mebli, zapłacisz o wiele mniej.

Jak odnowić meble?

Samodzielna renowacja nie wymaga wielkiego doświadczenia, zwłaszcza jeśli dotyczy mebli drewnianych, bez wyściółek i tapicerki. Jeśli zastanowić się, jak odnowić meble tapicerowane, musisz niestety wiedzieć, że to trudniejsza sztuka. Nie obejdzie się bez umiejętności korzystania z maszyny do szycia. W przypadku całych drewnianych sprzętów bardzo często potrzebne jest wyłącznie odświeżenie starych mebli. Odnowa mebli najczęściej oznacza zerwanie z nich starej warstwy farby i lakieru, przetarcie do gładkości papierem ściernym i pomalowanie. W tym celu używa się szlifierki, a w miejscach trudno dostępnych należy zastosować papier ścierny.

Podczas restaurowania mebli warto pomyśleć o nałożeniu kolejnej warstwy impregnatu. Przez lata mógł on stracić swoją ochronną moc, co więcej w trakcie odnawiania mebli najczęściej stara warstwa zostaje zdarta. Kolejnym krokiem do tego, jak odrestaurować meble, jest wypełnienie szpachlą wszystkich niedoskonałości. Część z nich może mieć widoczne, głębokie rysy i pęknięcia. Szpachla lub masa w kolorystyce drewnianej, zrobiona z opiłek i resztek drewnianych będzie tutaj najlepszym pomysłem.

Teraz przychodzi czas na malowanie mebli. Jeśli jest bardzo dużo ubytków i innych niedoskonałości, lepiej zdecyduj się na kryjącą farbę. Szalenie modne są obecnie meble drewniane pomalowane na biało lub szaro. Bardzo ładnie się prezentują i natychmiast nabierają lekkości. Jeśli jednak mebel jest w dobrym stanie i chcesz pokazać strukturę drewna, koniecznie zdecyduj się na lakierowanie. Dzięki temu mebel nabierze blasku, a jednocześnie widoczne będą wszystkie słoje i wyjątkowy kolor drewna. Możesz także zdecydować się na lakier koloryzujący, który będzie transparentny, a jednocześnie nada twoim meblom inną barwę.