Roboty ziemne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Prace rozpoczynające budowę noszą nazwę robót ziemnych. Jest to zespół prac, które mają przygotować podłoże do posadowienia na nim budynku. Wykopy przeprowadza się za pomocą sprzętów mechanicznych. Tego rodzaju prace ziemne oferują liczne firmy. Usługi koparką to tylko część oferty. Firmy wykonujące roboty ziemne powinny także zająć się usunięciem i transportem wydobytego materiału, nazywanego urobkiem.

Tego rodzaju usługi wykonuje się nie tylko w czasie wykopów pod fundamenty. Prace ziemne dotyczą także kształtowania terenu pod budowę lub ogród. Po wykopach często potrzebne jest nadanie odpowiedniej gęstości glebie. Dlatego roboty ziemne to nie tylko usługi koparką, stosuje się także ubijaki i walce. Roboty ziemne polegają także na drążeniu tuneli, zagospodarowaniu gleby pod zrobienie działek lub drogi.

Roboty ziemne – zakres usług przy budowie domu

Najczęściej zamawianą usługą z zakresu prac ziemnych jest zrobienie wykopów pod fundamenty. Zazwyczaj do tego typu pracy wykorzystuje się koparko-ładowarkę, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wszystko zależy od ukształtowania terenu i wielkości działki. Dodatkowo znaczenie ma rodzaj gleby, położenie wód gruntowych i warunki terenowe. Czasami, na wzgórzach, jeśli działka jest położona na litych skałach, należy sięgnąć po materiały wybuchowe. W najtrudniej dostępnych miejscach wykopy nadal wykonuje się ręcznie.

Firmy oferujące tego rodzaju prace mają w ofercie także składowanie wydobytego urobku. Za taką usługę oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić. Bardzo często firmy zajmujące się wykopami pod fundamenty oferują od razu także ich wylanie, zazbrojenie i zrobienie hydroizolacji. Bardzo często wynajęcie ekipy, która kompleksowo zrobi fundamenty jest o wiele tańsze.

Koszt podstawowych usług

Uśrednione stawki za wynajęcie ekipy, która ręcznie zrobi wykopy to 40-45 zł m3. To dość dużo, zważywszy na to, że czas trwania takich prac jest bardzo długi. Okazuje się, że wynajęcie koparki i operatora nie będzie o wiele droższe. Średni koszt takiej usługi to około 80-110 zł za godzinę. Czasami dodatkowo należy doliczyć do tego koszt transportu sprzętu na miejsce prowadzenia prac. Usługa kompleksowego przygotowania fundamentów, czyli wykop, wylanie ławy, szalowanie i zrobienie izolacji będzie kosztowało do 60 do 75 zł za m2. Oczywiście do tego rodzaju usługi należy doliczyć jeszcze cenę wszystkich materiałów.

To jednak tylko orientacyjne, uśrednione przedziały cenowe. Koszt robót ziemnych jest najczęściej wyceniany indywidualnie. Na cenę ma wpływ bardzo dużo zmiennych. Oczywiście znaczenie ma ukształtowanie terenu i rodzaj gleby – za niespoistą, twardą lub gliniastą przyjdzie zapłacić znacznie więcej. Na cenę wpływa także zakres robót, jak na przykład to, czy firma ma sama zająć się wywożeniem i składowaniem urobku. Cena jest także zależna od wielkości wykopu – im mniejszy, tym więcej wyniesie cię koszt wykopania metra kwadratowego. Należy także pamiętać o tym, że w największych miastach stawki są o wiele wyższe niż na wsiach.