Podział kabin prysznicowych ze względu na materiał

Podstawowy podział kabin prysznicowych dotyczy rodzaju zastosowanego materiału, który został wykorzystany przy produkcji kabiny. Kabiny prysznicowe wykonuje się w głównej mierze z hartowanego szkła oraz akrylu. Materiał akrylowy stosowany jest również w brodzikach. Akryl jest lekkim tworzywem, który pozwala na w miarę łatwe manipulowanie kształtem. Wysokiej jakości akryl zapewnia długowieczność i jest łatwy, gdy chodzi o utrzymanie czystości. Jednak przy szeregu swoich zalet warto wspomnieć, że jest on podatny na uszkodzenia mechaniczne, więc odradzamy, jeżeli masz małe dzieci lub cenisz sobie trwałość armatury łazienkowej.

Większość współczesnych kabin tworzona jest ze szkła. Szkło hartowane zapewnia wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, zapobiega rozwijaniu się bakteriom i jest łatwe w czyszczeniu. Tacy producenci jak Besco pokrywają szkło dodatkową powłoką, która ma ułatwiać czyszczenie i zniwelować zacieki.

Rodzaje kabin ze względu na kształt i montaż

Kolejny podział kabin prysznicowych dotyczy ich kształtu i sposobu montażu. Podobnie jak w przypadku wanien, tak i wśród kabin prysznicowych znajdziemy niemal wszystkie kształty, jakich możemy oczekiwać.

Najbardziej standardowe kabiny prysznicowe przyjmują kształt kwadratu lub prostokąta. Są bardzo foremne, a co za tym idzie łatwe do zaplanowania w łazience. Brak skosów sprawia, że mamy do dyspozycji większą przestrzeń, co zdecydowanie uprzyjemnia kąpiel.

Z kolei kabiny narożne to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań. Umiejscowione w rogu łazienki idealnie wykorzystują jej powierzchnię. Najpopularniejszym rodzajem kabin narożnych są kabiny z zaokrągloną stroną frontową z drzwiami. Zastosowanie przesuwnych drzwi dodatkowo podnosi funkcjonalność takich kabin.

Niektóre łazienki posiadają wnęki, które aż proszą się o zagospodarowanie. Najczęściej z powodu braku pomysłu we wnęce umieszcza się szafki z umywalką. Innym pomysłem może być wykorzystanie kabiny wnękowej, która posiada tylko drzwi oddzielające kabinę od reszty łazienki. Takie rozwiązanie wymaga wnęki o odpowiednio dużych rozmiarach, więc nie sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach.

Ostatnim typem kabin, który wymaga wspomnienia w tym dziale, są kabiny wolnostojące. O ile wanna wolnostojąca w dużej łazience nikogo nie dziwi, to kabina prysznicowa wolnostojąca już tak. Nie jest to zbyt popularne rozwiązanie ze względu na to, że wymaga naprawdę dużej powierzchni. Tego typu kabiny są bardzo oryginalne i zazwyczaj duże.

Podział kabin ze względu na brodzik

Przez lata najpopularniejszym rozwiązaniem w polskich domach były kabiny prysznicowe z głębokim brodzikiem. Zazwyczaj dotyczą one modeli o wysokości kilkunastu centymetrów. Taki brodzik sprawdza się doskonale, gdy mamy małe dzieci. Miejsce, do którego można napuścić więcej wody to również dobre rozwiązanie dla osób ze zwierzętami, lub takich, którym zdarza się coś prać ręcznie.

Kabiny z płaskim lub niskim brodzikiem zależnie od nazewnictwa to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Są bardzo estetyczne i idealnie wpisują się w nowoczesny wystrój łazienki. Dodatkowo świetnie sprawdzają się, gdy z łazienki korzystają osoby starsze, dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Brak progów pozwala im samodzielnie i bezpiecznie korzystać z kabiny prysznicowej.

Ostatni typ kabin to kabiny bez brodzika z odpływem w posadzce. Podczas gdy w niskim brodziku bariera, jaką musimy pokonać, wchodząc do kabiny, wynosi do 5 cm, tak tutaj nie ma żadnych progów, a kabina osadzona jest na posadzce. Kabiny prysznicowe typu walk-in doskonale sprawdzą się w niemal każdej średniej i dużej łazience. Wymagają jednak wcześniejszego przygotowania podłoża z odpowiednim spadem gwarantującym, że po prysznicu woda będzie swobodnie spływać do odpływu liniowego lub punktowego.

Wszystkie omówione w tym artykule rodzaje kabin prysznicowych znajdziesz w sklepie https://plytkilazienki.pl/. Czekają tam na Ciebie kabiny w atrakcyjnych cenach od najlepszych producentów. Zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu i wybrania idealnej kabiny do swojej łazienki.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej