Rodzaje kominów i systemy kominowe - co musisz wiedzieć przed wyborem?
W dobie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań budowa domu nie musi być równoznaczna z koniecznością budowy komina. Wybór ogrzewania przy pomocy energii elektrycznej, solarnej lub geotermalnej pozbawia konieczności pojawienia się systemu kominowego w projekcie. Jednak decydując się na tradycyjne sposoby pozyskiwania energii cieplnej, konstrukcja kanału kominowego odgrywa bardzo ważną rolę. Zapoznajmy się z najpopularniejszymi rodzajami kominów i systemów kominowych, by zdecydować się na najlepszy z nich.
Jeśli budowę lub remont dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje kominów ze względu na swoje przeznaczenie
Kominy wentylacyjne
Kominy wentylacyjne są odpowiedzialne za odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza. Ich zadaniem jest cyrkulacja świeżego powietrza doprowadzanego do wewnątrz domu, przy jednoczesnym pozbywaniu się zanieczyszczeń. Kominy wentylacyjne powinny znajdować się w pomieszczeniach pozbawionych okien oraz innych otworów, mających wpływ na wentylację. Ich sposób działania opiera się na wykorzystaniu siły grawitacji. Gwarancja poprawności działania jest minimalny przekrój kanału wynoszący przynajmniej 160 cm2.
Komin dymowy
Komin dymowy jest właściwym kanałem odprowadzającym spaliny (gazy, pyły, sadzę, parę wodną). Kanał podłącza się bezpośrednio do pieców, kotłów oraz kominków na paliwa stałe. Komin dymowy powinien posiadać przekrój o średnicy nie mniejszej niż 15 cm lub minimalnej powierzchni 196 cm2. Na każde urządzenie grzewcze przypada jeden komin dymowy.
Kominy do odprowadzania spalin
Kominy do odprowadzania spalin inaczej nazywane kanałami spalinowymi, odpowiedzialne są za utylizowanie związków powstających w wyniku spalania gazu lub oleju opałowego. Zatem kominy spalinowe należy podłączać do urządzeń grzewczych zasilanych paliwami gazowymi lub ciekłymi. Należy mieć tutaj na uwadze nie tylko urządzenia wykorzystywane do wytwarzania energii cieplnej, ale również podgrzewacze wody.
Za kominy do odprowadzania spalin uznaje się również kanały umiejscowione w okapach kuchennych. Aby kanały spalinowe wykazywały się jak największą skutecznością, muszą zachowywać odpowiednie wymiary. Kanały stalowe przeznaczone do odprowadzania spalin muszą wykazać się średnicą o minimalnej wartości 12 cm. Natomiast w przypadku kanałów murowanych, przekrój musi wynosić przynajmniej 14x14 cm.
Wybierając wysokiej jakości kanał spalinowy, należy zwrócić uwagę na jego budowę oraz odporność na substancje żrące. Powstają one w wyniku zmieszania się skraplającej się pary wodnej ze spalinami. W innym przypadku może dojść do poważnych uszkodzeń komina, wskutek czego kanał spalinowy nie będzie wykazywał się oczekiwaną skutecznością. A może zainteresuje cię także prawidłowe uszczelnienie komina?
Rodzaje kominów ze względu na konstrukcję obudowy
Komin stalowy
Rodzaje kominów stalowych obejmują przede wszystkim wkłady kominowe, komin systemowy SPS, komin systemowy WSPS oraz przewody giętkie kwasoodporne. Dodatkowo można podzielić je pod względem budowy. Dlatego wyróżnia się kominy jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe. Komin stalowy jednowarstwowy jest jednościennnym wkładem, który znajduje swoje zastosowanie w obudowie wykonanej z materiału, jakim są pustaki kominowe keramzytobetonowe lub cegły. Komin stalowy dwuwarstwowy swoją konstrukcję opiera na dwóch ścianach: wewnętrznej i zewnętrznej. Rolę wewnętrznej ściany pełni izolacja termiczna. Natomiast na zewnątrz do czynienia mamy ochronny płaszcz, który najczęściej wykonany jest ze stalowej blachy szlachetnej.
Kominy murowane
Komin stalowy cały czas zyskuje swoją popularność. Jednak nadal tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie mieszkaniowym, są kominy murowane. Najczęściej tworzą go ceramiczne pustaki kominowe, cegła ceramiczna, lub klinkierowa wraz z licówkami. Decydując się na komin murowany, powinniśmy mieć na uwadze jego duży ciężar. Dlatego często budowane są jako kominy wolnostojące. Taka konstrukcja ustawiona jest za ścianą nośną, jednak ściśle łącząc się z jej powierzchnią.
Kominy betonowe
W przypadku kominów betonowych, mamy na uwadze przewody wentylacyjne obudowane kształtkami z betonu lekkiego wyprodukowanego na podstawie keramzytu. Raczej zastosowanie kominów betonowych nie jest polecane, ze względu na niezbyt długą trwałość. W porównaniu do kominów murowanych beton pod wpływem różnic temperatury szybko ulega skruszeniu oraz innym urazom mechanicznym. Jeśli interesuje cię także budowa komina, porady na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Kominy ceramiczne
Tak jak w przypadku kominów stalowych dwuwarstwowych, kominy ceramiczne również budowane są z dwóch ścian. Wewnętrzną ścianę tworzy wkład wykonany z ceramiki szamotowej bądź kamionki kwasoodpornej. Zewnętrzna warstwa najczęściej wykonana jest z betonu lekkiego. W przypadku kanałów ceramicznych, pomiędzy dwiema warstwami należy ułożyć wełnę.
Systemy kominowe
W sprzedaży dostępne są już gotowe systemy kominowe, które zawierają w sobie wszystkie potrzebne elementy wymagane do montażu przewodów. Wśród nich znajdziemy komin systemowy spalinowy, komin systemowy stalowy, a także systemy kominowe ceramiczne.
W sklepach internetowych możemy znaleźć następujące rozwiązania systemów kominowych:
- Komin systemowy ceramiczny - to systemy kominowe do kominków, kotłów gazowych, kotłów na paliwa stałe, kotłów olejowych, uniwersalne. W ich skład wchodzą pustaki kominowe, rury ceramiczne, zakończenia kominów, akcesoria metalowe, otuliny i pozostałe elementy.
- Komin systemowy stalowy - to systemy kominowe jednościenne i dwuścienne. Do wyboru mamy również systemy kominowe izolowane: ze stali kwasoodpornej, żaroodporne lub hybrydowe.
- Kominy wentylacyjne - komin systemowy wentylacyjny lub pustaki kominowe wentylacyjne
Rodzaje kominów a urządzenia grzewcze
Kotły na paliwa stałe
Wybór komina jest zależny od rodzaju urządzeń grzewczych. W przypadku kotłów na drewno lub węgiel nie ma konieczności stosowania przewodów odpowiedzialnych za zabezpieczenie przed skraplaniem się pary wodnej. Optymalnym elementem konstrukcji przewodów kominowych odprowadzanych od kotłów na paliwa stałe, jest wkład stalowy bądź ceramiczny. W ten sposób czyszczenie ciągu kominowego będzie nie tylko łatwiejsze, ale również skuteczniejsze. Natomiast po zewnętrznej stronie komina, nie będą pojawiać się substancje smoliste w postaci wykwitów.
Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania
Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania według zaleceń producentów muszą zostać podłączone do przewodów kominowych wykonanych ze stali kwasoodpornej bądź ceramiki kwasoodpornej. W odróżnieniu od kotłów na paliwa stałe, mamy do czynienia z procesem kondensacji pary wodnej. Skroplona para wodna wchodzi w reakcję z wytworzonymi spalinami, która wytwarza substancje żrące.
Kotły olejowe
W kotłach olejowych zachodzi identyczna reakcja jak w przypadku kotłów gazowych. Dlatego tutaj także przewody kominowe powinny być zabezpieczone materiałem o właściwościach odpornych na żrące kwasy. W takim razie możemy się odnieść do tych samych przewodów kominowych, jakie zostały wykorzystane przy kotłach gazowych z zamkniętą komorą spalania.
Kominki
Często dodatkowym sposobem ogrzewania, poza kotłem na drewno lub węgiel bądź kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania jest kominek. Zaleca się poprowadzenie osobnego ciągu kominowego, który powinien być koniecznie wyposażony w kanały wentylacyjne. Oczywiście przewody kominowe muszą być odpowiedzialne również za odprowadzanie dymu. W zależności od tego, czy decydujemy się na kominek z wkładem, bądź z otwartą komorą spalania, dobieramy odpowiedni przekrój przewodów dymowych i wentylacyjnych.
Akcesoria kominowe
Wkład kominowy ze stali kwasoodpornej
Wkład kominowy jest niezbędnym elementem w przypadku wykorzystania kotła gazowego lub olejowego. Jak już wcześniej wspomniano, mamy do czynienia z procesem skraplania się pary wodnej, która wchodzi w silną reakcję ze spalinami. Wkład kominowy wykonany ze stali kwasoodpornej ma za zadanie chronić przewód kominowy przed agresywnymi substancjami.
Nasada kominowa
Nasada kominowa zalecana jest w przypadku budynków wybudowanych w strefie II i III obciążenia wiatrem wg Polskich Norm. Urządzenie montuje się na szczycie komina. Jego zadaniem jest ochrona przed silnym wiatrem, przyczyniając się do zachowania odpowiedniego ciągu kominowego. Właściciele takich budynków, doskonale wiedzą co to znaczy zbyt silny cug. Dodatkowym zadaniem nasady kominowej, jest zabezpieczenie przewodu kominowego przed opadami atmosferycznymi.
Kanały wentylacyjne
Kanały wentylacyjne są nieodłącznym elementem każdego ciągu kominowego. Ich zadaniem jest ochrona przed zbytnim wychładzaniem ścianek przewodów kominowych. Zbyt niska temperatura przyczynia się oczywiście do kondensacji pary wodnej, która wchodzi w reakcję ze spalinami.
Najczęściej kanały wentylacyjne wykonane są z blachy ocynkowanej. Jest to lekki i jednocześnie niezwykle wytrzymały materiał. Dodatkowo zaletą ocynkowanych kanałów wentylacyjnych jest ich przystępna cena.
Systemy kominowe - przykładowe ceny i podsumowanie
Rodzaje kominów i systemy kominowe - cennik
Przykładowy cennik kominów, systemów kominowych oraz akcesoriów:
- Kominy wentylacyjne w systemie Jawar, 1-kanałowy - 57,56 zł
- System kominowy ceramiczny Jawar Nord, średnica 160 mm, rura izostatyczna - 1.767,44 zł
- Pustak kominowo-wentylacyjny, cena - 20,54 zł
- System Kominowy ceramiczny Jawar, średnica 80 mm, cena - 1.208,51 zł
- System kominowy ceramiczny Jawar z kanałem technicznym, średnia 80 mm, cena - 1.288,22 zł
- Drzwi wyczystki nierdzewne Spiroflex, średnica 100 mm, cena - 72,76 zł
- Czwórnik 45 stopni, SWRD, średnica 110 mm - 250,51 zł
- Kolano 30 stopni jednościenne, MKKS Invest MK Żary, średnica 60 mm - 43,22 zł
- Nasada Rotomax, miedziana, średnica 160 mm z podstawą kwadratową - 282,13 zł
- Kominek kwasoodporny huzar, 100 mm - 123,35 zł
- Kominek wentylacyjny Perfekta Pro, średnica 125 mm, do blachodachówki z odpływem kondensatu - 205,41 zł
- Kominek wentylacyjny Tile Pro, średnica 150 mm, do dachówki, obrotowy z odpływem kondensatu - 608,85 zł
Rodzaje kominów i systemy kominowe - podsumowanie
Mając na uwadze nie tylko różne rodzaje przewodów kominowych, ale i również typy kotłów grzewczych, z łatwością dobierzemy odpowiednie rozwiązania. Należy pamiętać o kierowaniu się tymi zasadami, dzięki czemu kominy będą spełniać swoje zadanie przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa.