Rodzaje Kształtek Żeliwnych i Ich Zastosowanie
W sklepach budowlanych i nie tylko zapewne nie jednokrotnie mogłeś spotkać produkty wykonane z żeliwa. Jednymi, które się do nich zaliczają, są kształtki żeliwne. Jakie są rodzaje kształtek żeliwnych oraz gdzie znajdują swoje zastosowanie? Jeśli interesuje Cię taki temat, koniecznie przeczytaj ten poradnik!
Żeliwo i jego rodzaje — żeliwo sferoidalne
Materiał ten od wieków używany był w transporcie i nie tylko. Cechuje się on głównie wysoką wytrzymałością, dlatego też tak często znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Żeliwo otrzymuje się z wysokowęglowego stopu żelaza z węglem, a także dodatkiem manganu, fosforu, siarki, krzemu i wielu innych składników.
Produkty z żeliwa sferoidalnego
Dany materiał można podzielić na szary — zalicza się tutaj żeliwo zwykłe, ciągliwe, wermikularne, modyfikowane i sferoidalne, oraz na stopowy, gdzie zaliczyć można żeliwo połowiczne i białe.
Odlewy najczęściej wykonywane są z żeliwa sferoidalnego, głównie ze względu na dobre właściwości ślizgowe, jak również odporność na obciążenia, uderzenia hydrauliczne, co przekłada się na późniejszą bezawaryjną eksploatację takich produktów. Co za tym idzie, wiele produktów wykonanych z żeliwa sferoidalnego swoje zastosowanie znajduje m.in. w instalacjach wodociągowych.
Ciekawostką jest, że dany materiał może zostać poddany modyfikacji. Np. możliwa jest zmiana żeliwa szarego w sferoidalne — istotny jest w tym udział węgla. Cały proces polega głównie na zmianie kształtu węgla z płatków w kuleczki. Zmiana powinna nastąpić w procesie krzepnięcia przez wprowadzenie magnezu do jeszcze gorącego produktu.
Kształtki żeliwne
Żeliwo jest materiałem, z którego wytwarzane są m.in. rury i kształtki. Te drugie są gotowymi elementami wielu mechanizmów. Produkuje się je za pomocą odlewu, kucia, wykrawania, czy nawet tłoczenia. Co najważniejsze, wyrób produkowany w sposobach, jak wymienione, nie wymaga dalszej obróbki mechanicznej.
Dane elementy zazwyczaj malowane są proszkowo. Posiadają one także zabezpieczenia antykorozyjne, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne w użyciu. Znaleźć je można w różnej średnicy i nie tylko.
Rury żeliwne, jak wiadomo, są niezastąpione, jeżeli chodzi o wiele instalacji np. kanalizacyjnych, czy do produkcji rurociągu.
Kształtki żeliwne kołnierzowe i nie tylko
Jeżeli chodzi o rodzaje kształtek, jakie występują na rynku, poza żeliwnymi wymienić można m.in. takie jak:
- Ceglane - najczęściej swoje zastosowanie znajdują w budownictwie.
- Ścierne - ten rodzaj służy do obróbki ściernej.
- Stalowe - znajdują swoje zastosowanie w montażu rozmaitych konstrukcji nośnych.
- Styropianowe - głównie wykorzystuje się je w izolacji termicznej.
Ponadto wyróżnić jeszcze można takie rodzaje jak kształtki mosiężne, miedziane, czy plastikowe.
Jeżeli chodzi o kształtki żeliwne, te najczęściej swoje zastosowanie znajdują w hydraulice, jak i sieciach oraz przyłączach wodociągowych (instalacjach wodnych). Stosuje się je również w instalacjach gazowych, systemach kominowych i nawiewnych (wentylacyjnych).
To nie wszystko, gdyż niektóre kształtki wykorzystywane są w instalacjach systemów grzewczych, kanalizacyjnych itp. Same kształtki żeliwne służą do przejścia kołnierzowego połączenia rurociągowego na połączenie gwintowane — stąd nazwa kształtki żeliwne kołnierzowe. Wykorzystując dane elementy w wymienionych czynnościach, zapewniamy szczelność wszelkich instalacji hydraulicznych, jak i ich trwałość.
Pośród kształtek żeliwnych wyróżnić można:
- trójniki,
- kolana,
- króćce,
- wężyki
i inne.
Więcej o kształtkach można przeczytać na https://wodbet.pl/kategoria-produktu/armatura-zeliwna/ksztaltki-zeliwne/.
Wyróżnić można jeszcze łączniki kołnierzowe, rurowo kołnierzowe, łuki i kolana, czwórniki, czy łączniki RR.
Na rynku spotkać się jeszcze można z kształtkami żeliwnymi kielichowymi i kołnierzowymi (z zakończeniem kołnierzowym), które występują w rodzajach takich jak:
- kołnierze,
- łuki kołnierzowe,
- trójniki,
- kolana
i inne. Najczęściej stosowane są w montażu armatury i rurociągów ciśnieniowych.
Kształtki skręcane i kształtki wciskane to kolejne, które można znaleźć na rynku. Pod tym rodzajem spotkać można np.:
- kolana,
- mufy,
- redukcje,
- trójniki
i wiele innych.
Jakie zastosowanie mają kształtki żeliwne
Elementy te, są niezastąpione na wielu budowach, czy głównie remontach sieci wodociągowych. Bardzo często wykorzystuje się je jeszcze podczas prac dotyczących przyłączeń do różnorakich sieci.
Bez problemu wykorzystać je można podczas wielu prac związanych z instalacją rurociągów — np. przeznaczonych do transportu wody przemysłowej, jak i pitnej.
Rury i kształtki żeliwne - gdzie ich szukać
Zarówno rury żeliwne, jak i kształtki kupić można w wielu sklepach związanych z armaturą wodociągową. Podczas wyboru, należy zwracać uwagę na jakość wykonania danych elementów. Lepiej wybierać produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu przełoży się to na trwałość produktu.
Wybór danych elementów pozwoli na sprawne i pewne przeprowadzenie prac remontowych, czy instalacyjnych na wielu płaszczyznach.
Podsumowanie
Jak widać, żeliwo, które jest stopem żelaza i węgla po dziś dzień wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu. Popularne i dotychczas niezastąpione kształtki żeliwne to tylko jedne z wielu elementów produkowanych z żeliwa. Jeżeli zależy Ci na jakości, wytrzymałości i nie tylko — postaw na kształtki żeliwne!
artykuł sponsorowany