Dlaczego ogrodzenie?

Ogrodzenie powstało kiedyś jako bariera i identyfikacja terenu jako własności danej osoby. Uniemożliwiało to zwierzętom i ludziom przemieszczanie się w głąb i na zewnątrz danego obszaru. Ogrodzenie zwierząt nazywa się dziś kojcem lub bramą. Ochrona i rozgraniczenie obszaru w tej formie jest zamiast tego nadal nazywana ogrodzeniem.

Powody do budowy ogrodzeń:

  • Wyznaczanie obszaru własności i praw do domu
  • Zabezpieczanie obszarów handlowych i własności prywatnej
  • Ograniczenie poruszania zwierząt domowych i dzieci
  • Ochrona widoku przed światem zewnętrznym
  • Element projektu
  • Pomoc do wspinania się dla roślin ogrodowych
  • Bariera dla chwastów (dla ogrodzeń zamykających się od ziemi)
  • Ochrona przed wiatrem (np. za pomocą wiatrochronów i żywopłotów ściennych)
  • Ochrona przed hałasem (dla ogrodzeń betonowych)

Nowoczesne, wysokiej jakości ogrodzenia z Polski (dostępne tutaj: zaeuneauspolen.de) są często kombinacją tych celów. Stanowią one element wystroju, który jednocześnie wyznacza i zabezpiecza teren oraz chroni przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów.

Przepisy budowlane dotyczące ogrodzeń

Przepisy budowlane istnieją głównie dla ogrodzeń w obszarach zastosowań nieprywatnych, np. dla ochrony w ogrodach zoologicznych lub więzieniach. W budownictwie prywatnym nie ma prawie żadnych specyfikacji dotyczących ogrodzenia, w przeciwieństwie do balustrady na balkonach lub schodach. Są one zazwyczaj częścią specyfikacji projektowych poszczególnych gmin i należy o nie pytać indywidualnie. Na budowę ogrodzenia na własnej posesji nie jest wymagane pozwolenie na budowę (art. 29 I Prawo budowlane).

Rodzaje ogrodzeń

Zanim zaczęto masowo produkować gwoździe, większość ogrodzeń stanowiła konstrukcję wykonaną z drewnianych słupków, które oplatano cieńszymi gałęziami lub chrustem, tworząc płot. Te płoty z watoliny są do dziś powszechne na obszarach wiejskich i w tradycyjnych ogrodach rolniczych. Większość nowoczesnych ogrodzeń to również konstrukcja wykonana ze słupków, których szczeliny wypełniane są na różne sposoby.

Granice, które są zbudowane z kamieni, z definicji należy rozumieć jako mury. W budownictwie ogrodzeniowym spotykamy jednak również konstrukcje murowane z kamienia i cegły, które w przeważającej części wykończone są metalowymi panelami ogrodzeniowymi.

Typowe rodzaje ogrodzeń dla terenów mieszkalnych to:

●        Ogrodzenia metalowe i z podwójnych prętów - nazywane również ogrodzeniami kratowymi. Ogrodzenia wykonane są ze stali lub aluminium. Metalowe słupki połączone są panelami z cieńszych mat z siatki drucianej. Są to głównie ściśle rozmieszczone pionowe rozpórki spawane razem z szerzej rozmieszczonymi poziomymi drutami stalowymi w celu utworzenia kratownicy. Ogrodzenia nie można więc przemieszczać, ale są one przepuszczalne dla światła i wiatru. W celu ochrony prywatności, przez kratę można wpleść listwy ochronne.

            Metalowe druty nie muszą być kwadratowe, ale mogą przybierać również kształty 

łukowe. Do tych metalowych ogrodzeń można zaliczyć ogrodzenia z kutego żelaza.

●        Ogrodzenia palisadowe - Ogrodzenia palisadowe są często wykonane z drewna, ale mogą być również zbudowane z listew aluminiowych. Słupki połączone są dwoma lub trzema poprzeczkami (ryglami), do których przymocowane są pionowe listwy drewniane lub aluminiowe. Te zazwyczaj zbiegają się trójkątnie w górnej części, ale mogą być również ozdobione rzeźbami. Są one zbijane gwoździami/nitami, skręcane lub spawane.

            W ogrodzeniach palisadowych lub lancowych, listewki są okrągłe lub rurkowate i mocno zaostrzone. W przypadku ogrodzenia myśliwskiego drewniane listwy są mocowane w kształcie litery "x" zamiast pionowych listew. Dlatego nazywany jest również płotem nożycowym lub krzyżowym. 

●        Ogrodzenia listwowe - W przypadku ogrodzeń listwowych ramy wykonane z drewna, wyposażone w kilka pionowych rozpórek, ozdobione są cienkimi drewnianymi listewkami, które przeplecione są przez poprzeczne rozpórki. W ten sposób powstaje szczególnie maskujący drewniany płot 

●        Ogrodzenia betonowe - Ogrodzenia betonowe wykonane są z betonu w postaci słupków i paneli. Nie są one uważane za ścianę, ponieważ panele, które są wstawiane między słupki są wymienne i nie ma pełnego fundamentu. Ogrodzenie betonowe jest szczególnie odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w konserwacji, a oprócz zapewnienia prywatności i ochrony przed wiatrem oferuje również skuteczną ochronę przed hałasem

●        Ogrodzenia kamienne - Ogrodzenie kamienne zazwyczaj składa się z niskiego muru kamiennego z wmurowanymi na nim kamiennymi słupkami, pomiędzy którymi umieszcza się elementy ogrodzenia wykonane z innych materiałów, najczęściej z metalu

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór ogrodzenia ogrodowego to nie tylko decyzja wizualna. Różne materiały mają również różne wymagania dotyczące konserwacji. Ogrodzenia metalowe są malowane farbami odpornymi na warunki atmosferyczne i zabezpieczone przed rdzą. Są one trwałe i łatwe do czyszczenia. Kamień i beton wymagają również obróbki chemicznej, aby wysoka wilgotność nie powodowała powstawania na nich mchu i glonów oraz pęknięć.

Drewno jest materiałem, który wymaga największej troski, ponieważ musi być regularnie szklone i chronione przed deszczem. Obecnie dostępne są również wysokiej jakości alternatywy z tworzyw sztucznych, które są wzorowane na innych materiałach. W ich przypadku ważne jest, aby wybrać tworzywo sztuczne, które jest nie tylko odporne na warunki atmosferyczne, ale także na promieniowanie UV, dzięki czemu nie blaknie.

Wniosek

Wybór ogrodzenia może być podejmowany z wielu powodów. Czy to w celu ochrony dzieci i zwierząt, czy też dla prywatności, ciszy i spokoju - ogrodzenie daje nam bezpieczeństwo i komfort. Dodatkowo, jego design może sprawić, że będzie pięknie przyciągał wzrok. W zależności od budżetu i warunków materiałowych można wybierać spośród wielu różnych typów konstrukcji. Aby to zrobić, należy z dużym wyprzedzeniem zastanowić się, czego oczekujemy od ogrodzenia i czy dany model może to osiągnąć.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej