Zamki wpuszczane

Jak wspomniano, wyróżnić można przynajmniej kilka podstawowych rodzajów zamków. Jednym z nich są zamki wpuszczane. Często określane są także jako zamki wewnętrzne. Charakteryzują się tym, że montowane są wewnątrz drzwi. Oznacza to, że są one niemal niewidoczne. Sam mechanizm montowany jest w specjalnie przygotowanych do tego celu otworach. Działanie zamka wpuszczanego polega na tym, że w momencie przekręcenia klucza rygiel wchodzi do wzmocnionego otworu w futrynie. W ten sposób drzwi zostają skutecznie zamknięte. Zamki wpuszczane podzielić można na kilka typów. Wymienia się tu zamki z blokadą, zamki z zatrzaskiem uruchamianym półobrotem klamki, zamki z zasuwą uruchamianą kluczem oraz zamki z wkładką cylindryczną.

Zamki nawierzchniowe

Innym rodzajem zamka jest zamek nawierzchniowy. Ten z kolei często określany jest jako zamek zewnętrzny. Mocowany jest do drzwi - zjednej strony otwierany za pomocą klucza, a z drugiej zasuwy lub gałki. Zamki nawierzchniowe najczęściej montowane są w drzwiach zbyt cienkich, aby można było w nich zamontować zamek wpuszczany. Wyróżnić można kilka modeli zamków nawierzchniowych. Mowa tu zamkach zasuwkowych, zapadkowych oraz zapadkowo-zasuwkowych.

Zamki mechaniczne

Tradycyjnym rodzajem zamka jest zamek mechaniczny. To właśnie z tym modelem spotkać można się najczęściej. Charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, stąd m.in. jego tak duża popularność. Rygiel zamka przesuwany jest za pomocą klucza. Bezpieczeństwo zamka mechanicznego zależy przede wszystkim od dwóch elementów. Pierwszym jest kombinacja ząbków. Drugim z kolei są nacięcia i nawiercenia na pasującym do zamka kluczu.

Zamki elektromechaniczne

Jest to już dużo bardziej zaawansowany model zamka. Łączy w sobie zamek tradycyjny i sterowanie elektroniczne. To, co w szczególności odróżnia zamek elektromechaniczny od pozostałych modeli to brak klucza. Ten zastąpiony został kartą bądź brelokiem z zakodowaną informacją, która umożliwia otwarcie drzwi. Po przyłożeniu karty do zamka następuje odczytania informacji. Impuls elektryczny zwalnia blokadę, zamek się otwiera i drzwi można otworzyć za pomocą klamki. Co jednak ważne, takie zamki wymagają do swojego działania dodatkowego zasilania. Dlatego muszą być one albo podłączone do sieci elektrycznej, albo zasilane baterią. Zamek elektromechaniczny to solidy i godny polecenia zamek antywłamaniowy.

Dodatkowe zabezpieczenie w domu lub biurze

Solidne drzwi wejściowe i wysokiej jakości zamek to niekiedy za mało. Dotyczy to sytuacji, w której w domu lub biurze przechowywane są bardzo ważne dokumenty bądź gotówka. W takim przypadku na pewno przyda się szafa metalowa do przechowywania istotnych przedmiotów. Taka szafa także musi być oczywiście wyposażona w dobrej jakości zamek.

Jakie zamki do szaf metalowych można wyróżnić? Wybór jest tu bardzo szeroki. Jednak zastanawiając się, jaki rodzaj zamka do metalowej szafy wybrać, warto zwrócić uwagę na model szyfrowy. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Takiego zamka nie otwiera się za pomocą tradycyjnego klucza, lecz poprzez wpisanie kodu. Zapewnia to nie tylko odpowiednią ochronę, ale również duży komfort użytkowania.

Wiedząc, jakie rodzaje zamków dostępne są na rynku, nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać konkretny model. Pamiętać jednak trzeba, aby nie robić tego w sposób przypadkowy. Bezpieczeństwo domowników i mienia jest tu najważniejsze. Dlatego nad wyborem zamka lepiej jest się dobrze zastanowić. Nie warto też zbytnio oszczędzać na jego zakupie. Jakość jest tu najistotniejsza. Więcej na stronie https://gryc24.pl/zamki-do-szaf-metalowych,c90,pl.html

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej