Rodzaje zamocowań czyli kołki, wkręty, kotwy i śruby
Do mocowania różnych konstrukcji stosuje się odmienne elementy łączące, w zależności od ich rodzaju, przeznaczenia i możliwości montażu. Łatwiej dokonać odpowiedniego wyboru, jeśli posiada się głębszą wiedzę na ten temat.
Kołki
Aby zamocować elementy konstrukcji do twardych ścian, czy murów ceglanych i betonowych, należy użyć odpowiednich kołków. Wbija się je do wykonanych wcześniej otworów, a następnie wkręca w nie różnego rodzaju śruby (np. haki, uszka, wkręty lub nagwintowane pręty). Kołki są tak skonstruowane, że przy wkręcaniu w nie wkrętów, rozpierają się na zewnątrz i silnie dociskają do ścianek otworu. Połączenia za pomocą kołków są bardzo trwałe, pod warunkiem, że zostały odpowiednio dobrane do twardości materiału ściany i przewidywanego obciążenia. Im podłoże jest bardziej miękkie, tym wybrany kołek powinien być dłuższy i grubszy.
Rodzaje śrub
W zależności od łączonych materiałów, wyróżnia się śruby do metalu i do drewna, zwane wkrętami. Ich zastosowań jest naprawdę wiele. Dużo fachowych informacji na temat zastosowań różnych śrub znajduje się w artykule: „Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane?”. Śruby mogą różnić się między sobą rodzajem łba (który może być np. czworokątny, sześciokątny, kulisty, walcowy, grzybkowy, stożkowy itp.), gniazdem (np. rowkowe, krzyżakowe, imbusowe, torx lub bez gniazda), czy też rodzajem zakończenia (płaskie, stożkowe, wgłębione lub z czopem). Gwint może znajdować się na całej długości śruby lub tylko na jej części. Do produkcji śrub stosuje się metale kolorowe lub stal o różnej odporności na korozję.
Wkręty
Aby połączyć ze sobą elementy drewniane, stosuje się wkręty. Są to elementy złączne o odpowiednio dużym skoku gwintu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do łączenia drewna, płyt wiórowych, a nawet płyt gipsowo-kartonowych. Nie można ich używać do materiałów zbyt miękkich jak np. styropian, płyty do izolacji cieplnej, dźwiękowej, ani też do zbyt twardych, jak np. mur. Warto pamiętać, że aby uniknąć pękania drewna, lepiej stosować wkręty tradycyjne, wkręcane w uprzednio wykonany otwór o średnicy mniejszej niż średnica wkręta. Ciekawym przykładem zastosowaniem wkrętów jest montaż zawiasów i mebli, gdzie wykorzystuje się wkręty z łbem stożkowym, aby nie wystawały one ponad płaszczyznę drewna. Wkręty do metalu mogą mieć w dolnej części gwintu tak zwane "wiertełko", dzięki czemu nie trzeba wykonywać wcześniej pod nie otworów w materiale.
Kotwy
Do przymocowania konstrukcji do podłoża stosuje się różne kotwy. Za ich pomocą można zamocować np. pergole, słupki ogrodzenia, altany, wiaty, czy domki na narzędzia.
Do najczęściej stosowanych a zarazem najbardziej uniwersalnych kotew, należą kotwy mechaniczne, nazywane również kotwami pierścieniowymi. W przypadkach montowania balustrad i ogrodzeń na wąskich krawężnikach, używane są bardzo wąskie złącza, zwane stopami słupa. Jeśli konstrukcja do zamontowania jest duża i ciężka lub często narażona na działanie silnych wiatrów, wykorzystuje się specjalne kotwy, które powinny posiadać aprobaty techniczne.
Warto zapoznać się ze stroną stalmut.pl, na której zamieszczono obszerne informacje dotyczące wielu łączników stosowanych w budownictwie, ich parametrów i przeznaczenia. Mając podstawową wiedzę w tym zakresie, łatwiej jest zaplanować zakupy, co z kolei oszczędzi czas i pieniądze.
artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły
-
Kotwy gruntowe - jak je zastosować?
-
Jakie są klasy śrub - oznaczenia, parametry, zastosowanie, porady
-
Śruby i wkręty do betonu - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, ceny
-
Wybieramy blachowkręty - rodzaje, ceny, zastosowanie, opinie, porady
-
Kołki rozporowe - rodzaje do różnych zastosowań, opinie, ceny, porady
-
Nitownice - zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci