Jak wybrać rolety okienne? Ceny, rodzaje, opinie, porady praktyczne

Rolety okienne są coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Równie dobrze chronią przed słońcem i są łatwiejsze w montażu. Do tego występują w wielu ciekawych odmianach. Dzięki temu można dopasować ich wygląd do każdej aranżacji a także rozmiar na każde okna. Opisujemy, zatem jak wybrać rolety wewnętrzne. Wymieniamy ich rodzaje, materiały, z jakich powstają oraz oczywiście ceny.

Z jakich materiałów powstają rolety przyokienne?

Rolety okienne, podobnie jak zasłony, spełniają trzy ważne zadania. Pierwszym z nich jest doskonała ochrona pomieszczeń przed silnym nasłonecznieniem. Drugim zadaniem jest zapewnienie prywatności mieszkańcom domu lub mieszkania. Nikt przecież nie lubi wścibskich spojrzeń z ulicy. Trzecią funkcją, jaką spełniają rolety pokojowe jest wnoszenie do wnętrza walorów dekoracyjnych. Dzięki temu, że występują w wielu odmianach można dopasować je do konkretnej aranżacji. To wpływa na spójny wygląd całego pomieszczenia. Teraz przechodzimy do najczęściej stosowanych materiałów.

Najmiększą popularnością cieszą się rolety przyokienne tekstylne. W wielu egzemplarzach wykorzystuje się poliester lub poliamid. Oba materiały są łatwe w czyszczeniu i dobrze zaciemniają pomieszczenia. Nie jest to oczywiście jedyny wybór. Do dyspozycji są też naturalne, miękkie tkaniny takie jak bawełna lub len. Ich wyczyszczenie wymaga większego wysiłku, lecz rekompensuje to ładny wygląd. Rolety wewnętrzne powstają też z innych, nie tekstylnych materiałów. Jednym z tańszych jest papier, który może się ładnie prezentować. Jednakże jest mniej wytrzymały na uszkodzenia niż tekstylia. W sklepach odnajdziemy też rolety wykonane z bambusa, PCV, folii refleksyjnej lub włókna szklanego.

Rolety dzień noc i wersje rolety pokojowe ekranowe

Przechodzimy do konkretnych typów, na początek tak zwane rolety wewnętrzne dzień noc. Składają się z dwóch warstw poziomych pasów, pomiędzy którymi pozostawiono przerwy. W ustawieniu z przerwami przepuszczają promienie słoneczne doświetlając pomieszczenie. Do dyspozycji mamy też pełne zaciemnienie, w tym ustawieniu pasy z jednej warstwy zakrywają przerwy w drugiej warstwie. Rolety dzień noc powstają z grubej tkaniny lub folii refleksyjnej, która zmniejsza poziom nagrzania pokoju. Polecane są do mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Ceny tańszych egzemplarzy rozpoczynają się od około 50 zł. Lepsze jakościowo rolety dzień noc kosztują 100 zł lub więcej.

Kolejne miejsce na naszej liście zajmują rolety okienne ekranowe. Odznaczają się bardzo dużą funkcjonalnością. To sprawia, że są wykorzystywane w domach, biurach lub różnego rodzaju urzędach. Występują w wersji wiszącej, mogą być też umieszczone w kasecie. Rolety okienne ekranowe najczęściej powstają z trzech różnych materiałów. Jest to odpowiednio poliester, PCV lub włókno szklane. Wersje wiszące nie zapewniają całkowitego zaciemnienia, przepuszczają promienie słoneczne nie dopuszczając do mocnego nagrzania. Poleca się je, więc do często użytkowanych pomieszczeń. Standardowe produkty kosztują około 25 zł z sztukę. Za rolety na wymiar zapłacimy około 40 zł.

Rolety rzymskie i austriackie – charakterystyka i cennik rolet wewnętrznych

Rolety rzymskie odznaczają się ogromnymi walorami dekoracyjnymi. Wpływ na to ma materiał, cienkie tkaniny lub folia refleksyjna. Na estetykę wpływa też sposób zwijania. Rolety rzymskie zwijają się do góry a z materiału tworzą się dekoracyjne fale. Mimo tego układają się równo i nie zacinają się. Cennik rolet wewnętrznych tego typu jest zróżnicowany. Podstawowe modele kosztują około 50-60 zł. Tymczasem wersje z lepszych jakościowo materiałów, wyposażone w pionowe wzmocnienia z fiszbin są droższe. Ich ceny mogą sięgać nawet 200 zł. Warto jednak zainwestować w rolety rzymskie, są, bowiem pięknym dopełnieniem aranżacji salonu.

Austriackie rolety pokojowe są podobne do modeli rzymskich. Charakteryzują się równie dużymi walorami dekoracyjnymi. Patrząc na nie można odnieść wrażenie, że przypominają kurtynę. Produkuje się je z praktycznie każdego materiału, który podaliśmy powyżej. Rolety przyokienne austriackie są zwijane i rozwijane za pomocą zintegrowanych sznurków. Podnosząc się tworzą poziome fale, co wygląda bardzo ładnie. W zasadzie ich jedyna wadą mogą okazać się koszty zakupu. Kwoty za austriackie rolety na okna rozpoczynają się od około 140 zł. Egzemplarze z dekoracyjnymi marszczeniami są droższe. Zapłacimy za nie minimalnie 200 zł.

Rolety plisowane w kasecie i rolety na okna dachowe

Rolety plisowane są uniwersalne, łatwe w montażu i obsłudze. Możemy kupić wersje wolnowiszące lub w kasecie. Obie odmiany podczas zwijania układają się w harmonijkę. Ważne jest też to, że mogą być jedno lub dwufunkcyjne. Rolety plisowane jednofunkcyjne zwijają się wyłącznie ku górze. Tymczasem wersje dwufunkcyjne mogą się zwijać i na górze i na dole. W ten sposób umożliwiają osłonięcie wybranego fragmentu okna. Co ciekawe rolety plisowane nadają się też na okna dachowe. Czas odpowiedzieć na pytanie, jaki jest cennik rolet wewnętrznych tego typu. Za podstawowe produkty ze standardowych tkanin zapłacimy około 40 zł. Rolety na wymiar wykonane z bambusa czy trwalszych tekstyliów kosztują 150-200 zł.

Rolety do okien dachowych powinny być specjalnie przygotowane do zwisania pod kątem. Tu nie wystarczą zwykłe produkty w kasecie. Nie będą się dobrze układały na oknie. Dlatego też rolety do okien dachowych mają specjalne sprężyny utrzymujące materiał przy szybie. Mogą też być wyposażone w system samozwijający. Drugą ewentualnością są klasyczne plisy. Jakie są ceny tych przydatnych przesłon? Za najprostsze rolety do okien dachowych zapłacimy od 70 do 100 zł. Nie są to wygórowane koszty. Jednakże są i droższe rolety przyokienne tego typu. Zapłacimy za nie od 130 do ponad 200 zł.

Znamy już cennik rolet wewnętrznych dachowych. Przebrnęliśmy już przez wszystkie popularne rodzaje przesłon. Jest ich sporo, ale to dobra wiadomość dla każdego klienta. Możemy dopasować rolety pokojowe do każdej aranżacji a to ważna kwestia. Do dyspozycja mamy wersje gwarantujące pełne zaciemnienie lub odmiany przepuszczające światło. Te drugie będą zmniejszały nagrzanie pomieszczenia. Rolety wewnętrzne mogą być wolnowiszące lub w kasecie. Zatem każdy klient na pewno znajdzie model, który będzie odpowiadał jego wymogom. A jeśli mamy niestandardowe okna możemy zamówić rolety na wymiar.

Rolety okienne - ceny, rodzaje, galerie i wiele więcej

Rolety okienne i żaluzje na stałe wyparły z naszych mieszkań starodawne zasłony. Są łatwiejsze do utrzymania w czystości, bardziej nowoczesne, a przy okazji zapewniają większe poczucie prywatności. Rolety okienne i żaluzje mogą posiadać różnorodne kształty oraz specyfikę użytkową. Do najpopularniejszych, dostępnych w sprzedaży produktów należą:

Rolety rzymskie – to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się w większości domów i mieszkań. Rolety rzymskie posiadają osłonę materiałową. Ich konstrukcja delikatnie zwija się falami ku górze. Dzięki temu rolety rzymskie zapewniają ciekawy efekt dekoracyjny. Lepszej jakości produkty posiadają dodatkowe wzmocnienia fiszbin i składają się z grubszego, eleganckiego materiału. Tańsze rolety rzymskie nie zapewniają pełnej ochrony przed widokiem osób postronnych.

Rolety dachowe – nadają się do montażu na oknach połaciowych. Rolety dachowe mogą być wykonane z wielu materiałów zapewniających pełną osłonę. Są łatwe w obsłudze, delikatnie się zwijają i zapewniają wysoki komfort użytkowy. Rolety dachowe mogą posiadać dodatkowe moskitiery oraz przypominać żaluzje drewniane bądź żaluzje aluminiowe. Z reguły rozwijają się ku górze, stanowiąc ochronę przed działaniem intensywnych promieni słonecznych.

Rolety w kasecie – to kolejne ciekawe produkty, które nadają się do montażu bezpośrednio we wnęce okiennej. Rolety w kasecie posiadają dodatkowe prowadnice, ułatwiające regularną obsługę. Mogą stanowić skuteczną ochronę przed dostępem światła słonecznego oraz widokiem ze strony zewnętrznej. Rolety w kasecie są chętnie wybierane do sypialni.

Żaluzje – stanowią ciekawą alternatywę dla rolet. W ofercie handlowej znajdziemy żaluzje drewniane, żaluzje aluminiowe oraz żaluzje plisowane. Każdy typ produktów można dopasować do specyfiki danego pomieszczenia. Żaluzje plisowane w niczym nie przypominają swoich starych odpowiedników o wątpliwych właściwościach dekoracyjnych. Mogą posiadać dodatkowe moskitiery i efektownie zdobić każde wnętrze mieszkalne.

Wiodącymi producentami rolet okiennych i dachowych są firmy Fakro, Velux, Roletex oraz Okpol. Jeśli interesują Cię rolety okienne, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wybrać rolety, żaluzje oraz moskitiery. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.