Rolety pokojowe - ceny, rodzaje, zalety, wady, montaż, porady praktyczne

Rolety pokojowe cieszą się sporą popularnością. Dobrze chronią przed słońcem i są łatwe w obsłudze. Nie sprawiają większych problemów przy montażu. Produkuje się je z rozmaitych materiałów. Do tego występują w kilku ciekawych odmianach, mamy, więc spore pole manewru. To właśnie te walory sprawiają, że są świetną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Opisujemy, więc nowoczesne rolety do okien. Przytaczamy ich zalety, wady a także ceny.

Ciekawe rolety wewnętrzne

Rolety pokojowe łączą w sobie kilka zastosowań. Podstawowym zadaniem jest oczywiście ochrona pomieszczeń przed dużym nasłonecznieniem. Kolejnym zapewnienie prywatności mieszkańcom domu lub mieszkania. Równie ważna jest ich funkcja dekoracyjna. Rolety wewnętrzne są ładnym uzupełnieniem aranżacji pomieszczeń. Do dyspozycji mamy wersje, które chowają się w kasecie lub wolnowiszące, po prostu zwijające się na rolce w górnej części okna. Rozwija się je za pomocą bocznej linki lub przy użyciu specjalnego pałąka. Sposób obsługi to oczywiście nie jedyne kryterium podziału.

Rolety pokojowe produkuje się z różnych materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych należą tekstylia. To przeważnie tkaniny naturalne takie jak bawełna lub len. Ich wadą są pewne trudności w czyszczeniu. Obok nich występują łatwiejsze w utrzymaniu w czystości materiały syntetyczne, najczęściej poliester lub poliamid. Nowoczesne rolety do okien powstają również z papieru. Jest to tani i jednocześnie podatny na uszkodzenia surowiec. Ciekawe produkty wykonuje się z PCV, włókna szklanego i folii refleksyjnej.

Rolety dzień noc, ekranowe, plisowane – charakterystyka i cennik

Skoro wiemy już, z czego powstają opisywane przesłony okienne, przechodzimy do ich typów. Na początek rolety wewnętrzne dzień noc. Składają się z dwóch warstwa materiałów pokrytych pasami przepuszczającymi i nieprzepuszczającymi światła. Możemy, więc ustawić je tak, że będą całkowicie zaciemniały okno lub tylko częściowo. Da się je też oczywiście kompletnie zwinąć. Dobrze sprawdzają się w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Na rolety tego typu wykorzystuje się przeważnie grube tkaniny lub folię refleksyjną. Ceny najprostszych wersji rozpoczynają się od 50 zł. Za produkty wyższej jakości zapłacimy od 100 zł wzwyż.

Kolejną propozycją są rolety ekranowe zrobione ze zwijanego pasa materiału. Pojawiają się na oknach w domach, mieszkaniach a także biurach i budynkach użyteczności publicznej. Wolnowiszące rolety tego typu przepuszczają rozproszone światło nie dopuszczając do mocnego nagrzania się pomieszczenia. Odmiany kasetowe zapewniają jeszcze lepszą izolację od słońca. Obie wersje przeważnie powstają z PCV, poliestru lub włókna szklanego. Jaki jest ich cennik? Za standardowe propozycje zapłacimy 25-35 zł. Nieco droższe są produkty robione na wymiar, kosztują około 40 zł za sztukę, choć promocje mogą obniżyć te ceny.

Na naszej liście nie może zabraknąć rolet plisowanych, zarówno tych w kasecie jak i wolnowiszących. Ten typ przesłon podczas zwijania układa się w estetyczną harmonijkę. Co ciekawe do dyspozycji mamy plisy jedno lub dwufunkcyjne. Pierwsze z wymienionych składają się wyłącznie ku górze. Drugie można zwijać i na górze i na dole. To pozwala na zasłonienie wybranego fragmentu okna. W sklepach odnajdziemy rozmaite kolory rolet plisowanych. Jeśli chodzi o materiały to najczęściej używane są tekstylia. Za takie rolety zapłacimy około 40 zł. Droższe są wersje na wymiar wykonane z bambusa lub najlepszych tkanin. Kosztują 150-200 zł no chyba, że trafią się jakieś promocje.

Przesłony rzymskie, austriackie i rolety na okna dachowe

Największymi walorami dekoracyjnymi mogą pochwalić się rolety rzymskie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym jest sposób zwijania. Roleta podnosi się tworząc bardzo ładne, równe fale. O estetykę dba też sam materiał. Najczęściej wykorzystywane są delikatne tkaniny lub folia refleksyjna. Jak kształtują się ceny opisywanych produktów. Za podstawowe, proste modele zapłacimy około 50-60 zł. Tymczasem rolety rzymskie wykonane z najlepszych materiałów i wyposażone w pionowe, fiszbinowe wzmocnienia są wyraźnie droższe. Minimalna kwota, po którą musimy sięgnąć wynosi 200 zł.

Rolety austriackie są bardzo podobne do wersji opisywanych powyżej. Na oknie prezentują się równie okazale. Po zwinięciu za pomocą zintegrowanych sznurków tworzą dekoracyjną kurtynę. Również tworzą ładne, poziome fale. Te rolety produkuje się przeważnie z tkanin i folii refleksyjnej, choć trafiają się też odmiany powstające z innych, wymienionych wcześniej materiałów. Czy mają jakieś wady? Owszem a najpoważniejszą z nich jest wysoka cena. Podstawowe egzemplarze kosztują około 140 zł. Ceny droższych wersji z ozdobnymi marszczeniami rozpoczynają się w okolicach 200 zł.

W wielu domach znajdują się okna dachowe. Ich zasłanianie sprawia pewne problemy jednakże pojawiło się wygodne rozwiązaniem. Są nim rolety na okna dachowe. Stworzono je tak by dobrze przylegały do szyby ustawionej pod dużym kątem. Służą do tego specjalne sprężyny. Trzeba też wiedzieć, że wiele produktów tego typu wyposażono w samozwijający się system. Podobnie jak w powyższych przykładach dostępne są rozmaite kolory rolet. Jeśli chodzi o ceny to plasują się w dwóch przedziałach. Pierwszy dotyczy prostych rolet i wynosi 70-100 zł. Drugi obejmuje wersje najwyższej jakości i utrzymuje się w granicach 130-200 zł.