Rolety rzymskie - ceny, opinie, wzory, popularni producenci, porady

Tradycyjne zasłony to nie jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Sporą konkurencją są dla nich rolety okienne. Występują w wielu ciekawych odmianach. Popularnością cieszą się wersje dzień noc i ekranowe. Ładnym wyglądem mogą pochwalić się odmiany plisowane. Jednakże największymi walorami dekoracyjnymi odznaczają się rolety rzymskie. Opisujemy, więc ich rodzaje, ceny i wzory. Wspominamy też o najpopularniejszych producentach.

Rzymskie rolety okienne

Rolety rzymskie znane też, jako żaluzje rzymskie stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla klasycznych zasłon okiennych. Decyduje o tym wiele czynników a jednym z najważniejszych jest estetyka. Powstają z ładnych, nierzadko delikatnych materiałów. Do tego podczas zwijania podnoszą się tworząc dekoracyjne fale. Trzeba też dodać, że te rolety sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Występują w kilku odmianach. Dzieli się je ze względu na trzy kryteria. Jest to sposób montażu, materiał, z jakiego zostały wykonane oraz sposób obsługi. Na początek zajmiemy się ostatnim ze wspomnianych zagadnień.

Jakie mechanizmy do rolet rzymskich wyróżniamy? Pierwszą opcją jest sterowanie łańcuszkowe. Do podnoszenia i opuszczania rolety służy pętla z łańcuszka umieszczona po lewej bądź prawej stronie rolety. Kręci się w kółko i pozwala na zatrzymanie materiału w dowolnym punkcie okna. To rozwiązanie jest przeważnie stosowane do dużych i ciężkich rolet. Drugim sposobem obsługi jest mechanizm sznurkowy. Tu za kontrolę przesłony odpowiada zintegrowany sznurek również umieszczony z prawej lub lewej strony. To tyle, jeśli chodzi o mechanizmy do rolet rzymskich, czas na montaż.

Żaluzje rzymskie i sposób ich montażu – w kasecie, na karnisz

Interesujące nas rolety można zamontować w domu na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest bezinwazyjne przymocowanie osłony na ramie okiennej. By móc zastosować to rozwiązanie najpierw trzeba dokładnie zmierzyć szerokość szyby wraz z ramą oraz wysokość skrzydła. Następnie dobieramy odpowiednie przesłony w sklepie lub zamawiamy na wymiar. Sam montaż jest bardzo prosty i można wykonać go samodzielnie. Za pomocą specjalnych uchwytów, bezinwazyjnie umieszcza się roletę na ramie okiennej. Dzięki temu można swobodnie otwierać i zamykać skrzydło, wiąże się to również z oszczędnością miejsca.

Do dyspozycji mamy też pewną odmianę powyższego rozwiązania. Chodzi tu o rolety na rzepy. Specjalną taśmę lub listwę należy umieścić na ramie okiennej. Do niej przyczepia się materiał wyposażony w rzepy. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Przede wszystkim, dlatego, że roletę można łatwo ściągnąć i wyczyścić. Możemy tez kupić przesłony o różnych wzorach i co jakiś czas zmieniać wersję. Nie będziemy przywiązani do tylko jednej koncepcji stylistycznej.

Kolejną opcją są rolety w kasecie, którą również można przymocować do okna. Owa kasetę umieszcza się też na ścianie lub suficie. Jednakże jest to już metoda inwazyjna, trzeba wiercić otwory i stosować kołki. To rozwiązanie ma swoje zalety. Roleta po zwinięciu w całości chowa się w kasecie. Do wyboru mamy jeszcze żaluzje rzymskie montowane na karnisz. Je także przytwierdza się do ścian lub sufitów. Na karniszu materiał jest zawieszony za pomocą szelek lub uszytego tunelu. Obie opcje prezentują się bardzo ładnie.

Materiały, z jakich powstają rolety rzymskie

Rolety rzymskie produkuje się z rozmaitych materiałów. Zanim przejdziemy do ich odmian przedstawimy jeszcze jedno kryterium podziału. W sklepach odnajdziemy rolety transparentne oraz zaciemniające. Pierwsze z wymienionych powstają z materiałów przepuszczających spore ilości światła słonecznego. Mimo tego zapewniają prywatność we wnętrzu domu. Idealnie nadają się do pokoju dziennego lub kuchni. Tymczasem rolety zaciemniające szyje się z grubych tkanin. Nie przechodzą przez nie żadne promienie słoneczne. To sprawia, że stosuje się je w sypialniach i gabinetach.

Przechodzimy do surowców, z jakich powstają rolety rzymskie. Jeśli chodzi o wersje materiałowe, do najczęściej stosowanych tkanin naturalnych należy bawełna i len. Są bardzo elastyczne i miękkie jednakże mogą sprawiać pewne trudności w czyszczeniu. W użyciu spotyka się również woal. Interesujące nas rolety produkuje się też z tkanin syntetycznych. Tu najczęściej stosowany jest poliamid oraz poliester. Oba tworzywa z łatwością utrzymamy w czystości. Ważne jest to, że nie blakną w zetknięciu z promieniowaniem UV. W przeciwieństwie do naturalnych tekstyliów nie wykazują tendencji do kurczenia się.

Za nami już rolety materiałowe, sztuczne i naturalne. Dodamy jeszcze, że opisywane przesłony mogą być wykonane z folii refleksyjnej, często są to rolety balkonowe. Przechodzimy teraz do wzorów. Tu mamy ogromną dowolność, nie sposób wymienić wszystkich dostępnych wariantów. Skupimy się bardziej na dodatkowych elementach niejako uzupełniających wzory. Takim elementem są na przykład fiszbiny wszyte w wiele modeli rolet. Fiszbiny występują w równych odstępach, zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie przesłony. Popularnym dodatkiem są też ozdobne falbany obecne w roletach opisywanego typu.

Popularni producenci i ceny rolet rzymskich

Rolety rzymskie mogą ozdobić każde pomieszczenie, w domu. W sklepach odnajdziemy wersje pokojowe, kuchenne, balkonowe. Wiemy też, że występuje wiele ciekawych wzorów z dodatkowymi elementami ozdobnymi. W kwestii kolorów mamy równie duży wybór. Dostępne są rolety tylko białe czy w jakimkolwiek innym kolorze. Do tego dochodzą ciekawe połączenia barw. Natomiast tym, o czym jeszcze nie pisaliśmy są ceny rolet rzymskich.

Za proste, białe czy kolorowe rolety opisywanego typu zapłacimy od 50 do 60 zł za sztukę. Za propozycje wyposażone w pionowe fiszbiny zapłacimy już więcej, kwota rośnie dość wyraźnie. Chodzi tu o przedział wynoszący 150-200 zł. Rolety na wymiar, w podstawowej wersji i w zależności od wielkości będą kosztować od 100 zł wzwyż. Produkty ze zdobieniami mogą kosztować nawet 300 zł. Na koniec trzeba, co nieco wspomnieć o producentach rolet rzymskich. Dobrą jakością produktów mogą pochwalić się firmy Vertex, Akant czy Elworol.