Rodzaje rolet rzymskich

Rolety rzymskie, w zależności od naszych preferencji, mogą samodzielnie pełnić rolę dekoracyjną lub pozostać uzupełnieniem dla tradycyjnych zasłon. Najogólniej wyróżnia się jednak ich dwa rodzaje: rolety z fiszbinami i  bez fiszbin. Pierwsze z nich mogą występować w dwóch wersjach- z fiszbinami z przodu bądź z tyłu. Co jeszcze je odróżnia?

Rolety z fiszbinami z przodu

Tego rodzaju rolety rzymskie możemy rozpoznać po widocznym tunelu ze szprosami, które układają się poziomo, dzięki czemu całość prezentuje się niezwykle nowocześnie. Dobrze komponują się przy tkaninach zasłonowych. Rolety z fiszbinami z przodu uchodzą za najbardziej ozdobne, ponieważ wzór na tkaninie zawsze będzie widoczny w całości, niezależnie od ułożenia rolet. Świetnie sprawdzą się w większości pomieszczeń.

Rolety rzymskie z fiszbinami z tyłu

To najchętniej kupowany model rolet. Z tyłu posiadają wyraźne plisy, a tunel wraz ze szprosem znajduje się od strony okna. Kolejne szprosy rozłożone są od siebie w odległości ok. 30 cm, dzięki czemu układają się regularnie. Zazwyczaj są jednolite bądź posiadają delikatny wzór.

Rolety rzymskie bez fiszbin

Rolety bez fiszbin odróżniają się tym, że nie posiadają poprzecznych, poziomych pasów. Sprawiają wrażenie znacznie lżejszych, ponieważ ich materiał układa się gęściej i tworzy niezwykle delikatną formę. Przeważnie tego rodzaju rolety stosuje się w małych i wąskich oknach, gdzie zastępują firanki. W tym celu najlepiej wybierać rolety wykonane z przezroczystych tkanin.

Jaki materiał wybrać?

Roleta rzymska w kolorze brąz

Tkanina stanowi najważniejszy element rolet rzymskich. To od niej zależy jak rolety będą prezentować się w naszym oknie. Warto więc rozważyć dokładnie nasz zakup, szczególnie że wybór jest ogromny. W sklepach znajdziemy m.in. rolety transparentne, rozpraszające światło, a także całkowicie zaciemniające. Musimy wziąć zatem pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, do którego dobieramy rolety. O ile takie, z funkcją całkowitego zaciemnienia idealnie odnajdą się w sypialni, o tyle niekoniecznie warto montować je np. w kuchni. Dobrze jest wybierać materiały, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale również będą łatwe w utrzymaniu w czystości, czyli takie, które bez problemu można wyprać w pralce.

Polecane modele rolet - zobacz ceny!

Jak zamontować rolety?

Rolety rzymskie z firmy Mardom (czytaj więcej) możemy zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu, z wyjątkiem łazienki. Panująca tam wilgoć może źle oddziaływać na materiał, co wygląda nieestetycznie. Paleta kolorów, jak i wzorów jest bardzo bogata, dlatego możemy nieco zaszaleć i wybrać takie, które najbardziej przypadną nam do gustu. Jak wygląda kwestia ich montażu? Zazwyczaj jest on bardzo prosty, dlatego poradzimy sobie z nim sami. Wystarczy miarka, śrubokręt lub wkrętarka. Rolety wiesza się na karniszu rurkowym bądź mocuje do szyny aluminiowej.

Rolety rzymskie

Odmień swoje wnętrze

Nawet tak niewielki element, jak dekoracja okna może zupełnie odmienić nasze wnętrze, szczególnie gdy postawimy na wyraziste barwy bądź subtelne wzory. Rolety rzymskie to świetny sposób na metamorfozę naszych pomieszczeń za niewielka cenę. Pamiętajmy jednak aby poza funkcją dekoracyjną, znaczenie odegrała również funkcjonalność.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny