Rolety rzymskie na karnisz - rodzaje ze względu na montaż

Rolety rzymskie na karnisz to bardzo popularne rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdym mieszkaniu i domu. Nadają się one zarówno do sypialni, do salonu, jak i do kuchni. Firana rzymska dostępna jest w dość przystępnej cenie i cieszy się bardzo dobrą opinią, lecz zanim zakupimy lniane i tanie rolety rzymskie, dowiedzmy się, jak się one dzielą.

Pierwszym rodzajem są rolety rzymskie na szelkach, które także są wykonywane z lnianych materiałów, ale nie tylko. Rolety rzymskie na szelkach, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są na karniszach rzymskich na szelkach. Pozytywne jest to, że roleta rzymska na szelkach może być rozmieszczona na całej długości karnisza, bo jego wsporniki mogą znaleźć się między szelkami.

Kolejnym rozwiązaniem jest wybór rolet rurkowych/ tunelowych, które są odpowiednie na karnisz rurowy. Pamiętajmy jednak, że karnisz rurowy ma różną średnicę i długość, a według tego musimy dobierać rolety. Na karniszu rurowym nie umieścimy szerszej rolety niż szerokość między dwoma jego wspornikami. Z tego powodu często decydujemy się na zamówienie pod wymiar. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roletach.

Jakie wykończenie mogą mieć firany rzymskie

Drogie i tanie rolety rzymskie mają bardzo pozytywne opinie, zwłaszcza dlatego, że mogą mieć one różnorodne wykończenia. Na karnisze rzymskie zawiesić możemy 3 różne rodzaje rolet rzymskich, w tym rolety bez wykończenia, rolety o prostym wykończeniu i rolety zakończone falą.

Roletą odpowiednią do powieszenia na karnisze rzymskie w kuchni, czy w salonie, jest z pewnością roleta rzymska bez dolnych wykończeń. Sprawdzi się ona z pewnością w małych pomieszczeniach, gdzie potrzebujemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Po zwinięciu roleta na karniszu w kuchni lub innym pomieszczeniu zajmuje minimum miejsca.

Kolejnym rodzajem wykończenia jest wykończenie proste. Roleta ta zbudowana jest tak, że sznurek zamocowany przy obciążniku, który umieszczony jest na wysokości około 25 cm od dołu rolety, co daje luźno wiszący i dolny ozdobny panel, który jest zauważalny nawet po zwinięciu rolety. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu rolet rzymskich?

Polecane modele rolet - zobacz ceny!

Karnisze do kuchni i do salonu mogą być również wyposażone w rolety rzymskie wykończone falą. Jednak warunkiem powieszenia takich rolet jest odpowiednia ilość miejsca, dlatego, że zajmują one największą powierzchnię. Budowa tej rolety jest taka sama, jak rolety rzymskiej o prostym wykończeniu, z tym że jej dolne zakończenie jest falą.

Rolety rzymskie na karnisz, w tym na karnisz rurowy oraz polecane rolety rzymskie na szelkach i ich zastosowanie oraz materiały
Rolety rzymskie na karnisz - rodzaje, przykłady, opinie, ceny, porady

Dodatkowym rozwiązaniem jest umieszczenie rolet na taśmie. Umieszczając rolety na taśmie, możemy wtedy je upinać, dzięki czemu stworzymy niepowtarzalny wystrój. Jest to bardzo urokliwe, a dodatkowo proste rozwiązanie. Dlatego, jeśli szukamy czegoś "innego" warto zdecydować się na taśmy.

Jakie są ceny za rolety rzymskie na karnisz i jak dobrać je odpowiednio na wymiar

Na rynku dostępnych jest wiele drogich i tanich rolet rzymskich w białym, szarym czy innym kolorze. Można je również zamówić na wymiar, co daje nam pełną kontrolę nad ich rozmiarem i odpowiednim dopasowaniem do naszych karniszy. Karnisze do kuchni, salonu czy sypialni również są dostępne w różnych barwach, a obecnie dość popularne są białe i szare rozwiązania.

Ceny za rolety rzymskie na karnisz są różnorodne i zależą przede wszystkim od wymiaru, producenta, rodzaju pod względem zakończenia dolnego, a także rodzaju mocowania. Wielką rolę odgrywa tu również miejsce zakupu, ponieważ często, kupując przez internet, możemy zaoszczędzić pieniądze. Sprawdź także ten artykuł o szyciu rolet rzymskich.

Jeśli chodzi o pomiar, w pierwszej kolejności powinniśmy zmierzyć szerokość wnęki okiennej i po obu jej stronach dodać po 5 cm. Z kolei wysokość powinniśmy zmierzyć od parapetu, aż do górnej krawędzi karnisza. Pamiętajmy również o tym, że wysokość tunelu i szelek to przeważnie 8 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny