Rolety wewnętrzne - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Wybór rolet wewnętrznych wcale nie jest łatwą decyzją. Mamy do dyspozycji przynajmniej kilka typów rolet okiennych. Różnią się między sobą sposobem mocowania, stopniem zaciemnienia, a nawet akcentem dekoracyjnym. Jeżeli chcesz dokonać słusznego wyboru, warto zapoznać się z 10 rzeczami, o których trzeba wiedzieć przed ich zakupem.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Kobieta regulująca rolety wewnętrzne

Rodzaje rolet okiennych

1. Roleta rzymska

Roleta rzymska jest najpopularniejszym typem rolety stosowanej od wewnątrz. Są to przede wszystkim rolety materiałowe, które pełnią rolę nie tylko przyciemniającą, ale również dekoracyjną. Szeroki wybór tkanin w różnych kolorach i wzorach powodują, że roleta rzymska staje się jednocześnie uzupełnieniem zamierzonego wystroju wnętrz. Nie jest ona skomplikowana w swojej budowie.

Dysponując maszyną do szycia, można wykonać ją we własnym zakresie. Składa się z tak zwanych plisów, które przy pomocy systemu sznurkowego lub koralikowego możemy ściągać do góry lub opuszczać. Roleta rzymska może być wykonana z tkaniny o różnym stopniu zaciemnienia. Często stosuje się delikatne i jasne materiały, które pełnią rolę zwiewnych i łatwo regulowanych zasłonek i służą jako roleta zaciemniająca w stopniu umiatkowanym. Ponadto roleta rzymska może posiadać różnorodne wykończenie, w postaci falban, pasów lub równej krawędzi.

2. Rolety dzień noc

Rolety dzień noc są kolejnym typem rolet okiennych, która gości w naszych domach. Są to rolety wewnętrzne składające się z pasów transparentnych oraz zaciemniających. Jenak roleta dzień noc nie jest w stanie zagwarantować idealnego zaciemnienia, ponieważ w 100% nie przylegają do okna.

Rolety dzień noc pozwalają natomiast na regulowanie natężenia światła przedostającego się do mieszkania. Tego typu rolety okienne mogą występować w wersji z kasetą oraz bez kasety. Zwykle rolety dzień noc zamawiane są na wymiar. Dzięki temu są w stanie dostosować się również do bardzo dużych przeszkleń. Roleta dzień noc cieszy się dużą popularnością.

Sprawdź ceny najpopularniejszych rolet

3. Plisy jako rolety okienne

Plisy zwane są również jako roleta plisowana. Ich budowa przypomina pionową harmonijkę (plisy ułożone są równolegle do podłoża). Co ciekawe, tego typu rolety okienne sprawdzą się przy każdym typie okna: nie tylko prostokątnym, ale również okrągłym lub w kształcie trójkąta. Można zatem wywnioskować, że są one wykonywane na wymiar.

Rolety wewnętrzne plisowane montuje się najczęściej pomiędzy listwami przyszybowymi. Dodatkowo występują one w kilku systemach. Najstarszym systemem jest Standard, który najlepiej sprawdza się w przypadku okien o nietypowym kształcie. System New Cossi wyróżnia się udoskonalonym sposobem opuszczania i zaciągania rolet od góry oraz od dołu. Plisy w tym systemie przyjmują szeroką gamę kolorystyczną, w tym również drewnopodobną.

4. Rolety bambusowe

Rolety bambusowe są dość osobliwym typem rolet okiennych. Rzeczywiście we wnętrzach mieszkań spotykane są dość rzadko. Wszystko jednak ze względu na ich nietypowy, dość orientalny charakter.

Wbrew pozorom są to rolety wewnętrzne, które nie zwisają bezwładnie, nie dając się w ogóle regulować. Obecnie mamy do wyboru rolety okienne wykonane z bambusa, które są dostępne w kilku różnych mechanizmach. Steruje się je zwykle przy pomocy mechanizmu sznurkowego. Rolety wewnętrzne bambusowe są wyposażone również w hamulec, dzięki któremu ustawiamy matę na wybranej wysokości.

5. Rolety mini

Różne rodzaje rolet okiennych obejmują również tańsze produkty. To właśnie w tej grupie znajdują się rolety mini. Są to również rolety mini materiałowe wyróżniające się nieskomplikowaną budową. Najczęściej wyposażone są w żyłkę prowadzącą, dzięki czemu można manipulować wysokością rolety, nawet po odchyleniu okna.

Rolety mini są to najczęściej rolety wewnętrzne udostępniane w standardowych wymiarach. Nie ma jednak problemu, by zamówić je także na wymiar.

Rolety wewnętrzne - 10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem 2

Rodzaje żaluzji

6. Żaluzje aluminiowe

Jednymi z najpopularniejszych i najstarszych form osłony okna, są żaluzje aluminiowe. Teraz są one stosowane raczej w obiektach biurowych i usługowych niż w mieszkaniach. Jednak z drugiej strony nadal cieszą się wyjątkową wytrzymałością na czynniki mechaniczne oraz na wilgoć. Dlatego można z powodzeniem żaluzje aluminiowe zawiesić w łazience lub kuchni.

Ich budowa składa się z poziomo ułożonych aluminiowych lameli, których szerokość waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu milimetrów. Oczywiście każdy producent wypuszczający na rynek żaluzje aluminiowe ustala swoje standardy. Najczęściej żaluzje nie posiadają kasety. Minusem tego rozwiązania na pewno jest trudność w utrzymaniu ich w czystości. Na poziomych panelach osiada kurz, który jest uciążliwy w sprzątaniu. Dlatego nie zaleca się stosować tego rozwiązania, jeżeli ktoś jest uczulony na kurz i roztocza.

7. Żaluzje drewniane

Alternatywą do żaluzji aluminiowych, okażą się żaluzje drewniane. Zamiast aluminiowych lameli stosowane są lamele wyprodukowane z drewna, laminatu lub bambusa. Średnia szerokość takich lameli wynosi 25 mm. Zwykle żaluzje drewniane doskonale sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym, kolonialnym lub orientalnym. Raczej ze względu na swoją dość ciężką konstrukcję, najlepiej będą prezentować się na niewielkich i średniej wielkości oknach. Żaluzje drewniane w swojej budowie pozbawione są kasety. I tak jak żaluzje wykonane z aluminium są narażone na osiadanie kurzu.

Lamele można nie tylko podnosić i opuszczać, ale również można sterować ich kątem nachylenia. Dzięki temu precyzyjnie możemy kontrolować ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza mieszkania.

Rodzaje rolet ze względu na ich budowę

8. Rolety wewnętrzne w kasecie i bez kasety

Wyróżnić możemy rolety wewnętrzne, które chowane są w kasecie, jak i również bez kasety. Na pewno rolety okienne, które w swojej konstrukcji są pozbawione kasety, są zdecydowanie tańsze i lżejsze od rolet chowanych w kasecie. Ich montaż wymaga bezinwazyjnego przymocowania do ramy okiennej. Zwykle dostępne są w standardowych wymiarach, chociaż istnieje również możliwość przycięcia ich na wymiar.

Zazwyczaj roleta nawinięta jest na stalową lub aluminiową rurę. Jeżeli dodatkowo nie została wyposażona w prowadnice, wtedy jej koniec jest obciążony specjalną belką.

Rolety okienne w kasecie zyskują znacznie więcej możliwości montażu. Można przykręcić ją do sufitu, ramy lub ściany. W tym systemie istnieją również bezinwazyjne mocowania przy pomocy kleju lub taśmy dwustronnej. Rolety wewnętrzne w kasecie są nieco cięższe, ale jednocześnie stabilniejsze.

Sama kaseta może być wykonana z tworzywa sztucznego lub aluminium. Do wyboru są rolety okienne z kasetą i prowadnicami, jak i również wolnowiszące. Prowadnice często są umieszczone w kasecie rolety, tworząc spójną całość. Sprawdzonym rozwiązaniem są kasety montowane do listwy przyszybowej. W ten sposób nie naruszamy konstrukcji okna, pozostawiając je w doskonałym stanie. Prowadnice w kasecie rolety są również przyklejane do listwy przyszybowej, gwarantując w ten sposób jeszcze lepszy efekt zaciemnienia.

9. Rolety okienne z prowadnicami i bez prowadnic

Przeglądając różne rodzaje rolet okiennych, możemy natrafić na rolety z prowadnicami, jak i również wolnowiszące. Rolety okienne wolnowiszące są tańsze. Można je z powodzeniem zakupić w każdym markecie budowlanym lub w sklepie z wyposażeniem do okien. Występują w standardowych wymiarach, a także na specjalne zamówienie.

Jednak zdecydowanie lepszą jakością, wyróżniają się rolety okienne z prowadnicami. Dzięki temu roleta jeszcze lepiej przylega do okna, dając większe zaciemnienie. Wbrew pozorom montaż rolet z prowadnicami nie musi ingerować w konstrukcję okna. Prowadnice montuje się najczęściej do ramy okiennej. Tego typu rolety okienne są jeszcze lepiej zabezpieczone przed działaniem czynników mechanicznych, w tym również kurzem. W związku z tym tkanina, z której została wykonana roleta, cieszy się doskonałym wyglądem przez wiele lat.

Prowadnice zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego bądź aluminium. Ich zadaniem jest nie tylko lepsze przyleganie rolety do szyby, ale również ochrona przed strzępieniem się materiału na brzegach. Wśród rolet z prowadnicami, wymienić można również rolety zaciemniające. W tym celu producenci wykorzystują również specjalną tkaninę, która w 100% nie będzie przepuszczała światła.

Rolety okienne - pozostałe porady

10. Rolety dachowe do okien dachowych

Wcześniej wymienione wszystkie propozycje rolet okiennych, dotyczyły okien fasadowych. Chcąc uzyskać takie same efekty na poddaszu, obiektem naszych zainteresowań powinny okazać się rolety dachowe do okien dachowych. Wyróżniają się one specjalną budową, dzięki czemu świetnie poradzą sobie przy wszystkich oknach znajdujących się pod skosem. Tradycyjne rolety okienne niestety zachowując prawo ciążenia, zwisałyby bezwiednie w dół. Jak można się domyślać, ich obecność na oknach dachowych okazałaby się zbędna.

Wybierając rolety wewnętrzne na okna dachowe, najczęściej natrafimy na rolety standardowe, plisowane lub zaciemniające. Możemy zdecydować się również na żaluzje. Ich głównym wyróżnikiem są prowadnice przymocowane do okiennej ramy lub listwy przyszyobowej. W ten sposób roleta nie tylko przylega do szyby, ale również można ją zatrzymać na dowolnej wysokości.

Jeżeli będzie nam zależeć na zasłanianiu okna zarówno od góry, jak i też od dołu, wtedy powinniśmy zdecydować się na plisy. Ich wyróżnikiem są znacznie węższe listwy i prowadnice. Jest to wyjątkowo eleganckie i nowoczesne rozwiązanie, które można zastosować w każdym oknie dachowym. Wybierając półprzezroczysty materiał, uzyskamy niewielki stopień zaciemnienia, ale jednocześnie światło docierające do wnętrza zostanie pięknie rozproszone. Taki wariant można zastosować w oknach dachowych w kuchni lub łazience.

Rolety okienne - podsumowanie

Mając na uwadze wszystkie rodzaje rolet okiennych, a także ich dokładną charakterystykę, podjęcie decyzji o wyborze konkretnego typu, będzie znacznie łatwiejsze. Na pewno warto określić swoje wymagania. Czy roleta ma dobrze zaciemniać pomieszczenie, w jaki sposób chcemy nią sterować, a także jakimi walorami estetycznymi powinna się wykazywać. Na pewno nie powinniśmy oszczędzać na roletach, ponieważ ich wyższa cena zostanie zrekompensowana nie tylko przez wysoką jakość rolet, ale również uzyskany przy ich pomocy komfort mieszkania.

Ocena: 4,3/5 (głosów 12)
, aktualizacja 29 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Napędy i silniki do rolet wewnętrznych i zewnętrznych - rodzaje, opinie, ceny
Napędy i silniki do rolet wewnętrznych i zewnętrznych - rodzaje, opinie, ceny
Rolety termoizolacyjne do okien - rodzaje, ceny, opinie, porady
Rolety termoizolacyjne do okien - rodzaje, ceny, opinie, porady
Rolety Duo - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady praktyczne
Rolety Duo - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady praktyczne
Rolety wolnowiszące - rodzaje, ceny, opinie, materiały, porady
Rolety wolnowiszące - rodzaje, ceny, opinie, materiały, porady
Rolety Witkowski – przegląd oferty, ceny, opinie, montaż
Rolety Witkowski – przegląd oferty, ceny, opinie, montaż
Zwijacze do rolet – rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Zwijacze do rolet – rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Rolety Fakro – przegląd oferty, opinie, ceny, porady zakupowe
Rolety Fakro – przegląd oferty, opinie, ceny, porady zakupowe
Prowadnice do rolet – rodzaje, zastosowanie, ceny, producenci, porady
Prowadnice do rolet – rodzaje, zastosowanie, ceny, producenci, porady
Rolety w OBI – przegląd oferty, ceny, opinie, porady zakupowe
Rolety w OBI – przegląd oferty, ceny, opinie, porady zakupowe
Rolety materiałowe – rodzaje, opinie, ceny, porady zakupowe
Rolety materiałowe – rodzaje, opinie, ceny, porady zakupowe
Rolety harmonijkowe plisowane – rodzaje, opinie, ceny, popularne wzory
Rolety harmonijkowe plisowane – rodzaje, opinie, ceny, popularne wzory
Rolety w kasecie z prowadzeniem – opinie, ceny, polecane sklepy
Rolety w kasecie z prowadzeniem – opinie, ceny, polecane sklepy
Rolety do łazienki – rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady
Rolety do łazienki – rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady
Rolety Portos - przegląd oferty, opinie, ceny, zalety, wady, porady
Rolety Portos - przegląd oferty, opinie, ceny, zalety, wady, porady
Rolety w Castoramie - przegląd oferty, opinie, ceny, najlepsze produkty
Rolety w Castoramie - przegląd oferty, opinie, ceny, najlepsze produkty
Montaż rolet krok po kroku - praktyczny poradnik dla każdego
Montaż rolet krok po kroku - praktyczny poradnik dla każdego
Żaluzje wewnętrzne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Żaluzje wewnętrzne - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Rolety zaciemniające - rodzaje, opinie, ceny, porady zakupowe
Rolety zaciemniające - rodzaje, opinie, ceny, porady zakupowe
Rolety w Leroy Merlin - przegląd oferty, opinie, ceny, wybrane modele
Rolety w Leroy Merlin - przegląd oferty, opinie, ceny, wybrane modele
Rolety Jysk - przegląd oferty, opinie, ceny, popularne produkty
Rolety Jysk - przegląd oferty, opinie, ceny, popularne produkty
Żaluzje plisowane (rolety) - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Żaluzje plisowane (rolety) - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Żaluzje dzień noc - rodzaje, ceny, opinie, materiały, wiodący producenci
Żaluzje dzień noc - rodzaje, ceny, opinie, materiały, wiodący producenci
Żaluzje drewniane - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Żaluzje drewniane - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Rolety dzień noc - rodzaje, opinie, ceny, porady przed zakupem
Rolety dzień noc - rodzaje, opinie, ceny, porady przed zakupem
Rolety plisowane okienne - opis, opinie, ceny, porady użytkowe
Rolety plisowane okienne - opis, opinie, ceny, porady użytkowe
Rolety bambusowe - rodzaje, ceny, opinie, producenci
Rolety bambusowe - rodzaje, ceny, opinie, producenci
Montaż rolet: o tym warto pamiętać
Montaż rolet: o tym warto pamiętać
Okno w kuchni - jak udekorować okno kuchenne? Sprawdzone pomysły!
Okno w kuchni - jak udekorować okno kuchenne? Sprawdzone pomysły!
Rolety zewnętrzne - cena , rodzaje, dodatkowe sterowanie i inne ciekawostki
Rolety zewnętrzne - cena , rodzaje, dodatkowe sterowanie i inne ciekawostki
Żaluzje i rolety dzień noc - cena, rodzaje, na co zwrócić uwagę?
Żaluzje i rolety dzień noc - cena, rodzaje, na co zwrócić uwagę?
Jak uszyć roletę rzymską? Poradnik krok po kroku
Jak uszyć roletę rzymską? Poradnik krok po kroku
Rolety do okien dachowych - rodzaje, cena, porady dla wybierających
Rolety do okien dachowych - rodzaje, cena, porady dla wybierających
Cennik żaluzji i rolet 2019 - zewnętrznych i wewnętrznych - przegląd cen w dużych miastach
Cennik żaluzji i rolet 2019 - zewnętrznych i wewnętrznych - przegląd cen w dużych miastach
Jaki kolor rolet wewnętrznych?
Jaki kolor rolet wewnętrznych?
Rolety rzymskie - rodzaje, ceny, popularnie producenci, najlepsze wzory
Rolety rzymskie - rodzaje, ceny, popularnie producenci, najlepsze wzory
Rolety rzymskie - klucz do metamorfozy wnętrza
Rolety rzymskie - klucz do metamorfozy wnętrza
Rolety dzień noc – co w nich tak urzeka?
Rolety dzień noc – co w nich tak urzeka?
Rodzaje rolet okiennych - opinie, rodzaje, ceny, porady
Rodzaje rolet okiennych - opinie, rodzaje, ceny, porady
Ranking najlepszych producentów zewnętrznych rolet okiennych
Ranking najlepszych producentów zewnętrznych rolet okiennych
Rolety zewnętrzne antywłamaniowe – koszty, które wybrać
Rolety zewnętrzne antywłamaniowe – koszty, które wybrać

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij