Rolety zewnętrzne - dlaczego warto się na nie zdecydować
Rolety zewnętrzne są nowoczesnym i coraz popularniejszym produktem, który widujemy na domach jednorodzinnych, a czasem także na budynkach wielorodzinnych. Trudno się temu dziwić, bowiem montaż rolet wiąże się z wieloma praktycznymi korzyściami. Poniżej podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na rolety zewnętrzne i omówimy najważniejsze korzyści wynikające z tego rozwiązania.
Zwiększony poziom bezpieczeństwa budynku
Jednym z kluczowych atutów rolet zewnętrznych jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Nawet najprostsza, standardowa roleta zewnętrzna jest dodatkową barierą ochronną dla stolarki okiennej i stanowi zabezpieczenie przed aktami wandalizmu. Odpowiednio dobrana będzie też zniechęcała potencjalnych włamywaczy.
W ofercie sprzedaży znajdziemy także specjalne rolety antywłamaniowe, które dają większy stopień ochrony. Do dyspozycji klienta pozostaje wiele praktycznych rozwiązań mających na celu zabezpieczenie budynku. Wbudowany alarm, bardzo trwały pancerz zewnętrzny czy czujniki ruchu to tylko niektóre z popularnych rozwiązań.
Większość klientów wybiera rolety antywłamaniowe ze standardem RC1 do RC3. Im wyższa liczba następująca po symbolu literowym, tym większy stopień ochrony antywłamaniowej. Rolety typu RC3 są dedykowane do budynków o podwyższonym zagrożeniu włamaniem. W ofertach producentów znajdują się także produkty RC4 do RC6, jednak ze względu na wysoką cenę, nie cieszą się tak dużą popularnością wśród klientów indywidualnych.
Komfort użytkowania budynku
Dobrze dobrana roleta zewnętrzna jest nie tylko swoistą ozdobą budynku, ale także sposobem na poprawienie komfortu zamieszkania. Jej montaż będzie szczególnie korzystny dla osób, które mieszkają w ruchliwej okolicy. Dodatkowa roleta zewnętrzna jest w stanie znacząco zmniejszyć hałasy dobiegające z zewnętrz. Wielu producentów zapewnia, że ich rolety są w stanie wyciszyć pomieszczenie nawet o kilkanaście decybeli. Jest to całkiem dobry wynik, wpływający na komfort zamieszkania.
Dodatkowy atut rolety zewnętrznej to zapewnienie mieszkańcom wysokiego poczucia prywatności. Zasłonięta roleta osłania domowników przed widokiem z zewnątrz i spojrzeniami wścibskich przechodniów. Jest to prosty sposób na zapewnienie sobie spokoju, a jednocześnie dodatkową ochronę budynku.
Omawiając zalety rolet zewnętrznych, nie sposób pominąć kwestii regulacji nasłonecznienia. Roleta może zostać zamknięta o dowolnej porze dnia czy nocy. Dzięki temu można ochronić wybrane pomieszczenie przed zbyt intensywną ekspozycją słoneczną czy światłem z latarni. W ofertach wielu firm, na przykład https://www.karnix.pl/rolety-zewnetrzne.html znajdziemy bardzo praktyczne rolety, które umożliwiają regulację ilości wpadającego światła. Co więcej, niektóre modele gwarantują bardzo wysoki komfort obsługi. Możemy je otwierać lub zamykać z dowolnego miejsca w budynku. Obsługa może odbywać się za pomocą pilota, a nawet smartfona.
Wentylacja i zmniejszenie zapotrzebowania na energie grzewczą budynku
Okna często stanowią najsłabszą barierę termoizolacyjną każdego budynku. To przez nie ucieka najwięcej energii grzewczej, co może być szczególnie odczuwalne w budownictwie energooszczędnym lub pasywnym. Odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne są w stanie znacząco poprawić parametry budynku.
W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele godnych uwagi rolet zewnętrznych, które zapewniają zmniejszenie ubytku ciepła z pomieszczeń. Dzieje się tak ponieważ pomiędzy szybą, a roletą tworzy się dodatkowa bariera ochronna, zwana niekiedy kurtyną powietrzną. Dzięki niej nasze okna nie są narażone na bezpośrednie oddziaływanie mrozu czy wiatru, a wychładzanie pomieszczeń znacząco spada.
Efekt zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą może być najbardziej odczuwalny w przypadku budynków z dużymi przeszkleniami. Szacuje się, że dobrze dobrane rolety zewnętrzne są w stanie zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku nawet o ponad 30 %. Jest to bardzo dobry wynik, przekładający się na odczuwalne zmniejszenie kosztów ogrzewania domu i zapewnienie lepszego komfortu grzewczego w pomieszczeniach.
Rolety sprawdzają się także w czasie silnych, letnich upałów. W tej sytuacji, bariera ochronna pomiędzy roletą, a szybą zapobiega nadmiernemu nagrzaniu się pomieszczenia. Różnice w poziomie nagrzewania się pomieszczeń mogą sięgać kilku stopni. Jest to najprostszy krok do zabezpieczenia budynku przed silnymi upałami lub zmniejszenia kosztów użytkowania klimatyzacji.
Jak widzimy, montaż rolet zewnętrznych może przynosić wiele istotnych korzyści. Jedynym mankamentem tego rozwiązania może okazać się cena zakupu. Na szczęście w ofertach wielu producentów znajdziemy dobrej jakości rolety, które nabędziemy w rozsądnych przedziałach cenowych. Z pewnością jest to godne uwagi rozwiązanie.
artykuł sponsorowany