Rolety automatyczne czy żaluzje zewnętrzne

Chociaż czasami używa się pojęć rolety i żaluzje wymiennie, to warto wiedzieć, że to dwa różne produkty. Dotyczy to także okiennych osłon zewnętrznych. Rolety zewnętrzne są jednolite – to jeden arkusz materiału, który zasłania okno. Żaluzje zewnętrzne natomiast zbudowane są z lameli różnej wielkości. Żaluzji nie trzeba zsunąć do kasety, żeby wpuścić słońce do pomieszczenia – wystarczy przestawić lamele na poziome.

W przypadku rolet wewnętrznych podział jest wyraźniejszy, ponieważ na rynku osłon zewnętrznych pojawiły się rozwiązania będące połączeniem żaluzji i rolet. Z jednej strony można je rozsunąć jak żaluzje, z drugiej – kiedy są złożone, ściśle do siebie przylegają i zachowują się jak jedna płachta. Dotyczy to nawet rolet antywłamaniowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roletach zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne elektryczne – rodzaje

Rolety zewnętrzne elektryczne najczęściej są kojarzone jako integralna część elewacji. I słusznie, ponieważ często kaseta jest w ogóle niewidoczna, obudowana elewacją i warstwą izolacji. To rolety podtynkowe, które montuje się na gotowe już okno. Jednak nie tylko nowe budownictwo może korzystać z rolet zewnętrznych. Można założyć je także podczas robienia ocieplenia. A jeśli zdecydujesz się na wystającą kasetę, możesz także zamontować roletę na okno.

Jedyny rodzaj rolet, który trzeba montować w czasie budowy domu to rolety nadprożowe. Elementy tego systemu należy wbudować w mur i mocować do elementów konstrukcyjnych budynku. Dzięki temu są niewidoczne na zewnątrz, a także zapewniają izolacją termiczną i akustyczną. Jest to jednak rozwiązanie dostępne wyłącznie dla nowowznoszonych budynków.

Rolety można podzielić także na antywłamaniowe i zwykłe. Różnica polega na zastosowanych zabezpieczeniach. Uniesienie z zewnątrz rolet antywłamaniowych, wyważenie ich czy rozerwanie jest znacznie utrudnione. Dobrej jakości rolety antywłamaniowe o wysokiej klasie skutecznie chronią budynek przed włamaniem. Sprawdź także ten artykuł o roletach zewnętrznych.

Polecane modele rolet - zobacz ceny!

Rolety zewnętrzne elektryczne – producenci i ceny

Rolety zewnętrzne automatyczne bardzo często robi się na wymiar. Rolety na pilota są oczywiście dostępne w standardowych wymiarach, ale najczęściej są wykonywane na obstalunek. Muszą bowiem idealnie pasować do okna z zewnątrz, również ich kaseta musi być dopasowana do warunków technicznych.

Rolety i żaluzje zewnętrzne elektryczne mają wyższe ceny niż normalne. Jest to związane oczywiście z systemem automatycznym i z tym, że materiały używane na zewnątrz są po prostu droższe. Aluminium, stal czy drewno – cena tych tworzyw jest naprawdę wysoka. Liczy się także zastosowana technologia (zwłaszcza rolety na okna dachowe potrafią być kosztowne), jak i wymiary rolety. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem rolet i żaluzji?

Rolety zewnętrzne elektryczne, czyli automatyczne rolety zewnętrzne i ich ceny, najlepsi producenci oraz opinie o automatycznie sterowanych roletach
Rolety zewnętrzne elektryczne - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci
Rolety automatyczne – przykładowi producenci i ceny

Marka

Rodzaj rolety

Wymiary

Cena

AluMo

Roleta aluminiowa gotowa

100 x 100 cm

228 zł

Bubendorf Mono

Rolety automatyczne z funkcją żaluzji

Na zamówienie

Wycena indywidualna

Fakro

Rolety na okna dachowe na wymiar

94 x 180 cm

1460 zł

Domondo

Roleta przeciwsłoneczna, podtynkowa na wymiar

60 x 160 cm

660 zł

Knall

Roleta na pilota drewniana na wymiar

160 x 80 cm

1100 złZewnętrzne rolety okienne a rolety balkonowe

Kolejną grupą rolet stosowanych na zewnątrz, które mogą być sterowane automatycznie są rolety balkonowe czy zewnętrzne rolety tarasowe. Ich nie montuje się bezpośrednio nad oknem, ale pod podsufitką lub pod balkonem sąsiada wyżej.

Ich zadaniem jest ocienianie balkonu czy tarasu, zmniejszanie panującej na nim temperatury i osłona przed wścibskimi spojrzeniami. Zewnętrzne rolety tarasowe mogą być sterowane automatycznie. Rolety na pilota to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż ręcznie rozwijane, zwłaszcza w przypadku tak dużych płacht, jak te, które używa się na taras. Sprawdź także ten artykuł o roletach zewnętrznych antywłamaniowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny