Okienne rolety zewnętrzne - zalety i wady, rekomendacje

Okienne rolety zewnętrzne (określane również mianem osłon zewnętrznych) są funkcjonalnymi i coraz modniejszymi elementami wyposażenia domu. Obecnie montaż rolet zewnętrznych uwzględnia się już na etapie tworzenia projektów budowlanych, dzięki temu można poczynić pewne oszczędności. Ich montaż przeważnie przynosi wiele korzyści i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców.

Jeżeli chcesz poznać koszty montażu rolet okiennych, zachęcamy do skorzystania z Kalkulatorów Budowlanych.

Ocena: 4,8/5 (głosów 8)

Rolety zewnętrzne

Jak działają rolety zewnętrzne?

Sposób działania rolet zewnętrznych jest stosunkowo prosty. Tego typu produkty montuje się na zewnątrz budynku, tuż przed ramami okiennymi. Typowe rolety zbudowane są ze zintegrowanych profili, połączonych ze sobą w jedną całość (nazywaną pancerzem). Tak wykonany element rolety umieszcza się na specjalnych prowadnicach, montowanych do ram okiennych bądź bezpośrednio do ściany budynku.

Sterowanie roletami może odbywać się ręcznie bądź przy użyciu specjalnych napędów. Pierwszy z tych sposobów jest nieco tańszy, ale znacznie mniej praktyczny, dlatego większość wiodących producentów zaleca montaż rolet automatycznych.

Podstawowe wady i zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są zaawansowanymi technologicznie produktami, które zapewniają większą ochronę antywłamaniową. W czasie silnych upałów sprawiają, że wnętrza pomieszczeń nie ulegają nadmiernemu nagrzewaniu i panuje w nich odpowiednia temperatura. Dobrze wykonane rolety stanowią też ochronę przed negatywnym oddziaływaniem promieni ultrafioletowych oraz opadów atmosferycznych.

Osłony zewnętrzne są też bardzo przydatne w okresie zimowym, bowiem znacznie poprawiają bilans energetyczny pomieszczeń. Ich dużym atutem są także walory dekoracyjne, obecnie produkowane rolety mogą bardzo efektownie ozdobić całą nieruchomość i stać się jej integralnym elementem.

Podstawową wadą większości rolet zewnętrznych jest czas, w którym trzeba pomyśleć o ich zamontowaniu. Większość dobrych jakościowo rolet powinno się uwzględnić już w projekcie budynku. W innych przypadkach często musimy dostosowywać wnęki okienne, bądź wybierać mniej praktyczne rozwiązania.

Kolejną wadą rolet zewnętrznych jest stosunkowo wysoka cena. Co prawda najtańsze rolety ręczne możemy zakupić już od 150 zł/m2, jednak bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania mogą być kilkukrotnie droższe.

Podstawowe typy rolet zewnętrznych

Największą popularnością cieszą się rolety natynkowe, które odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością i funkcjonalnością. W tym przypadku skrzynka montowana jest we wnęce okiennej bądź na murze. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku montażu na istniejących już budynkach, bowiem nie wymaga ich modernizacji.

Drugim typem rolet są konstrukcje podtynkowe, przylegające najbliżej okien. Ten typ rolet pozwala na największe poprawienie bilansu energetycznego pomieszczenia. Dużym atutem tego rozwiązania jest też aspekt wizualny, bowiem skrzynki nie są widoczne, a cała roleta wygląda bardzo efektownie.

Kolejnym popularnym rodzajem rolet zewnętrznych są produkty nakładane na ramę okienną. Taka konstrukcja jest nakładana wraz z oknem i stanowi jego nieodłączny element. Z tego powodu, rolety nakładane powinny być uwzględnione już podczas tworzenia projektu, bądź zakładane podczas wymiany okien.

Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne?

Odpowiedź na to pytanie jest w przeważającej większości przypadków twierdząca. Rolety zewnętrzne to wprawdzie dość drogie, ale korzystne pod wieloma względami rozwiązanie. Zwiększają bezpieczeństwo, pozwalają zaciemnić każde pomieszczenie, wzrasta też efektywność cieplna budynku, gdyż rolety zewnętrzne stanowią dodatkową, bardzo dobrą izolację okien.

Koszty poniesione na rolety zewnętrzne można traktować jako inwestycję, która powinna zwrócić się już po kilku latach użytkowania.

, aktualizacja 27 listopada 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij