Rośliny doniczkowe - lista i opisy popularnych roślin doniczkowych

Dekoracjami, które można ustawić w każdym domu i mieszkaniu są rośliny doniczkowe. Ich zieleń ożywia wnętrza a część okazów w okresie kwitnienia dodatkowo przybiera piękne barwy. Cenne jest to, że do uprawy na parapetach nadaje się wiele gatunków. Dzięki temu dopasuje się je do każdego wystroju. Warto, zatem poznać popularne rośliny do domu. Obszerne listy i opisy znajdują się w tym i innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

Domowe kaktusy i sukulenty

Rośliny doniczkowe składają się na ogromną grupę gatunków uprawianych w domach. Zajmują miejsce na parapetach, tarasach oraz balkonach. Wśród nich znajdują się okazy rodzime jak i pochodzące z egzotycznych części świata. Trzeba też wiedzieć, że ta liczna grupa dzieli się na mniejsze kategorie. Pierwsza z nich skupia piękne, kwitnące kwiaty w doniczkach. W kolejnej znalazły się łatwe w uprawie i odporne na suszę kaktusy. Równie małymi wymaganiami odznaczają się inne sukulenty, czyli rośliny gromadzące wodę w liściach i pędach. Popularnością cieszą się również gatunki, które zamiast kwiatów wykształcają ozdobne liście.

W czołówce cenionych roślin domowych utrzymają się kaktusy. Lubiane gatunki to między innymi:

 • koryfanta – osiąga 15 cm wysokości. Podczas kwitnienia wykształca żółty lub czerwony kwiat,
 • opuncja drobnokolczasta – składa się z członkowatych elementów, osiąga 60 cm wysokości,
 • astrophytum – dorasta do 25 cm wysokości, wykształca duże, błyszczące, żółte kwiaty,
 • echinokaktus Grusona – osiąga 80-100 cm wysokości, ma okrągły i regularny kształt,
 • gymnocalyciumspłaszczony o średnicy 13 cm. Wykształca ładne, białe i żółte kwiaty.

Poza kaktusami, do domu chętnie sprowadzane są inne, małe i większe sukulenty.

Bez wątpienia najbardziej znane zielone rośliny pokojowe gromadzące wodę reprezentuje aloes zwyczajny. Przeważnie dorasta do 40-50 cm wysokości. Jego liście są zakończone kolcami a na ich powierzchni znajduje się woskowaty nalot. Lubianym gatunkiem jest także sansewieria gwinejska. W sprzedaży dostępne są odmiany osiągające 30, 80 a nawet 120 cm wysokości. Każda ma długie, ostro zakończone i wzniesione liście. Z kolei grubosz jajowaty dorasta do 100 cm. Jego iście są nieduże, jajowate i mięsiste. Mogą mieć czerwone obrzeża i spody. Wspomniane, ale też inne gatunki kaktusów i pozostałych sukulentów dokładnie opisujemy na naszej stronie.

Piękne kwiaty w doniczkach

Jaka kwitnąca roślina domowa cieszy się powodzeniem? Odpowiedzą na to pytanie jest fiołek doniczkowy a konkretnie jego dwie odmiany. Pierwsza to fiołek alpejski zwany także cyklamenem perskim. Dobrze się czuje na półcienistym stanowisku w temperaturze 10-15°C. Cyklamen kwitnie od listopada do lutego. Wykształca wtedy motylkowaty kwiat w kolorze białym, fioletowym, niebieskim. Natomiast fiołek afrykański znany, jako też saintpaulia lubi jasne stanowiska i temperaturę 20-22°C. Kwitnie przez cały rok a jego kwiaty są ciemnoniebieskie, czerwone, białe, różowe, czasem dwukolorowe. Te dwa kwiaty to dopiero początek listy.

Gatunki pochodzące z egzotycznych części świata są chętnie uprawianymi roślinami domowymi. Świetnym przykładem potwierdzającym tę tezę jest storczyk falenopsis. Jego naturalnym środowiskiem są tereny południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. W warunkach pokojowych kwiat dorasta do 60-150 cm wysokości. Wymaga próchnicznej, lekkiej, przepuszczalnej gleby i słonecznego lub półcienistego stanowiska. Przedstawiany storczyk kwitnie w dwóch terminach, od marca do maja oraz od września do listopada. Jego wiechowate lub groniaste kwiaty są białe, czerwone, pomarańczowe, różowe. Zdarzają się odmiany wielobarwne.

Temat kolorowych kwiatów doniczkowych kończymy lista innych, lubianych gatunków. Takich jak:

 • fuksje – długo kwitną, lubią słońce, radzą sobie w półcieniu. Mają ozdobne, różowe kwiaty,
 • lobelie przylądkowe – to rośliny na taras i balkon. Ich kwiaty są niebieskie lub białe i różowe,
 • petunie – białe, czerwone i różowe kwiaty, lubią miejsca nasłonecznione i lekko zacienione,
 • pelargonie – rosną na nasłonecznionych balkonach. Kwitną na biało, czerwono, różowo,
 • surfinie – mają płożący pokrój, rosną na tarasach i balkonach. Kwitną na wiele kolorów.

Szczegółowe opisy wspomnianych i innych kwiatów domowych znajdują się na naszej stronie.

Liściaste i zielone rośliny doniczkowe

Warto wiedzieć, że dekoracyjna roślina wcale nie musi wykształcać pięknych kwiatów. Dlatego, że walory ozdobne oferują także liście. Przykładem takiego gatunku jest dracena obrzeżona. W warunkach domowych może dorosnąć do 250 cm wysokości. By tak się stało potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Ważna jest także umiarkowanie wilgotna gleba. Do tego podłoże musi być żyzne i przepuszczalne, najlepiej torfowe. Dracena może mieć pokrój krzewiasty drzewiasty. Pod dachem niezwykle rzadko kwitnie. Ma za to ozdobne lancetowate liście, często w kolorze zielono-różowo-kremowym.

Czas na kolejne, bardzo lubiane liściaste rośliny pokojowe. W uprawie często spotykane są:

 • skrzydłokwiaty – dorastają do około 100 cm wysokości. Kwitną niemal przez cały rok a ich kwiaty są białe lub kremowe. Najważniejsze są jednak duże, błyszczące, zielone liście,
 • zielistki czubiaste – uprawiane w domach przeważnie osiągają 50 cm wysokości. Ich największą zaletą są dekoracyjne szablaste liście. Mają zielono-białe wybarwienie.
 • wężownice gwinejskie – osiągają 120 cm wysokości. Mają mięsiste, szablaste liście.

Na koniec przedstawiany krótki opis jeszcze jednej, interesujące rośliny.

Bardzo popularne jest uprawianie w domu fikusa Benjamina zwanego także figowcem. Jak na gatunek pochodzący z Azji południowej i Australii, ma stosunkowo małe wymagania. Potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi i nasłonecznionego stanowiska. Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji jego liście są zimozielone. Poza tym są nieduże, skórzaste oraz błyszczące, gęsto pokrywają pędy. Figowiec doniczkowy dorasta do 200 cm wysokości a jego korona jest zwisająca. Tym samym wymieniliśmy kilka ciekawych liściastych roślin ozdobnych. Więcej przykładów i dokładne opisy znajdują się na naszej stronie.