Rośliny kwitnące - gatunki, uprawa, rozmnażanie, porady praktyczne

Jak sprawić by goście wchodzący do ogrodu zachwycili się jego wyglądem? Podstawą jest ciekawa aranżacja. Wykonanie oczka wodnego, skalniaka, wytyczenie ścieżek pomiędzy nimi. Warto też wznieść ładną altanę czy pergolę. Jednak elementy architektoniczne to tylko tło. Zawsze największe wrażenie robią rośliny kwitnące. Dlatego warto poznać najpiękniejsze gatunki oraz sposoby ich uprawy i pielęgnacji.

Nie tylko rośliny rabatowe

Rośliny kwitnące to bezsprzecznie najpiękniejsze dekoracje ogrodowe. Tworzą ogromną grupę, w której skład wchodzą okazy jednoroczne oraz byliny. Najliczniej reprezentowane są rośliny zielne, co nie znaczy, że stanowią jedyny wybór. Często obok nich uprawiane są krzewy i drzewa ozdobne. Gatunki różnią się wyglądem i wymaganiami, ale łączy je jedna wspólna cecha. Wiosną, latem lub jesienią rozpoczynają kwitnienie. Oznacza to, że wchodzą w okres wykształcania atrakcyjnych, kolorowych kwiatów. Nierzadko wydzielających przyjemny zapach. Poza gruntem, opisywane rośliny hodowane są w doniczkach.

Jak już wspominaliśmy, są trzy terminy, w których kwitną rośliny ozdobne. Dla części to wiosna, inne w ten stan wchodzą latem i jesienią. Co ciekawe, u niektórych kwiaty utrzymują się bardzo długo. To zróżnicowanie jest cenne dla każdego ogrodnika. Dlatego, że wybierając różne gatunki można stworzyć aranżacje kwitnące prawie cały rok. Warto, więc łączyć okazy wieloletnie z jednorocznymi. Kwiaty rabatowe z krzewami i drzewkami, możliwości jest wiele. Zawsze jednak trzeba spełniać wymagania uprawowe wybieranych roślin. Choć o potrzebach decydują cechy gatunkowe istnieją pewne ogólne zasady.

Przyszedł czas na wymienienie kilku wskazówek uprawowych. Trzeba, zatem wiedzieć, że:

  • Kwiaty jednoroczne zwykle sadzi się na nasłonecznionych stanowiskach. Wieloletnie często też, ale w tej grupie są gatunki tolerujące półcień lub pełny cień,
  • Rośliny jednoletnie preferują ziemie żyzne, piaszczysto gliniaste. Te żyjące dłużej niż sezon również, ale są to gatunki bardziej tolerancyjne, poradzą sobie na gorszych ziemiach,
  • Rośliny kwitnące zazwyczaj dobrze rozwijają się na glebach umiarkowanie wilgotnych.

Informacje o wymaganiach stanowiskowych poszczególnych okazów rozwijamy na naszym portalu.

Popularne rośliny do ogrodu – rodzaje i zdjęcia

Po wskazówka dotyczących uprawy czas na opis lubianych roślin. Na początek niskie i nieco wyższe gatunki jednoroczne. Pierwszym z nich jest kocanka ogrodowa. Często dorasta do 30 cm wysokości, ale niektóre odmiany osiągają nawet 100. Kwitnie na czerwono, biało, i żółto przez całe lato, bo od lipca do października. Kolejną ładną rośliną jest lwia paszcza osiągająca 25-70 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września a jej kwiaty są czerwone, różowe, żółte. Na tych dwóch propozycja lista się nie kończy. Sporym uznaniem cieszą się między innymi chabry bławatki, smagliczki nadmorskie, potulaki wielokwiatowe.

Oczywiście w każdym ogrodzie warto posadzić też byliny zielne. Rodzaje cieszące się uznaniem to:

  • Bergenia sercolistna – kwitnie wiosną, od kwietnia do maja, jej kwiaty są różowe,
  • Pierwiosnek – jego okres kwitnienia trwa od marca do lipca. Kwiaty są żółte, białe, różowe,
  • Floks wiechowaty – kwitnie na czerwono i biało przez całe lato, od lipca do października,
  • Aster – jest byliną kwitnącą jesienią. Wykształca białe, fioletowe lub różowe kwiaty,
  • Zimowit jesienny – kwitnie od września do października. Jego kwiaty są białe lub różowe.

Powyższe przykłady pokazują jak zróżnicowane są byliny ogrodowe.

Długo mogą kwitnąć także krzewy. Połączenie z nimi powyższych roślin zapewnia dekorację otoczenia prawie na cały rok. Do polecanych roślin z tej grupy należą rododendrony. Część odmian rozkwita już w marcu. Inne ten stan osiągają dopiero w maju. Natomiast latem przepięknie wyglądają, stosunkowo niskie hortensje ogrodowe. Rzecz jasna nie zapominamy o gatunkach jesiennych. W tym okresie prześliczne kwiaty wykształcają między innymi wrzosy i hortensje bukietowe. To tyle, jeśli chodzi o przykłady roślin kwitnących. Pełną listę okazów, ich zdjęcia i dokładne opisy można znaleźć na naszej stronie.