Rośliny ogrodowe, czyli co posadzić w ogrodzie

Zabierając się do planowania ogrodu na następny rok, zawsze zadajemy sobie pytanie: jakie rośliny ozdobne posiać lub posadzić tym razem? Czy postawić na klasyczne kwiaty ogrodowe na rabatach, czy raczej znaleźć miejsce dla wieloletnich krzewów ogrodowych, które każdej wiosny będą czarować kolorami i obfitością kwiatów? Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a wybór wcale nie jest taki prosty.

Pierwszym kryterium wyboru powinien być nie wygląd roślin, a stopień trudności ich uprawy. Ogrody przydomowe wymagają dość dużo czasu i pracy, by były gęste i bujne, ale nie zawsze mamy aż tyle wolnych chwil. Jeśli twoim problemem jest chroniczny brak czasu lub masz niewielkie doświadczenie, raczej nie sadź roślin egzotycznych, wymagających skomplikowanej pielęgnacji, częstego podlewania czy nawożenia. Zdecydowanie lepiej wybrać rodzime gatunki i takie, które mają mniejsze wymagania. Te rośliny do ogrodu wcale nie ustępują efektywnością i atrakcyjnością zagranicznym pięknościom, wręcz przeciwnie.

Rośliny ozdobne do ogrodu w każdym stylu

Rośliny do ogrodu można w zasadzie podzielić na dwie kategorie: jednoroczne i wieloletnie. Te drugie, czyli byliny, najczęściej wyznaczają całą stylizację i aranżację przestrzeni. To przepiękne krzewy ogrodowe, zarówno liściaste, jak i iglaste. Najbardziej popularne krzewy to oczywiście magnolie, kwitnące wczesną wiosną, zanim jeszcze wypuszczą kwiaty. Powszechne są także hortensje bukietowe, dające olbrzymie, fioletowe, różowe lub niebieskie kwiaty, których barwa może się zmieniać pod wpływem kwasowości podłoża. Na uwagę zasługują także migdałki, tawuły i berberysy, które cieszą wzrok przez cały rok.

Rośliny ogrodowe, na które warto zwrócić uwagę to także iglaki. Małe, większe, w formie krzewów, drzewek, płożącej, seledynowe, intensywnie zielone, popielate lub lekko niebieskie. Wybór jest naprawdę ogromny, a krzewy te w zasadzie, poza nawożeniem i przycinaniem, nie mają szczególnych wymagań.

Rośliny ozdobne, bez których nie można wyobrazić sobie żadnego ogrodu, to oczywiście kwiaty ogrodowe. Jednoroczne lub wieloletnie, w formie krzewinek lub rosnące tuż przy ziemi. Mogą być kępiaste lub tworzyć szereg pojedynczych łodyg, na szczycie których pojawiają się koszyczki kwiatostanowe. Do najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych należą te cebulowe, które rozkwitają wczesną wiosną. Hiacynty, krokusy, żonkile i oczywiście nieco późniejsze tulipany. Latem ogród także jest pełen kwitnących kwiatów cebulowych, takich jak mieczyki, szachownice czy irysy.

Warto zasadzić także kwitnące krzewinki. Wspaniale sprawdzają się piwonie, które mają bardzo duże, zwracające uwagę kwiaty, kwitnące latem. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach. Wyjątkowo pięknie wyglądają także lilie i liliowce. Ich gęsto posadowione na dużych łodygach kwiaty są po prostu zachwycające.

W ogrodzie nie może zabraknąć także roślin o ozdobnych liściach. Do najbardziej popularnych należy funkia, zwana także hostą. Jej wyjątkowe liście mają różne kolory w zależności od odmiany, wyróżniają się także fakturą. Większość z nich jest ciemnozielona i gładka, jednak są także funkie niebieskie lub sine, jasnozielone i z białymi obwódkami. Na uwagę zasługują także przebarwiające się na bordowo berberysy. Bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą posadzić koleusy, które zachwycają bordowymi lub fioletowymi plamkami na powierzchni liści.