Ketmia róża chińska (Rosa sinensis) – charakterystyka

Ketmia róża chińska (Rosa sinensis) zalicza się do rodziny ślazowatych. Krzew ozdobny przywędrował do nas z Azji. Obecnie można go uprawiać również jako drzewko na pniu. Hibiskus osiąga maksymalnie do 3 metrów wysokości. Oczywiście trzymając go w warunkach domowych, można z powodzeniem przycinać pędy do wymaganej długości. Rosa sinensis jest krzewem obsypanym liśćmi o długości od 5 do 20 cm. Najczęściej są one ciemnozielone i błyszczące, swoim kształtem przypominające jajo. Rosną one przez cały rok, dzięki czemu hibiskus jest cały czas zielony.

Największą ozdobą są kwiaty, które najczęściej zebrane są w kielichy. Chociaż niektóre odmiany wyróżniają się półpełnymi lub pełnymi pąkami, nawet z postrzępionymi płatkami. Wybierając różę chińską w doniczce, możemy zdecydować się na odmiany wyróżniające się białymi, różowymi, żółtymi, a nawet fioletowymi kwiatami. Ich średnica osiąga do 15 cm. Niektóre odmiany kwitną całym rokiem, jednak częściej okres kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do października. Codziennie róża chińska doniczkowa obsypywana jest nowymi kwiatami.

Uprawa hibiskusa w doniczce

W sklepach ogrodniczych sprzedaje się różne odmiany róży chińskiej. Wybierając sadzonki, należy uważać, aby nie była to ketmia syryjska, ponieważ jest to krzew do uprawy w ogrodzie. Niestety ketmia syryjska choć również imponuje swoimi kwiatami, nie nadaje się do uprawy w domu. Zatem z dużą uważnością wybierajmy hibiskusa dedykowanego do pielęgnacji na parapecie, balkonie lub tarasie.

Ustawiając sadzonkę w doniczce, wybierajmy ekspozycję południową. Ketmia róża chińska uwielbia słońce, jednak promienie nie mogą bezpośrednio padać na krzew. Wybierając ekspozycję południową lepiej nie stawiajmy hibiskusa na parapecie. Warto sadzonkę ustawić ją na stoliku w pobliżu parapetu. Natomiast na parapecie ketmię możemy postawić przy ekspozycji zachodniej bądź południowo-zachodniej. Jeżeli ekspozycja na słońce będzie nieodpowiednia, bardzo szybko zauważymy to po róży chińskiej. Ponieważ przy zbyt mocnym nasłonecznieniu kwiaty hibiskusa zaczną blednąć, natomiast jeżeli tych promieni słonecznych w domu nie będzie odpowiednio dużo, to ketmia róża chińska nie będzie tak obficie kwitła.

Chociaż róża chińska doniczkowa prawdopodobnie pochodzi z Azji, to jednak nie przepada za upałami. Optymalna temperatura powietrza powinna wahać się od ok. 20 do 22 stopni Celsjusza. Gdy przekroczy ona wartość około 27 stopni Celsjusza, to roślina może zacząć marnieć. W okresie spoczynku, który przypada od listopada do stycznia, warto przenieść hibiskusa w chłodniejsze miejsce. Rosa sinensis najlepiej będzie odpoczywać od wegetacji w temperaturze nie niższej niż 15 stopni Celsjusza. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Hibiskus w domu – pielęgnacja

Tak samo jak ketmia syryjska, również hibiskus uprawiany w domu bardzo lubi cięcie. Dzięki temu róża chińska doniczkowa będzie mogła obficie kwitnąć. Istnieją dwa rekomendowane terminy, w których uprawa hibiskusa wymaga cięcia. Pierwszy termin przypada na wiosnę. Takie samo przycinanie planujemy w ogrodzie, kiedy ketmia syryjska zaczyna powoli puszczać pąki listków. Inny termin podpowiada, aby tego typu pielęgnacja została zaplanowana na późną zimę. Czyli pędy powinny być przycinane w okresie spoczynku. Hibiskus przycinamy dość mocno, ponieważ pędy skracamy nawet o połowę.

Pielęgnacja róży chińskiej w domu obejmuje również przesadzanie. Młody hibiskus w doniczce powinien być przesadzany każdej wiosny. Natomiast starsze sadzonki hodowane w domu lub na balkonie, mogą być przesadzane raz na kilka sezonów. Należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego podłoża. Ziemia o lekko kwaśnym odczynie, wymieszana z torfem i piaskiem okaże się najlepszym źródłem składników pokarmowych.

Podlewanie hibiskusa na parapecie jest bardzo ważnym elementem, gwarantującym, że pielęgnacja będzie odbywała się prawidłowo. W sezonie wiosennym i letnim podlewanie należy wzmożyć. Rosa sinensis lubi podłoże umiarkowanie wilgotne. Jednak należy uważać, aby podlewanie nie było zbyt intensywne. Natomiast po okresie wegetacji, pielęgnacja pod względem odpowiedniego nawodnienia powinna być stosowana zachowawczo. W tym czasie zaleca się, podlewanie następowało nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Dla porównania ketmia syryjska uprawiana w ogrodzie nie może być zraszana ze względu na ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Natomiast róża chińska doniczkowa, nie tylko lubi podlewanie, ale również zraszanie. Ważne jednak, aby nie zraszać krzewu na parapecie, który znajduje się w pełnym słońcu, ponieważ może dojść do poparzenia liści.

Czerwona ketmia róża chińska w ogrodzie w czasie kwitnienia, a także jej uprawa w domu i w ogrodzie
Ketmia róża chińska oraz jej uprawa i pielęgnacja, a także podlewanie i odmiany

Ketmia róża chińska na pniu, która uprawiana jest na parapecie lub na balkonie, musi być odpowiednio nawożona. W przeciwnym przypadku uprawa hibiskusa nie będzie wykazywać się zbyt dużą ilością kwiatów. Gdy tylko na pędach pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, rosa sinensis wymaga systematycznego nawożenia. Proces ten powinien odbywać się przez cały okres kwitnienia. Hibiskus na pniu lub hibiskus bylinowy dobrze zareaguje na nawóz wieloskładnikowy dedykowany do krzewów kwitnących.

Jeżeli uprawa hibiskusa jest dla nas pasjonującym zajęciem, to na pewno zainteresuje nas jego rozmnażanie. Najlepiej przeprowadzać rozmnażanie wegetatywne, czyli poprzez pobranie półzdrewniałych pędów. Sadzonki umieszczamy w ukorzeniaczu, by następnie móc je posadzić bezpośrednio do donicy. Rozmnażanie wegetatywne jest dość wymagającym zajęciem, ponieważ do momentu pojawienia się korzeni, należy zadbać o temperaturę powietrza na poziomie 25 stopni Celsjusza. Ketmia syryjska w ogrodzie może być rozmnażana w taki sam sposób. Jednak wtedy do sadzonek pobiera się młode pędy uzyskane w maju i czerwcu. Natomiast rozmnażanie z nasion powinno obyć się jesienią.

Róża chińska doniczkowa – co warto wiedzieć, czy ketmia jest trująca?

Istnieje wiele nieprawdziwych stereotypów, iż hibiskus na pniu to roślina trująca. Na szczęście możemy z pełnym spokojem zagościć krzew u siebie w domu. Cała historia o tym, że róża chińska jest trująca wzięła się z pewnego szpitala, w którym rosa sinensis rosła w donicy. Niestety cieszyła się tak dużym powodzeniem, że pacjenci oraz goście ich odwiedzający obrywali dla siebie piękne kwiaty. Dlatego ustawiono tabliczkę z ostrzeżeniem „Uwaga, roślina trująca”. Od tego momentu szybko rozprzestrzeniła się fałszywa informacja. Na szczęście w rzeczywistości ketmia nie tylko nie jest trująca, ale wręcz posiada właściwości lecznicze.

Uprawa hibiskusa na pniu powinna odbywać się według wszystkich powyższych wskazówek. Inaczej możemy go narazić na atak chorób i szkodników. Ketmia syryjska oraz doniczkowa zmagają się z tymi samymi chorobami. Wśród nich wymienia się szarą pleśń, która objawia się pojawianiem się plam na liściach. Jest to choroba grzybowa, która wymaga natychmiastowej interwencji. W innym przypadku będzie bardzo szybko rozprzestrzeniała się na pędy i system korzeniowy. Aby zapobiec występowaniu szarej pleśni, ketmia syryjska i doniczkowa nie powinny być trzymane w zbyt wilgotnym podłożu.

ikona podziel się Przekaż dalej