Róża rabatowa bez tajemnic

Róża rabatowa a inne gatunki róż

Róże rabatowe to tylko jedna z wielu grup odmianowych róż. W końcu te wyjątkowe kwiaty mają tak wiele gatunków i odmian (tych drugich jest tysiące!). Nic dziwnego, że botanicy postanowili podzielić odmiany na grupy ze względu na pokrój. Róże pnące, róże okrywowe czy wielokwiatowe są nazwami tych grup, podobnie zresztą jak róże rabatowe.

Wyróżnia się pięć głównych grup odmianowych róż. Część z nich, na przykład róże pnące czy właśnie rabatowe mają dodatkowo podgrupy. Grupy odmianowe róż to:

  • róże wielkokwiatowe, czyli te, które znajdujemy w bukietach, o dużych kwiatach i słodkim zapachu,
  • róże pnące wijące się po altanach i pergolach, które sadzi się w ogrodzie lub na balkonie,
  • róże angielskie, czyli nowoczesne odmiany róż, łączące w sobie piękno starych odmian i wysoką odporność na czynniki zewnętrzne typową dla nowych,
  • róże okrywowe o wiotkich i krótkich pędach, pokładających się po podłożu w ogrodzie,
  • róże rabatowe.

Te ostatnie za chwilę szerzej omówimy. Czasami można je spotkać pod nazwą róże wielokwiatowe lub bukietowe, ponieważ ich liczne, nieduże kwiaty składają się w niewielkie grupki. Nie jest to jednak poprawne nazewnictwo. Nazwa róże wielokwiatowe jest zarezerwowana dla podgrup tych róż.

Róże rabatowe – opis grupy odmian

Róże rabatowe dzielą się na trzy podgrupy. Każda z nich nieco różni się pokrojem i wielkością.

  1. Rosa polyantha, czyli grupa róż rabatowych o drobnych kwiatach i małej średnicy (do 5 cm), zbierających się w duże, liczne grona;
  2. Róże wielokwiatowe, czyli grupa o wysokości do 40 cm o drobnych, bardzo licznych kwiatach. Kwiaty w baldachogronach przypominają niewielkie bukieciki. Ta podgrupa bardzo obficie kwitnie, nadaje się do uprawy balkonowej i doniczkowej. Mogą trochę przypominać róże okrywowe;
  3. Róże wielokwiatowe miniaturowe, czyli odmiany rosnące nisko i bardzo nisko. Osiągają do 20 cm wysokości i mają pełne kwiaty. Ich średnica nie może być większa niż 3,5 cm. Odmiana ma kwiaty osadzone pojedynczo na pędach.

Róże rabatowe mają najpiękniejsze kolory. Ich odmiany są bardzo barwne, duża część z nich jest jasno- lub ciemnoróżowa, ale są także czerwone, bordowe, żółte, pomarańczowe, białe, łososiowe i fioletowe. Możesz wybierać i przebierać. Róże rabatowe najlepiej sprawdzają się obsadzania rabat w ogrodzie, ale będą świetne także na balkon i do pojemników. Ich uprawa nie jest trudna i nie wymaga za wiele uwagi. Róże ogrodowe tej grupy sprawdzą się nawet w przypadku mniej doświadczonych ogrodników, a kwiaty w ogrodzie utrzymują się bardzo długo. Rośliny kwitną od czerwca do jesieni.

Róże rabatowe – sadzenie w ogrodzie

Sadzonki róż krok po kroku

Sadzonki róż są dostępne w wielu sklepach, także w marketach i to nie tylko tych z serii Dom i Ogród. Jednak kupowanie sadzonek w dyskontach może być nieco ryzykowne. Złej jakości sadzonki róż nie przyjmują się zbyt dobrze w nowym miejscu. Tylko naprawdę dobre, wysokiej klasy roślinki, które były odpowiednio przygotowywane dają gwarancję, że szybko się rozwiną i będą odporne na choroby.

Dobrym rozwiązaniem jest szkółka róż lub renomowany sklep ogrodniczy. Szkółka róż ma tę przewagę, że masz w niej sadzonki bezpośrednio od producenta, które są idealnie świeże i zadbane. Do tego możesz znaleźć tam najpiękniejsze, nawet mniej popularne odmiany. Dlatego jeśli zależy ci na nietypowych kolorach lub ciekawych odmianach bardziej odpornych na choroby, szkółka róż będzie najlepszym wyborem.

Sadzonki warto kupować w pojemnikach. Duże egzemplarze, jak róże pnące czy inne róże ogrodowe są czasami sprzedawane z nagim korzeniem. To tańsze rozwiązanie, ale takie rośliny są bardziej podatne na uszkodzenia w transporcie. Lepiej sprawdzą się sadzonki w pojemnikach. Można wysadzać je w ogrodzie przez cały rok, na dodatek są bardziej odporne na uszkodzenia i chłód, więc naprawdę dobrze się sprawdzają. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak prawidłowo nawozić róże.

Sadzenie róż w ogrodzie

Róże rabatowe, podobnie jak róże pnące, nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o stanowisko. Róże wielkokowiatowe czy róże okrywowe lub angielskie są o wiele bardziej wymagające. Nie oznacza to jednak, że urosną w dowolnej ziemi i w obojętnym miejscu. Te długowieczne róże ogrodowe potrzebują słońca, ale dobrze czują się także w półcieniu. Uwaga tylko na duże drzewa – pod nimi nie będą się najlepiej rozwijać.

Należy pamiętać, że są to róże wielokwiatowe, bardzo obficie kwitnące. Lubią ziemię próchniczą i bardzo żyzną, a do obfitego kwitnięcia potrzebują odpowiednio dużo składników odżywczych. Do tego potrzebują dość dużo wilgoci w podłożu. Ziemię warto wyściółkować agrowłókniną, by zatrzymać jak najwięcej wilgoci w podłożu. Wtedy pielęgnacja róż będzie o wiele prostsza.

Pomarańczowe róże rabatowe krok po kroku, a także odmiany, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie, sadzenie oraz podlewanie
Róża rabatowa krok po kroku, czyli uprawa róż bez tajemnicy, odmiany, pielęgnacja, sadzenie oraz wymagania

Sadzenie w ogrodzie najczęściej przeprowadza się w wielobarwnych grupach gatunkowych. Róże rabatowe i róże okrywowe dość dobrze ze sobą współgrają, ale już z innymi gatunkami wyglądają nieco gorzej. Można pomieszać kilka kolorowych odmian, by nadać ogrodowi wyjątkowego charakteru. Barwna kompozycja prezentuje się najlepiej.

Pielęgnacja i uprawa róż rabatowych w ogrodzie i na balkonie

Róże rabatowe: pielęgnacja

Pielęgnacja skupia się głównie na podlewaniu i nawożeniu. Róże ogrodowe potrzebują dość dużo wody – uprawa i pielęgnacja nie udadzą się, jeśli będą miał jej za mało. Zwłaszcza oczywiście po posadzeniu i przesadzaniu trzeba je przez kilka tygodni obficie podlewać, ale to nie wszystko. Wiosną i jesienią pielęgnacja róż może nie jest aż tak wymagająca, ale już latem, mniej więcej od czerwca, jest to bardziej absorbujące. W czasie upałów i długotrwałych susz konieczne jest nawet codzienne podlewanie. Pielęgnacja róż na balkonie jest jeszcze trudniejsza. Róże ogrodowe potrzebują wody, ale ich podłoże tak często nie przesycha. Jednakże róże w pojemnikach wysychają szybciej, dlatego w czasie najwyższych temperatur należy podlewać je nawet dwa razy dziennie.

Róże rabatowe nie są pod tym względem wymagające jak róże pnące lub róże okrywowe. Rośliny podlewa się bardzo ostrożnie, aby nie zalać liści róż. Pod wpływem wody mogą pojawić się na nich plamy, do tego może to być przyczyną chorób grzybowych. Uprawa róż z wykorzystaniem wody deszczowej jest bardziej korzystna. Deszczówka jest bardziej miękka i zawiera mniej kamienia.

Uprawa róż w ogrodzie wymaga także zabiegów nawożenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ bardzo intensywnie kwitnące róże wielokwiatowe potrzebują wielu składników odżywczych. Róże nawozi się na kilka sposobów. Jest to zależne od rodzaju zastosowanego nawozu. Niektóre produkty o przedłużonym działaniu (pałeczki nawozowe, aplikatory, nawozy 100-dniowe) podaje się tylko raz lub dwa razy w sezonie. Jednak większość gotowych do użycia nawozów lub koncentratów dedykowanych do róż rozpuszcza się w wodzie i podlewa się kwiaty co dwa tygodnie. Róże szybko komunikują niedostateczne nawożenie- zauważysz to po stanie ich liści.

Pielęgnacja róż rabatowych: przycinanie i uprawa

Przycinanie róż rabatowych nie jest konieczne. Róże ogrodowe najpiękniej wyglądają, kiedy są w luźnym, naturalnym pokroju. Dotyczy to także odmian rabatowych, które mają dość wiotkie i delikatne pędy. Przycinanie jednak przeprowadza się, by usunąć przemarznięte lub uszkodzone pędy. Można usuwać także przekwitłe kwiaty. Ten zabieg ma na celu pobudzenie krzewów do utrzymywania kwitnienia na dłużej. Róża rabatowa, jak róże wielkokwiatowe, to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej