Rozbudowa domu - co na to przepisy?

Gdy wybudowany przed laty dom staje się za ciasny i niewygodny, przychodzi czas na zmiany. Najbardziej radykalną jest przeprowadzka. Najczęściej problem można jednak rozwiązać prościej. Wystarczy rozbudowa domu. Jakich formalności należy dopilnować, aby nie narazić się przy tej okazji na zarzut popełnienia samowoli budowlanej? I czy można znaleźć projekty domów jednorodzinnych do rozbudowy?

Ocena: 4,4/5 (głosów 9)

Rozbudowa domu

Część inwestorów możliwość rozbudowy domu bierze pod uwagę już na etapie wybierania projektu. Decydują się na dom z poddaszem do adaptacji (klik). W takim budynku kompletny program funkcjonalny znajduje się na parterze, przestrzeń na poddaszu można wykończyć i zagospodarować później. W sytuacji, gdy poddasze w projekcie zostało określone jako użytkowe, w celu zmiany sposobu jego użytkowania nie są konieczne dodatkowe formalności. Natomiast jeśli było zapisane jako nieużytkowe, w starostwie powiatowym należy zgłosić zmianę sposobu użytkowania i poinformować organ podatkowy o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej domu. W obydwóch przypadkach, a także w każdej innej sytuacji, gdy budynek jest rozbudowywany, konieczne jest również dopełnienie formalności związanych z planowanymi pracami budowlanymi.

Czasem inwestorom wydaje się, że rozbudowa domu, podobnie jak jego remont, jest ich prywatną sprawą i w związku z tym nie mają obowiązku jej zgłaszać czy uzyskiwać pozwolenia na planowane prace. Są w błędzie. Rozbudowa (przebudowa, nadbudowa) wolno stojącego domu jednorodzinnego jest traktowana podobnie jak jego budowa. Zatem jeśli obszar oddziaływania obiektu mieści się na działce – wystarczy zgłoszenie rozbudowy, jeśli wykracza poza nią (tak się dzieje zawsze w przypadku, gdy obiekt jest zlokalizowany bliżej niż 3 m od granicy działki) – konieczne jest pozwolenie. Zanim inwestor złoży dokumenty, najpierw powinien sprawdzić zapisy zawarte w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. Mogą się w nich znaleźć wytyczne dotyczące m.in. dopuszczalnych gabarytów budynku. Jeśli w wyniku planowanej rozbudowy dom miałby przekroczyć dopuszczalne wielkości, z prac trzeba zrezygnować. Jeśli jednak zapisy okażą się korzystne, można kontynuować przygotowania. Następnie konieczne jest zamówienie ekspertyzy technicznej istniejącego budynku z uwzględnieniem warunków gruntowych, trzeba też zamówić projekt rozbudowy. Przed rozpoczęciem prac o ich terminie należy poinformować powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i zatrudnić kierownika budowy.

Jeśli inwestor nie dopilnuje wyżej wymienionych formalności, konsekwencje mogą być poważne. Rozbudowa domu zostanie potraktowana jak samowola budowlana, a właściciel nieruchomości będzie musiał liczyć z koniecznością poniesienia kosztów jej legalizacji, a nawet - z jej rozbiórką.

Autor:

Tooba.pl

, aktualizacja 6 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij