Jaki rozdzielacz ogrzewania podłogowego?

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz na wersję z wyposażeniem oraz bez wyposażenia. Jak nietrudno się domyślić, opcja bez wyposażenia wymaga skompletowania wszystkich elementów samodzielnie. W drugim wypadku rozdzielacz ogrzewania podłogowego posiada: zawory odcinające, zawory regulacyjno-pomiarowe oraz zawory odcinające, odpowietrzające i spustowo-napełniające, umieszczone na belce zasilającej i powrotnej.

Jeśli chodzi o materiał wykonania, najpopularniejszym budulcem rozdzielaczy ogrzewania podłogowego są wszelkiego rodzaju metale, a także mosiądz, stal nierdzewna i węglowa. Popularne jest również tworzywo sztuczne, głównie poliamid.

Ważniejszy niż materiał wykonania rozdzielacza ogrzewania podłogowego jest wybór takiego produktu, który najlepiej będzie spełniał swoją funkcję w zależności od miejsca instalacji. W przypadku domów i mieszkań stosuje się rozdzielacze z omówionym wyposażeniem, z dowolnego materiału i o niewielkiej średnicy, wynoszącej od 0,75 do 1 cala. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

Rury do ogrzewania podłogowego

Główne i najważniejsze parametry, jeśli chodzi o rury do ogrzewania podłogowego, to wytrzymałość i odporność na korozję. Rdza mogłaby zmniejszyć przepustowość instalacji, doprowadzać do częstszego zapowietrzania, a ostatecznie do korozji stalowych elementów ogrzewania podłogowego.

Piece centralnego ogrzewania - najlepsze modele

Zatem rury do ogrzewania podłogowego muszą posiadać barierę zabezpieczającą przed przenikaniem tlenu, zwaną barierą antydyfuzyjną. Taką właściwość wykazują tworzywa, z których produkuje się rury do ogrzewania podłogowego, mianowicie polietylen, polipropylen i polibutylen. Popularne są także rury wielowarstwowe, na przykład rury z wkładką aluminiową, jak również rury miedziane.

Położenie rur do ogrzewania podłogowego powinno być dobrze przemyślane. Rozdzielacz ogrzewania powinien być zamontowany w ścienie.
Rozdzielacz ogrzewania podłogowego, zawory, rury - co wybrać?

Wszystkie z wymienionych rur są elastyczne, co eliminuje konieczność stosowania łączeń. Jednocześnie zapewnia to maksymalną szczelność całego układu i łatwość ułożenia poszczególnych pętli. Jeśli chodzi o średnicę rur, to najczęściej wynosi ona 16 x 2 mm. Ważne, by średnica zewnętrzna nie przekraczała 20 mm.

Zawory do ogrzewania podłogowego

Jeśli chodzi o zawory do ogrzewania podłogowego, stosuje się termostatyczne zawory mieszające. Jest to proste i stosunkowo tanie rozwiązanie, pozwalające na regulację temperatury. Zawory termostatyczne charakteryzuje utrzymywanie temperatury na stałym poziomie podczas pracy na obiegu grzewczym. Nieco droższą wersją są zawory obrotowe z siłownikiem, dające możliwość dowolnej regulacji temperatury obiegu grzewczego. Tak, jak ma to miejsce w przypadku termostatycznego zaworu, czyli stałotemperaturowo, ale także z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej, wewnętrznej lub obu jednocześnie.


Jeśli chodzi o zawory do ogrzewania podłogowego, które posłużą do utrzymywania stałej temperatury, można zastosować popularny zawór RTL. Sprawdza się on nie tylko w wypadku samych kaloryferów, ale także przy zastosowaniu tak zwanego systemu mieszanego z podłogówką.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny