Ogrzewanie podłogowe w trakcie instalacji

Jaki rozdzielacz ogrzewania podłogowego?

Rozdzielacze ogrzewania podłogowego można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz na wersję z wyposażeniem oraz bez wyposażenia. Jak nietrudno się domyślić, opcja bez wyposażenia wymaga skompletowania wszystkich elementów samodzielnie. W drugim wypadku rozdzielacz ogrzewania podłogowego posiada: zawory odcinające, zawory regulacyjno-pomiarowe oraz zawory odcinające, odpowietrzające i spustowo-napełniające, umieszczone na belce zasilającej i powrotnej.

Jeśli chodzi o materiał wykonania, najpopularniejszym budulcem rozdzielaczy ogrzewania podłogowego są wszelkiego rodzaju metale, a także mosiądz, stal nierdzewna i węglowa. Popularne jest również tworzywo sztuczne, głównie poliamid.

Ważniejszy niż materiał wykonania rozdzielacza ogrzewania podłogowego jest wybór takiego produktu, który najlepiej będzie spełniał swoją funkcję w zależności od miejsca instalacji. W przypadku domów i mieszkań stosuje się rozdzielacze z omówionym wyposażeniem, z dowolnego materiału i o niewielkiej średnicy, wynoszącej od 0,75 do 1 cala. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

Rury do ogrzewania podłogowego

Główne i najważniejsze parametry, jeśli chodzi o rury do ogrzewania podłogowego, to wytrzymałość i odporność na korozję. Rdza mogłaby zmniejszyć przepustowość instalacji, doprowadzać do częstszego zapowietrzania, a ostatecznie do korozji stalowych elementów ogrzewania podłogowego.

Dlaczego LG Therma V?

Nowa pompa ciepła LG Therma V Split ze zintegrowanym zbiornikiem CWU to kompleksowe, ekologiczne oraz energooszczędne urządzenie grzewcze do Twojego domu. Zapewnia ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, wykorzystując energię odnawialną.

Sprawdź!
Advertisement

Zatem rury do ogrzewania podłogowego muszą posiadać barierę zabezpieczającą przed przenikaniem tlenu, zwaną barierą antydyfuzyjną. Taką właściwość wykazują tworzywa, z których produkuje się rury do ogrzewania podłogowego, mianowicie polietylen, polipropylen i polibutylen. Popularne są także rury wielowarstwowe, na przykład rury z wkładką aluminiową, jak również rury miedziane.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego, zawory, rury - co wybrać? 2

Wszystkie z wymienionych rur są elastyczne, co eliminuje konieczność stosowania łączeń. Jednocześnie zapewnia to maksymalną szczelność całego układu i łatwość ułożenia poszczególnych pętli. Jeśli chodzi o średnicę rur, to najczęściej wynosi ona 16 x 2 mm. Ważne, by średnica zewnętrzna nie przekraczała 20 mm.

Zawory do ogrzewania podłogowego

Jeśli chodzi o zawory do ogrzewania podłogowego, stosuje się termostatyczne zawory mieszające. Jest to proste i stosunkowo tanie rozwiązanie, pozwalające na regulację temperatury. Zawory termostatyczne charakteryzuje utrzymywanie temperatury na stałym poziomie podczas pracy na obiegu grzewczym. Nieco droższą wersją są zawory obrotowe z siłownikiem, dające możliwość dowolnej regulacji temperatury obiegu grzewczego. Tak, jak ma to miejsce w przypadku termostatycznego zaworu, czyli stałotemperaturowo, ale także z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej, wewnętrznej lub obu jednocześnie.


Jeśli chodzi o zawory do ogrzewania podłogowego, które posłużą do utrzymywania stałej temperatury, można zastosować popularny zawór RTL. Sprawdza się on nie tylko w wypadku samych kaloryferów, ale także przy zastosowaniu tak zwanego systemu mieszanego z podłogówką.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny