Trawa japońska – charakterystyka i odmiany

Jak wygląda rozplenica japońska i czym się wyróżnia?

Rozplenica to rodzaj botaniczny obejmujący około 80 gatunków. W naszych ogrodach najczęściej spotykanym gatunkiem rozplenicy jest Pennisetum alopecuroides. Podobnie jak forsycja i glicynia chińska, pochodzi ona z Azji. W naturze rośnie także w Australii.

Piórkówka japońska, bo i tak jest często nazywana, to bylina w naturze występuje w Azji i Australii. W naszym klimacie większość jej odmian należy traktować jako rośliny jednoroczne. Do Europy trafiła w drugiej połowie ubiegłego wieku i od razu podbiła serca właścicieli ogrodów. Dorasta do 60 - 90 cm, tworząc zwarte kępy o kształcie idealnej półkuli. Jej wysokość jest prawie równa szerokości. Niektóre odmiany rozplenicy japońskiej osiągają nawet półtora metra. Dostępne są także trawy ozdobne miniaturowe. Rośliny wieloletnie tworzą kępy z wyginającymi się łukowo źdźbłami. Cechą charakterystyczną są oryginalne szczotkowate kwiatostany i długie, wąskie, szarozielone liście. Jest równie ozdobna przed, jak i w trakcie kwitnienia. Pora kwitnienia rozpoczyna się od sierpnia i trwa do września. Kwiatostany wyrastają wysoko ponad bylinę. Są to czerwonobrązowe, pierzaste kłosy. Zdobią roślinę nawet zimą. Trawa japońska rośnie szybko.

Doskonale prezentuje się jako roślina sadzona pojedynczo, ale także w grupach. Jest ozdobą wielu minimalistycznych oraz naturalnych ogrodów. Sprawdzi się na skalniakach i wrzosowiskach. Efektownie będzie wyglądać w towarzystwie takich krzewów jak np. berberys thunberga. Może zdobić obrzeże rabat bylinowych, oczko wodne, strumień i dowolne miejsca w ogrodach. Trawy ozdobne z powodzeniem mogą konkurować z innymi kwitnącymi roślinami. Uprawiane w pojemnikach na tarasie będą zachwycać swoją oryginalnością. Dodatkową zaletą jest to, że doskonale nadają się na suche bukiety.

Najpopularniejsze odmiany rozplenicy japońskiej i ich ceny

  1. Rozplenica japońska Hameln - to dorastająca do 1 m trawa o beżowych, przebarwiających się jesienią na brązowo kłosach. Jej pora kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu. Odmiana doskonała do uprawy w ogrodach i w pojemnikach. Za ukorzenioną sadzonkę w pojemniku P11 zapłacimy od 9 do 11 zł.
  2. Rozplenica japońska Fireworks – to pięknapiórkówka japońska o biało – zielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na malinowo. Pora kwitnienia przypada na koniec września. Roślina dorasta do 100 cm wysokości. Jej liście mogą mieć długość 40, a nawet 60 cm. Idealna do sadzenia w donicy, gdyż jest wrażliwa na mrozy. Cena za sadzonkę w pojemniku C2 to 20 zł.
  3. Pennisetum alopecuroides Rubrum w czasie kwitnienia osiąga do 120 cm wzrostu. Rubrum wyróżnia się purpurowo – brunatnymi liśćmi i kwitostanów. Przypominają one długie szczotki do butelek. Pora kwitnienia przypada na pełnię lata. Doskonała na suche bukiety i kwiat cięty. Cena za Rubrum w pojemniku C3 wynosi 19 zł.
  4. Pennisetum alopecuroides vertigo – nazywana trawą purpurową lubsłoniową trawą dorasta do 90 cm. Jest to najszybciej rosnąca trawa na rynku. Wyróżnia się niezwykle dekoracyjnymi, ciemnopurowymi, prawie czarnymi liśćmi. Ich pokładanie się daje efekt fontanny. Vertigo uprawiana jest jako roślina jednoroczna, gdyż nie przeżywa w ogrodzie zimy. Rozmiar, który osiąga, sprawia, że nie nadaje się do uprawy w donicy. Cena za sadzonkę Vertigo w pojemniku C2 wynosi 28 zł.
  5. Rozplenica japońska Little Bunny – to odmiana miniaturowa i zimotrwała. Dorasta do około 20 cm. Kwitnie od sierpnia do jesieni. Dobrze rośnie w ogrodach i w pojemnikach. Te trawy ozdobne mogą zdobić oczko wodne, lecz nie mogą rosnąć bezpośrednio w stojącej wodzie. Za tę piórkówkę japońską w pojemniku P11 zapłacimy 21 zł.

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) – uprawa i pielęgnacja

Wymagania i sadzenie Pennisetum alopecuroides

Rozplenica japońska to wymagająca roślina, preferująca gleby wilgotne, lecz nie podmokłe. Ziemia powinna być przepuszczlna i żyzna, bogata w składniki odżywcze. Posadzona w miejscach zbyt suchych rośnie wolniej i może nie kwitnąć. Podobnie jak berberys thunberga, Pennisetum alopecuroides najlepiej rozwija się na stanowiskach nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru.

Przed posadzeniem Pennisetum alopecuroides przygotowujemy glebę. Do dołka, w którym planujemy ją posadzić, wsypujemy kompost lub nawóz długodziałający. Możemy zastosować także obornik. Tak wzbogacona gleba zapewni roślinie doskonałe warunki do rozwoju. Sadzimy w odstępach około 80 cm od siebie. Odmiany rozplenicy japońskiej, takie jak vertigo czy rubrum, wymagają więcej miejsca, dlatego warto sadzić je w odstępach nawet 1 metra. Odmiany miniaturowe jak np. Little Bunny można sadzić znacznie gęściej. Wystarczy odstęp 20- 30 cm. Zbyt gęsto posadzone rośliny mogą nie kwitnąć. Trawy ozdobne mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Jednak są to rośliny ekspansywne, dlatego najlepiej od razu zapewnić im wystarczającą przestrzeń do wzrostu. W przeciwnym razie konieczne będzie kontrolowanie ich rozrostu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach i roślinach ozdobnych.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Podlewanie, zasilanie i cięcie rozplenicy

Wszystkie odmiany rozplenicy japońskiej tak jak berberys thunberga, wymagają obfitego podlewania w czasie suszy przez cały okres wegetacyjny. W tym czasie należy także systematycznie ją nawozić. Zalecane jest stosowanie nawozu do roślin kwitnących co dwa tygodnie. Doskonały będzie nawóz płynny, dozowany w czasie podlewania. Jednak należy ostrożnie dawkować nawozy azotowe. Mogą one spowodować zbyt silny wzrost liści przy jednoczesnym niskim wytwarzaniu kłosów. Nie będziemy wtedy cieszyć się dużą ilością kwiatostanów.

Rozzplenica japońska w ogrodzie jako trawy ozdobne, a także uprawa i odmiany rozplenicy japońskiej,
Jakie są odmiany rozplenicy japońskiej, czyli rozplenica japońska i jej uprawa

Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem jest cięcie rozplenicy japońskiej. Wiosną, jeżeli nie ma mrozów, to już w marcu ścinamy wszystkie pędy na wysokość około 3 cm nad ziemią. Wyrównujemy kępę. Nada to ładny pokrój roślinie. Możemy użyć do cięcia sekatora, a nawet kosy spalinowej, ponieważ pędy są twarde. Po ścięciu należy oczyścić kępę z liści i kory.

Rozplenica japońska - rozmnażanie i zimowanie

Jak rozmnożyć trawy ozdobne?

Dorosłe odmiany rozplenicy japońskiej Rubrum, Vertigo, czy innej możemy rozmnażać przez podział kępy. Gdy wiosną pojawiają się pierwsze źdźbła, wtedy wykopujemy roślinę. Dzielimy ją na mniejsze części i każdą sadzimy oddzielnie. Zamiast wykonywać całą kępę, możemy wykopać tylko jej fragment. Jednak wtedy istnieje ryzyko, że jej pokrój nie będzie ładny. Ponieważ rozplenica japońska ma bardzo twarde i mocne korzenie, trudno jest podzielić starą kępę. Najłatwiej wykonać to na roślinie dwuletniej. Rozmnażanie przez wykopywanie całej kępy ma także tę zaletę, że usuwa się wtedy najstarszą, łysiejącą, centralną część rośliny. Pobrane sadzonki z boków kępy mogą także być gorsze jakościowo.

Innym sposobem rozmnażania są nasiona traw ozdobnych. Zebrane w lutym nasiona wysiewa się w pojemnikach. Wschody następują już po tygodniu. Należy zapewnić im optymalne warunki rozwoju. W kwietniu siewki przepikowuje się do oddzielnych donic. W połowie maja można wysadzać je w ogrodzie, nad oczko wodne lub w pojemnikach na taras. Rozmnażanie poprzez nasiona traw ozdobnych jest proste i skuteczne. Możliwe jest także rozmnażanie przez sadzonki ze źdźbła, lecz jest to trudne i nie stosuje się go w uprawach amatorskich.

Zimowanie rozplenicy japońskiej

Ciepłolubna piórkówka japońska jest wrażliwa na mróz. Przed nadejściem zimy należy ją odpowiednio przygotować. W tym celu liście związuje się sznurkiem i nakrywa słomą. Korzenie rośliny zabezpiecza się kopczykiem kory iglastej. Wiosną, gdy miną przymrozki trawę japońską można odkryć i wtedy dopiero usuwa się jej zeschłe liście.

Trawy ozdobne rosnące w pojemnikach należy dodatkowo zabezpieczyć. Pojemnik ustawia się na styropianie i owija np. kartonem i obkłada styropianem. Dzięki temu korzenie nie przemarzną. Odmiany rozplenicy japońskiej takie jak Rubrum należy zimować w pomieszczeniach, gdyż zamierają one już przy 5 stopniach mrozu.

Pennisetum alopecuroides rosnąca w ogrodach czy w pojemnikach na tarasie, zdobiąca oczko wodne czy rabatę, zachwyci każdego. Jednak jest to roślina, której należy poświęcić trochę uwagi i troski, by móc cieszyć jej urodą. Odwdzięczy nam się nie tylko, gdy przyjdzie pora kwitnienia, lecz przez cały sezon wegetacyjny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny