Rozprowadzanie ciepła z kominka z instalacją wodną

Montaż kominka z płaszczem wodnym, czyli systemem podgrzewającym wodę to świetne rozwiązanie. Ogrzana woda może zasilać instalację c.o. a nawet ogrzewanie podłogowe. To o wiele prostsze rozwiązanie niż kominek DGP, ponieważ nie trzeba budować instalacji dystrybucji gorącego powietrza. Tak naprawdę kominek z instalacją wodną wystarczy podpiąć do rury, które pośredniczą między kominkiem a dodatkowym wymiennikiem.

Rozprowadzanie ciepła z kominka z płaszczem wodnym jest możliwe tylko wtedy, jeśli zamontujesz dodatkowe otwarte naczynie wzbiorcze. Najczęściej znajduje się ono w zestawie z kominkiem wraz ze wszystkimi zaworami bezpieczeństwa, więc jego instalacją zajmują się specjaliści. Instalator łączy kominek z otwartym naczyniem wzbiorczym, rurami i zaworem bezpieczeństwa, które odbiorą nadmiar gorącej wody, schemat zabezpieczający jest bardzo prosty. W innym wypadku istniałoby ryzyko zniszczenia instalacji cieplnej. Kominki z dystrybutorem ciepła w postawi gorącej wody nie mogą mieć zbyt wysokiej mocy, ale i tak należy uważać. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Kominek grzewczy z rozprowadzaniem ciepłego powietrza

Drugą alternatywą jest kominek grzewczy z rozprowadzeniem ciepłego powietrza, tak zwany kominek DGP. Pozwala na rozprowadzenie ciepłego powietrza po wszystkich pomieszczeniach bez ingerowania w istniejącą instalację cieplną. Niestety – takie rozwiązanie sprawia, że trzeba stworzyć nową instalację, której rury będą doprowadzać podmuchy ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń.

Kominkiem z DPG najczęściej ogrzewa się pomieszczenie położone najbliżej, ale nie jest to reguła. Tak naprawdę dobrze zorganizowanie odprowadzenie ciepła z kominka może ogrzać cały dom. Oczywiście nie może to być jedyny sposób na ogrzewanie mieszkania, kominek z nadmuchem sprawdzi się jedynie w domkach wypoczynkowych, w których nie mieszkamy na co dzień. W domach mieszkalnych może stanowić uzupełnienie innej instalacji grzewczej, a DGP być sposobem na wykorzystanie wytworzonej podczas relaksującego rozpalania kominka energii cieplnej.

Kominek grzewczy z rozprowadzeniem ciepłego powietrzazprowadzenie ciepła i jego schemat podłączenia
Rozprowadzenie ciepła z kominka krok po kroku - poradnik praktyczny

Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza bardzo szybko nagrzewa pomieszczenia. Jednocześnie jednak po wygaśnięciu ognia, bardzo szybko się w nich wychładza. I nie ma żadnego sposobu na kontrolowanie temperatury wypuszczanego powietrza, co jest bardzo dużym minusem tego rozwiązania. Sprawdź także ten artykuł o kominku z nadmuchem.

Rekomendowane pompy ciepła - sprawdź ceny!

Odprowadzanie ciepła z kominka – instalacja

Schemat instalacji rozprowadzania ciepła z kominka może być nieco skomplikowany. Montażem powinien zająć się instalator podczas obsadzania kominka. Rozprowadzanie ciepłego powietrza przeprowadza się rurami, które mają do 160 mm średnicy. Najlepiej, by nie były dłuższe niż 2-3 metry, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jeśli zamierzamy ogrzać pomieszczenia znajdujące się nad kominkiem nie ma większego problemu – grawitacyjne rozprowadzenie ciepła zrobi swoje. Jeśli jednak decydujemy się na ogrzanie pomieszczeń na parterze i oddalonych od kominka, konieczne jest zastosowanie turbiny. Kominek z nadmuchem, który wymusi ruch ciepłego powietrza to jedyny sposób, by ogrzać oddalone pomieszczenia.Ważne jest także rozmieszczenie rur, by nie były widoczne – zadbanie o estetykę jest niezwykle ważne. Poziome odcinki rur układa się na stropie, pod sufitem podwieszanym. Te pionowe prowadzi się w rogach i zabudowuje płytami g-k. Dlatego właśnie instalację kominka DGP powinno się przeprowadzać na początkowych etapach budowy domu. Przerobienie zwykłego kominka nie zawsze jest możliwe a zrobienie instalacji może oznaczać nie tyle remont, co raczej demolkę wszystkich pomieszczeń. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku gazowym?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny