Podział rozsiewaczy do nawozów mineralnych

Tarczowy rozsiewacz nawozów

Rynek rozsiewaczy nawozów jest mocno rozbudowany, jednak model tarczowy jest wciąż najbardziej popularnym rozwiązaniem. Ta maszyna jest znana rolnikom od lat i ma wśród nich pozytywne opinie. Rozsiewacz tarczowy, jak nazwa wskazuje, ma element roboczy w postaci jednej lub dwóch obracających się tarczy. Na skutek siły odśrodkowej cząstki nawozu zsuwają się z tarczy i są wyrzucane na pewną odległość.

Prędkość obrotowa tarczy musi mieć taką wartość, aby pokonać siły tarcia nawozu na tarczy i nadać cząsteczkom pewną prędkość. Najprostsze modele mają zbiornik w kształcie lejka, niewielką rozsiewającą tarczę, a całość zamontowaną na ramie zawieszanej na ciągniku. Dwutalerzowy rozsiewacz, mimo prostej zasady działania, może być wyposażony w liczne urządzenia pomocnicze zwiększające znacząco ich funkcjonalność.

Zaawansowany technicznie dwutalerzowy rozsiewacz nawozów posiada system regulacji dawki oraz szerokości roboczej rozsiewania, a także komputer pozwalający na kontrolę urządzeń z kabiny. Napęd tarcz bywa mechaniczny, hydrauliczny albo elektryczny. Symetryczny rozsiew nawozu zapewniają tarcze będące lustrzanym odbiciem. Tarcze oraz łopatki wysiewające są jednym z najważniejszych elementów rozsiewacza. Są wykonane z wysokiej jakości stali oraz mają profil zapewniający najlepszą jakość rozrzutu.

Napęd mechaniczny tarcz jest najprostszym rozwiązaniem, jednak w najbardziej nowoczesnych modelach stosuje się napęd hydrauliczny. Dzięki temu można indywidualnie różnicować obroty każdej z tarcz, odpowiednio zmniejszając szerokość rozsiewu. Unika się start nawozu na powierzchniach w formie klina. Napęd hydrauliczny pozwala na pracę niezależnie od obrotów silnika, co oszczędza również paliwo.

Jednotarczowy rozsiewacz lejkowy, produkowany między innymi przez firmę Akpil albo Grass Rol, jest maszyną tanią i prostą. Ładowność zbiornika rzędu 300-400 kg wskazuje na zastosowanie w niewielkich gospodarstwach, gdzie duże i drogie maszyny nie mają szans na zwrot kosztów. Cena rozsiewacza typu lejek to ok. 700 zł. Rozsiewacz przyczepiany do wapna i do nawozów mineralnych SULKY kosztuje ok. 280 000 zł. Ma jednak bardzo dużą pojemność zbiornika, tarcze z pięcioma łopatkami i komputer zapewniający kontrolę i ustawianie optymalnych parametrów pracy.

Pneumatyczny rozsiewacz nawozów

Rozsiewanie nawozu odbywa się przy pomocy specjalnych dysz. Nawóz jest transportowany ze zbiornika przewodami do każdej dyszy. Odpowiednia budowa dysz pozwala na ukierunkowanie strumienia nawozu albo na łagodne opadanie na ziemię, albo na skierowanie pionowo w dół.

Równomierność rozsiewu nawozu jest w tym wypadku bardzo dobra. Różne konstrukcje rozsiewaczy pneumatycznych łączy wspólna cecha wytwarzanego przez dmuchawę strumienia powietrza. Rozsiewacz pneumatyczny jest zwykle maszyną zawieszaną z napędem od wałka odbioru mocy ciągnika. Ilość nawozu wysianego na jednostkę powierzchni zależy od wielkości otworów dysz, natężenia przepływu powietrza oraz prędkości roboczej ciągnika. Szerokość robocza minimalna wynosi 2,5-3,0 m, a maksymalna 50 m. Prędkość podczas rozsiewania to 8-12 km/h. Tabele załączane przez producentów umożliwiają odpowiednie ustawienie parametrów pracy.

Polecane nawozy do ogrodu

Rozsiewacz nawozów pneumatyczny firmy Konskilde zaczepiany jest dużych rozmiarów, a jego cena wynosi ok. 215000 zł. Belka robocza za zbiornikiem ma długość od 12 do 24 m w zależności od modelu maszyny. Ramiona belki mogą być sterowane niezależnie i są zabezpieczone przed uszkodzeniem o przeszkodę, na przykład drzewo – następuje złożenie się segmentu, który po chwili wraca do pierwotnego położenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem nawozów.

Wahadłowy rozsiewacz nawozów

Rozwiązania techniczne rozrzutnika do nawozu nie kończą się na popularnej tarczy, wykorzystującej siłę odśrodkową albo dyszach, przez które strumień powietrza wypycha cząsteczki. Firma Vicon jako pierwsza zaprezentowała rozsiewacz wahadłowy. Zamiast tarczy elementem roboczym jest mimośrodowo napędzana rura, wykonująca szybkie ruchy na boki.

Przeciwieństwie do rozsiewaczy tarczowych, w których nawóz jest wyrzucany na znaczne odległości na boki i do tyłu, rozsiewacz wahadłowy wyrzuca nawóz do tyłu na niewielką odległość. Maksymalna szerokość robocza wynosi maksymalnie 15 m. Wymiana rury wahadłowej zmienia tę szerokość. Można również wysiewać nawóz tylko na jedną stronę, co jest korzystne na krawędzi pola.

Ogrodowe rozrzutniki do nawozu

Rozrzutnik rolkowy do nawozów mineralnych

Jest to klasyczny rozrzutnik stosowany w ogrodzie o szerokości roboczej od 30 cm do 60 cm. Obracająca się pozioma rolka pobiera przy każdym obrocie górną krawędzią określoną ilość nawozu z pojemnika. Nawóz wypada następnie na ziemię przez otwory w dolnej części aparatu. Wielkość otworów można regulować, ustawiając określoną dawkę nawozu na metr kwadratowy.

Siewnik do nawozu przy ciągniku, a także siewnik do nawozu, rozsiewacz do nawozu, ceny i rodzaje
Jak wygląda i jakie ma rodzaje siewnik do nawozu, czyli jaki rozsiewacz do nawozu kupić

Tego typu rozrzutnik sprawdza się dobrze na małych i średnich powierzchniach oraz na powierzchniach nieregularnych. Szerokość robocza wynika z szerokości rozrzutnika i nie jest zmienna.

Rozrzutnik tarczowy, czyli odśrodkowy

Na tej samej zasadzie działają rozrzutniki piasku i soli zimą. Nawóz (albo piasek) spada na obracający się talerz i jest wyrzucany przez siłę odśrodkową we wszystkie strony z wyjątkiem do tyłu, na użytkownika. Tego typu rozrzutnik umożliwia uzyskanie znacznej szerokości roboczej – nawet do sześciu metrów. W zależności od modelu, rozrzutniki tarczowe są przeznaczone do średnich i dużych powierzchni ogrodowych. Pewną wadą jest mniejsza przydatność takich urządzeń do rozsiewania nawozu na nieregularnych powierzchniach.

Zawieszany rozsiewacz albo rozrzutnik do nawozu na kołach

Maszyna rolnicza służąca do zasilania zbóż i roślin okopowych w składniki mineralne może mieć różne wymiary i wyposażenie. Nawozy azotowe, nawozy potasowe i fosforowe oraz dawki wapna zwiększają plony, a w ogrodzie umożliwiają utrzymanie pięknie wybarwionej murawy trawnika. W rolnictwie zawieszany rozsiewacz jest montowany bezpośrednio na ciągniku. Stosuje się przy tym układ dźwigniowy tworzący trzypunktowy układ zawieszenia.

Na kołach z własną osią może być zarówno ręczny ogrodowy siewnik do nawozu, jak i duży rozsiewacz do nawozów mineralnych ciągnięty przez ciągnik. Rozsiewacz przyczepiany do granulatów i wapna, wyposażony w komputer, zapewnia optymalną pracę i wysoką wydajność. Cena takiego rozsiewacza wynosi ok. 230000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny