Rozwiertak nastawny - najważniejsze informacje

Rozwiertak nastawny to narzędzie, które umożliwia wykonywanie otworów przelotowych pod ustalony wymiar lub pasowanie. Rozwiertaki nastawne są to narzędzia, z którymi pracuje się ręcznie. Charakteryzują się one twardymi ostrzami. Przez to ich nadmierne, niefortunne wygięcie jak również zbyt duży nacisk mogą spowodować, że narzędzie pęknie lub jego płytka zostanie wyszczerbiona. W związku z tym, należy pamiętać, aby pracować z nimi delikatnie i ostrożnie.

Budowa rozwiertaka nastawnego polega przede wszystkim na zastosowaniu nakrętek nastawnych. Ponadto znajdują się tu także ostrza skrawające i ostrza pilotujące. Rozwiertak nastawny ma także część chwytową oraz zabierak kwadratowy. Ostrza rozwiertaków najczęściej wykonywane są ze stali szybkotnącej HSS. Cechą charakterystyczną rozwiertaka nastawnego jest to, że można je zwężać lub rozszerzać. Regulacja szerokości odbywa się przy pomocy skręcania lub rozkręcania nakrętek nastawnych. Chwyt walcowy podczas pracy rozwiertaka nastawnego stopniowo zagłębia się w otwory, dzięki czemu stanowi dodatkowe prowadzenie rozwiertaka. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Należy pamiętać o tym, że ostrza rozwiertaka są bardzo ostre i ulokowane są na boku narzędzia. Dlatego zaleca się specjalne jego przechowywanie. Nie należy go trzymać luzem wraz z innymi narzędziami, gdyż łatwo o wyszczerbienie lub stępienie tych ostrzy w kontakcie z innymi narzędziami. Łatwo również o okaleczenie rąk w trakcie przeszukiwania szuflady czy szafki z narzędziami. Po użyciu rozwiertaka nastawnego, zaleca się zabezpieczenie go płynem WD-40 i przechowywanie w specjalnym pokrowcu lub pojemniku.

Rozwiertak nastawny to małe urządzenie, które może przydać się zapalonym majsterkowiczom. Ma szerokie zastosowanie, a ceny nawet od popularnych producentów są bardzo niskie.
Rozwiertak nastawny - rodzaje, zasada działania, zastosowanie, popularni producenci

Rozwiertak nastawny - zastosowanie i rodzaje

Rozwiertak nastawny stosuje się jako ostateczna część pracy przy wykonywaniu otworów walcowych. Jako pierwszy etap pracy, do tworzenia otworów, stosuje się wiertła rurowe. Otwór wykonany przez wiertła rurowe jako pierwszy wygładza zdzierak. Natomiast otwór wygładzony przez zdzierak obrabia się przy użyciu rozwiertaka nastawnego. W celu sprawdzenia dokładnych właściwości otworu, warto zastosować precyzyjne narzędzia pomiarowe. Takie narzędzia pomiarowe pozwalają upewnić się, czy utwór ma właściwe wymiary i satysfakcjonującą nas gładkość. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Podobne zastosowanie do rozwiertaka nastawnego ma rozwiertak stożkowy. Rozwiertak nastawny pracuje jednak przy obróbce otworów walcowych, natomiast rozwiertak stożkowy przy obróbce otworów stożkowych.

Rozwiertak nastawny, podobnie jak większość narzędzi do skrawania, charakteryzuje się różnymi rodzajami, sposobami pracy, właściwościami oraz parametrami. Dzięki temu mamy możliwość dopasowania rozwiertaka nastawnego do konkretnego materiału oraz potrzeb.

Do najczęściej spotykanych należy rozwiertak nastawny ręczny. Jest on stosowany do wiertarek ręcznych. Rozwiertak nastawny ręczny cechuje się bardzo dużą precyzją pracy. Może służyć do obróbki otworów przelotowych. Rozwiertak nastawny ręczny można wykorzystywać jako rozwiertak do metalu oraz do drewna. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także te zebrane artykuły o różnych wiertłach.

Innym rodzajem rozwiertaka nastawnego stosowanym przy wykańczaniu otworów walcowych w metalu oraz w drewnie jest rozwiertak maszynowy. Nastawny rozwiertak maszynowy stosowany jest do wiertarek elektrycznych i innych elektronarzędzi umożliwiających pracę przy obróbce końcowej otworów. Podobnie jak rozwiertak ręczny, może on być stosowany jako rozwiertak do metalu i również jako rozwiertak do drewna.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż im materiał jest twardszy tym skrawane naddatki są mniejsze. Innym wartym wspomnienia uwarunkowaniem jest to, że chropowatość jest zwykle wprost proporcjonalna do naddatków skrawania oraz do jakości ostrza. Głębokość w przypadku wykonywaniu kilku otworów nie ma większego znaczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest ona bardzo mała, ok. 4-6 mm, gdyż wówczas bardzo ciężko uzyskać współosiowość. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Rozwiertak nastawny - producenci, ceny

Polecane wiertła - ceny was zaskoczą!

Rozwiertaki nastawne wytwarzają m.in. tacy producenci jak Dolfamex, Fenes oraz Fanar. Istniej możliwość zakupu pojedynczych egzemplarzy rozwiertaków oraz jako komplet rozwiertaków nastawnych. Pojedynczy rozwiertak tego rodzaju to cena od ok. 50 zł. Natomiast komplet rozwiertaków nastawnych no to koszt od ok. 250 zł.

Istnieją różne rodzaje rozwiertaków, które służą do różnego rodzaju prac przy obróbce, wykańczaniu otworów. Jednym z nich jest rozwiertak nastawny. Służy on do uzyskania idealnie gładkiego otworu o kształcie walcowym. Rozwiertak nastawny służy także do obróbki otworów przelotowych pod ustalony z góry wymiar oraz pasowanie. Dzięki rozwiertakom nastawnym mamy możliwość uzyskania otworu walcowego o idealnie gładkich ścianach. Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny