Rozwiertak stożkowy - najważniejsze informacje

Rozwiertak stożkowy jest specjalnym rodzajem rozwiertaka, czyli narzędzia, służącego do poszerzania, wygładzania i ostatecznego przygotowywania otworów wcześniej wywierconych za pomocą zwykłego wiertła. Można nim pracować w metalu lub drewnie.

Osobny rodzaj, klasę rozwiertaków stanowią rozwiertaki stożkowe, które służą do tworzenia otworów stożkowych np. Morse’a. W tym konkretnym przypadku obróbka tego typu rozwiertakiem ma za zadanie usunięcie sporej ilości zbędnego materiału. Uściślając, rozwiertak stożkowy ma na celu przekształcenie wcześniej przygotowanego za pomocą wiertła otworu walcowego w docelowy otwór stożkowy. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do gresu.

Rozwiertak stożkowy może być ręczny lub maszynowy. Ponadto rozwiertak stożkowy może służyć jako rozwiertak do metalu, można jednak spotkać się również z zastosowaniem rozwiertaka stożkowego do drewna. Rozwiertak stożkowy wykonywany jest najczęściej ze stali szybkotnącej HSS.

Jest to narzędzie, którego praca może posłużyć jako przygotowanie docelowego otworu pod gwint do śruby jak również do przystosowania otworów pasowanych. Rozwiertaki stożkowe umożliwiają precyzyjne wykończenie otworu wcześniej wykonanego za pomocą zwykłego wiertła, bez konieczności jego rozfrezowywania. Narzędzia te są niezwykle precyzyjne oraz bardzo wydajne, ale jedynie wówczas, gdy zostaną odpowiednio zastosowane. Rozwiertak stożkowy jest podstawowym narzędziem wspomagającym proces, który poprzedza gwintowanie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, przeczytaj także ten artykuł o popularnych rodzajach wierteł.

Podobną funkcję i zastosowanie jak rozwiertak stożkowy może mieć także rozwiertak nastawny. Należy jednak zaznaczyć, że rozwiertak nastawny ma nieco inną budowę i tworzenie przy jego użyciu otworów stożkowych z przygotowanych wcześniej otworów walcowych, jest znacznie mniej precyzyjne niż w przypadku rozwiertaków stożkowych. Szczególnie sytuacja ta jest zauważalna w przypadku pracy nad wykańczaniem otworów stożkowych pod gwinty w metalu.

Rozwiertak stożkowy - rodzaje

Rodzaje rozwiertaków stożkowych ze względu na zbieżności

Jednym z parametrów charakteryzującym rozwiertaki stożkowe są zbieżności. Zbieżność to kąt, a właściwie stosunek, który określa się wzorem C=(D-d)/l=2tgα, gdzie C to zbieżność, D to szerokość podstawy stożka, d to szerokość zakończenia stożka, l to długość stożka. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także te zebrane artykuły o różnych wiertłach.

Zbieżności mogą wynosić np. 1:3, 1:5, 1:10 lub 1:50. To bardzo ważny parametr pozwalający na dobór właściwego rozwiertaka stożkowego do kąta otworu stożkowego, jaki potrzebujemy wykonać. Zbieżność jest kluczowym parametrem w wyborze rodzaju rozwiertaka stożkowego.

Rozwiertak stożkowy to wiertło w kształcie stożka, które służy do wiercenia w różnych rodzajach materiałów, zarówno do metalu, jak i drewna czy betonu.
Rozwiertak stożkowy do metalu - rodzaje, zastosowanie, popularni producenci, porady przy wyborze

Rodzaje rozwiertaków stożkowych ze względu na materiał obróbki

Innym ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniego rozwiertaka stożkowego jest materiał obróbki. Rozwiertak stożkowy może być stosowany do pracy z nieco lżejszym w obróbce materiałem, czyli do drewna. Innym rodzajem materiału obrabianego przez rozwiertak stożkowy może być metal.

Rozwiertaki stożkowe do metalu muszą być nieco bardziej precyzyjne niż te do drewna. Praca jaką musi wykonać rozwiertak do metalu jest znacznie trudniejsza od pracy w drewnie. Metal jest materiałem znacznie twardszym, wymagającym większej precyzji, dokładności. Ponadto różne rodzaje metalu mają różne klasy twardości. Dlatego rozwiertaki stożkowe do metalu najczęściej występują jako rozwiertaki maszynowe. Z kolei stożkowy rozwiertak do drewna znacznie częściej można spotkać jako rozwiertak ręczny.

Polecane wiertarki do remontu - sprawdź ceny!

Inne parametry określające rodzaje rozwiertaków stożkowych

Innym parametrem umożliwiającym podział rozwiertaków stożkowych jest rodzaj ostrza. Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje ułożenia ostrza. Można spotkać skrętne ułożenie ostrza lub proste ułożenie ostrza. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj ten artykuł o wiertłach do szkła.

Kolejnym parametrami, podobnie jak w przypadku klasycznych wierteł są ich wymiary. Należy tu wymienić długość rozwiertaka stożkowego i szerokość rozwiertaka stożkowego. Musimy jednak pamiętać o tym, że rozwiertak stożkowy może mieć szerokość początkową stożka i szerokość końcową stożka.

Stożkowy rozwiertak ręczny

Jednym z rodzajów rozwiertaków stożkowych jest stożkowy rozwiertak ręczny. Tego rodzaju rozwiertak stożkowy służy do pracy z wiertarkami ręcznymi. Stożkowy rozwiertak ręczny można stosować zarówno do obróbki metalu jak i obróbki drewna.

Posiadają one najczęściej mocowanie przy użyciu chwytu walcowego oraz kwadratowy zbierak. Najczęściej spotykanym kierunkiem skrawania jest prawy. Używa się ich pod wykonywanie stożkowych chwytów Morse’a.

Stożkowy rozwiertak maszynowy

Kolejnym rodzajem rozwiertaka stożkowego jest stożkowy rozwiertak maszynowy. Tego typu rozwiertak stożkowy stosowany jest bardzo często do obróbki metalu, choć można nimi pracować również w drewnie.

Stożkowy rozwiertak maszynowy używany jest do wiertarek elektrycznych. Często posiadają one chwyty cylindryczne lub walcowe, a najczęściej spotykanym kierunkiem skrawania w tych rozwiertakach jest lewy. Jeśli szukasz innych wierteł, przeczytaj także ten artykuł o świdrze do drewna.Rozwiertak stożkowy - producenci, ceny

Najlepsze wiertła w atrakcyjnych cenach - sprawdź!

Rozwiertak stożkowy można nabyć jako pojedynczy egzemplarz wśród takich uznanych producentów jak m.in. Fenes lub Fanar. Pojedynczy rozwiertak stożkowy do metalu to cena od ok. 45 zł. Ponadto można także nabyć zestawy rozwiertaków stożkowych w cenie od ok. 200 zł.

Rozwiertak stożkowy jest specyficznym narzędziem służącym do skrawania. Jest to taki rodzaj rozwiertaka, który ma za cel przekształcenie wcześniej przygotowanego otworu w kształcie walca za pomocą zwykłego wiertła, w otwór w kształcie stożka. Ten rodzaj narzędzia służącego do skrawania jest narzędziem bardzo precyzyjnym, który na za zadanie usunąć sporą część niepotrzebnego materiału w otworze. Ścianki nowego otworu w kształcie stożka po pracy z rozwiertakiem stożkowym są idealnie gładkie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny