Rury miedziane czy z tworzywa sztucznego? Jakie wybrać do instalacji w domu?
Instalacja wodna i grzewcza to niezbędny element w każdym domu. To właśnie sprawne działanie tych elementów decyduje o tym, czy dom będzie komfortowy, a domownicy zadowoleni z jego użytkowania. Stojąc przed wyborem materiałów do budowy instalacji, powinieneś kierować się przede wszystkim ich trwałością oraz wydajnością. Do wyboru jest wiele materiałów, a każdy z nich ma swoje indywidualne cechy. Do produkcji rury do instalacji wewnętrznych wykorzystuje się zazwyczaj plastik lub miedź. To właśnie o tych dwóch materiałach dziś opowiemy. Zobacz jakie rury do instalacji domowej lepiej wybrać – miedziane czy plastikowe?
Rury z plastiku
Rury wykonane z tworzywa sztucznego są o wiele tańsze niż te wykonane z miedzi. To właśnie przez to wybiera je coraz więcej osób. Czy słusznie? Rurociągi wykonane z plastiku mają jeszcze kilka innych zalet, o których warto wiedzieć. Rury z PCV nie rdzewieją, co przemawia na ich dużą korzyść. Co więcej, są lekkie i łatwe w transporcie, a ich dostępność jest bardzo dobra. Znajdziesz je praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Rury z plastiku są stosunkowo elastyczne, dzięki czemu łatwo układa się z nich instalacje w budynkach. Niestety nie sprawdzą się w każdej sytuacji i mają także swoje wady.
Do największych wad rur z PCV można zaliczyć to, że nie są one zbyt odporne na wysokie temperatury. Nie zaleca się więc ich stosować w miejscach, w których będą one występować dość często. Rury z tworzywa można też w łatwy sposób uszkodzić, ponieważ plastik nie należy do bardzo wytrzymałych materiałów. Dla osób, które starają się żyć ekologicznie, dużym minusem może okazać się też fakt, że tego typu produkt jest trudny do utylizacji. Jeszcze jedną wadą tego rozwiązania jest fakt, że w rurach plastikowych istnieje ryzyko zmiany smaku oraz zapachu wody. Nie dochodzi do tego zawsze, jednak warto jest to mieć na uwadze, chcąc użyć tego materiału do budowy instalacji wodnej w domu https://synco.pl/oferta/rury-do-instalacji-wewnetrznych/.
Rury miedziane
Mimo że rury miedziane są powoli wypierane przez plastikowe zamienniki, to wciąż mogą liczyć na spore zainteresowanie. Nie ma się co dziwić, ponieważ instalacja wykonana z miedzi może mieć bardzo wiele zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim jest trwała dzięki wytrzymałemu materiałowi, z którego została wykonana. Jak wiadomo miedź to bardzo mocny surowiec. Co więcej, w przeciwieństwie do swojego plastikowego zastępcy jest odporna na wysokie temperatury i promienie słoneczne. Jeśli wybierzesz rury miękkie, to z łatwością możesz je profilować czy lutować. To bardzo duże ułatwienie i przyśpieszenie całego procesu budowy instalacji. Dodatkowo rury miedziane są lekkie i mają właściwości bakteriobójcze. Może się to okazać cechą, która przeważy o ich wyborze np. podczas budowy instalacji wodnej.
Bardzo dużą zaletą jest też to, że miedź nie zmienia ani smaku, ani zapachu wody. Jest też bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ jest to naturalny materiał. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Jedną z głównych wad miedzi jako surowca do budowy instalacji jest jej cena. W porównaniu do rur z PCV jest ona bardzo wysoka. Dodatkowo może do nich dochodzić do dużych strat ciepła, jeśli nie będą odpowiednio zaizolowane. Miedzi, nie można łączyć w instalacji z aluminium. W miejscu, w którym będą się ze sobą stykać oba te surowce może dojść do korozji. To bardzo ważna informacja, ponieważ unikając łączenia tych materiałów, możesz przedłużyć życie instalacji.
artykuł sponsorowany