Rury stalowe w branży budowlanej – w jakich dziedzinach znajdują zastosowanie?
Budowle dzielimy na lądowe oraz hydrotechniczne. W obydwu rodzajach wykorzystywane są rury stalowe. Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie tych wyrobów nie kończy się jedynie na tworzeniu konstrukcji. Dowiedzmy się zatem, w jakich dziedzinach rury ze stali okazują się jeszcze przydatne.
Zastosowanie rur przy budowie dróg i torów
Rury pełnią bardzo ważną funkcję w odwadnianiu dróg, torów, tuneli oraz mostów. Tworzą wówczas podziemne instalacje, które muszą być gotowe na wieloletnią, intensywną eksploatację w wymagających warunkach. Aby sprostać temu zadaniu, a jednocześnie zachować wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji, często oprócz rur przewodowych stosuje się wówczas także rury osłonowe. Stanowią one istotny element zabezpieczający nie tylko dla instalacji podziemnych, ale również dla wszelkich przewodów oraz kabli telekomunikacyjnych i światłowodowych. Rury wykorzystywane są również do budowy barier i znaków drogowych.
Rury ze stali w konstrukcjach stalowych
Rury stalowe znajdują także zastosowanie w tworzeniu różnorodnych konstrukcji, choćby takich jak hale magazynowe czy wiaty. Wzmacniają one stabilność i wytrzymałość konstrukcji, a jednocześnie zapewniają jej lekkość. Rury stalowe bardzo często wchodzą także w skład pojedynczych elementów budowlanych, np. dachów czy słupów. Z kolei w budownictwie hydrotechnicznym i morskich, rury konstrukcyjne mogą być wykorzystywane celem wzmocnienia podłoża pod obiekty mostowe.
Rury w przewodach kanalizacyjnych i wodociągowych
Sieć wodociągowa i kanalizacyjna wymaga zastosowania rur przewodowych, które będą cechowały się przystosowaniem do pracy w trudnych warunkach. Często są to rury grubościenne odporne na korozję, wysokie temperatury, żrące substancje chemiczne, a także na uszkodzenia i obciążenia mechaniczne. Rury stalowe wykorzystywane do budowy tego typu instalacji muszą także być przygotowane do transportu cieczy pod ciśnieniem. Z tego względu, do ich tworzenia częściej wybiera się rury bezszwowe, które z racji braku łączenia w swojej konstrukcji wykazują lepszą wytrzymałość.
Budowanie ścianek szczelinowych
Ścianki szczelinowe to kolejny obszar, w którym rury ze stali znajdują użyteczność. Rolą wspomnianych ścianek jest przenoszenie obciążeń. Są one stosowane jako bariera wodna w zaporach albo jako fundamenty głębokie lub ściany oporowe głębokich wykopów. Pomiędzy poszczególnymi sekcjami ścianek szczelinowych umieszczane są elementy rozdzielcze. Elementami tymi mogą być właśnie rury.
Rury w przewiertach i przeciskach
Rury przeciskowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do wykonywania przecisków i przewiertów. Ich wykonanie jest konieczne w przypadku, gdy w celu budowy instalacji podziemnej zmuszeni jesteśmy do pokonania przeszkód terenowych, w tym również przeszkód naturalnych. Nowoczesną techniką z grupy metod bezwykopowych są horyzontalne wiercenia kierunkowe, do których również niezbędne są rury przeciskowe.
Budowa wałów przeciwpowodziowych
W sytuacjach awaryjnych, rury stalowe mogą posłużyć do budowy wałów przeciwpowodziowych. Wystarczą wówczas zwykłe rury ze szwem, które z powodzeniem możemy wykorzystać do tworzenia pionowej przegrody z maty bentonitowej. Krawędź maty zostaje wówczas obciążona na całej swojej długości właśnie przy pomocy rury stalowej, a dzięki temu może być poprawnie zagłębiona w zawiesinie.
Hurtownia stali FERGES w swojej ofercie posiada rury stalowe przeznaczone do wykorzystania w różnego typu projektach. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem rur bezszwowych, rur konstrukcyjnych, rur gazowych i wielu innych rodzajów rur stalowych w przystępnych cenach. W przypadku pytań lub chęci złożenia zamówienia, Dział Sprzedaży FERGES pozostaje do Państwa dyspozycji pod telefonem bądź e-mailem.
artykuł sponsorowany