Rusztowania budowlane - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie

Rusztowania budowlane to konstrukcje ułatwiające pracę na wysokościach. Są to wysokości od dwóch do kilkudziesięciu metrów. Owe konstrukcje występują w kilku odmianach różniących się budową oraz zastosowaniem. Podstawowy podział obejmuje rusztowania elewacyjne(zewnętrzne) oraz odmiany wewnętrzne. Co już nazwa sugeruje, do zastosowania w budynku. Powyższy opis to tylko część większego zagadnienia. Opiszemy, więc najpopularniejsze rusztowania i przedstawimy ich ceny.

Rusztowania w budownictwie i cennik

W budownictwie korzysta się z różnych odmian rusztowań. Podstawowy podział już znamy, czas, więc na kolejne kryteria. Jednym z nich jest materiał, z jakiego powstają interesujące nas konstrukcje. Dużą popularnością cieszą się rusztowania aluminiowe. Są trwałe i odporne na uszkodzenia a do tego łatwe w montażu. Dzięki stosunkowo niedużej wadze nie sprawiają problemu przy przenoszeniu na inne miejsce. Poza nimi, często stosowane są rusztowania stalowe. One z kolej odznaczają się odpornością na duże obciążenia. Po tym wstępie przechodzimy do najpopularniejszych konstrukcji wykorzystywanych w budownictwie.

Rusztowanie warszawskie prawidłowo zwane kolumnowym to jedna z najpopularniejszych konstrukcji. Sprawdza się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Składa się z łatwych w montażu segmentów. Jeden moduł to dwie pionowe rury połączone przez dwie cieńsze rury poziome. Dla wzmocnienia segmentu stosuje się również dwie poprzeczki. Rusztowanie warszawskie jest wyposażone w łączenia czopowe, dzięki czemu nie trzeba używać żadnych śrub. Ponadto konstrukcja jest łatwa w demontażu i przeniesieniu w inne miejsce. Trzeba też dodać, że zazwyczaj są to rusztowania aluminiowe bądź stalowe. Ceny pojedynczych segmentów to około 40-50 zł.

Rusztowanie warszawskie już za nami czas, więc na kolejne odmiany. Często spotykane są rusztowania systemowe. Składają się z modułów łączonych za pomocą rygli i stężeń. Te elementy znajdują się w punktach rozmieszczony w regularnych odstępach. Rusztowania systemowe wymagają sporo pracy przy rozkładaniu. Tę wadę rekompensuje ważna zaleta. Konstrukcja pozwala na dopasowanie rusztowania do najróżniejszych form budynków, nawet tych najbardziej skomplikowanych. Dodatkowo rusztowania systemowe nadają się do prac budowlanych i konserwatorskich na zewnątrz budynku, ale też wewnątrz.

Popularne rusztowania budowlane i rusztowanie na schody

Na placach budowy spotyka się również rusztowania elewacyjne stojakowe. Tu segmenty opierają się na specjalnych podporach. Najczęściej są to słupki i stojaki. Warto też dodać, że są to konstrukcje uniwersalne, ponieważ można je rozkładać również w budynku. Tego typu rusztowania budowlane pozwalają na utrzymanie dużych ciężarów. Stosuje się je zazwyczaj przy pracach elewacyjnych do wysokości około 30 metrów. Cennik wynajmu tej odmiany zależy od wysokości konstrukcji. Dla przykładu rusztowanie o wysokości 6,2 metra kosztuje 80-90 zł za dobę.

Na tej liście nie może zabraknąć rusztowań kozłowych. Składają się zazwyczaj z dwóch podpór przestrzennych oraz pomostu. W przeciwieństwie do powyższej odmiany nie są to rusztowania elewacyjne. Wykorzystuje się je w pracach na wysokościach nieprzekraczających 2,5 metra. Następnym rodzajem są rusztowania ramowe. Powstają z połączenia płaskich ram z prefabrykatów. Za stabilność odpowiadają ukośne i pionowe stężenia, które mocuje się do ramy za pomocą uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Dodatkowo dla bezpieczeństwa pracowników są wyposażone w barierki. Ceny wynajmu takich rusztowań zależą od wysokości konstrukcji.

Do tej pory wymieniliśmy rusztowania aluminiowe i stalowe do prac na płaskich powierzchniach. Teraz odpowiemy na pytanie, jakie jest najlepsze rusztowanie na schody? W takim miejscu trudno ustawić klasyczne odmiany. Najlepszym rozwiązaniem będzie wersja drabinowa. Składa się z dwóch ram ze szczeblami połączonych podestem. Dla zwiększenia stabilności drabiny połączono poziomymi i skośnymi belkami. Drabinowe rusztowanie na schody nie należy do najdroższych. Ceny rozpoczynają się w okolicach 850 zł, choć cennik uzależniony jest od producenta.

Aktualny cennik rusztowań (sprzedaż i wynajem) znajdziesz tu.