Wygodne i stabilne rusztowanie warszawskie

Warszawskie rusztowania budowlane i ich konstrukcja

Rusztowanie klinowe czy modułowe odznacza się dość skomplikowaną konstrukcją. Jest to szczególnie widoczne w porównaniu z ramką warszawską. To określenie odnosi się oczywiście do rusztowania warszawskiego. Charakteryzuje się ono prostotą wykonania oraz łatwością montażu. Nawet niedoświadczona osoba poradzi sobie ze złożeniem rusztowania. Jego konstrukcja praktycznie nie dopuszcza błędów montażowych.

Opisywany szkielet to odmiana rusztowania kolumnowego. Podstawą jest rama o wysokości roboczej wynoszącej 70 cm. Składa się z pionowych rur o średnicy około 35 cm połączonych 1,5-metrowymi poziomymi rurami. Dla wzmocnienia ramka warszawska jest wzbogacona o dwie poprzeczki. Wymienione elementy powstają ze stali ocynkowanej. Choć trzeba dodać, że istnieją też warszawskie rusztowania aluminiowe.

Ważnym elementem rusztowania są tak zwane połówki. Są to po prostu ramki o mniejszych wymiarach. Ich wysokość robocza to zazwyczaj 70 cm a szerokość 82 cm. Materiałem na połówki również są ocynkowane rury stalowe lub aluminiowe. Tu również zastosowano wzmocnienie. Jest nim jedna poprzeczka. Do zestawu można dokupić wygodne w obsłudze schody aluminiowe. Podane wymiary mogą się nieco różnić u poszczególnych producentów. Rusztowania warszawskie to nie jedyna opcja - a może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem zakupu i wynajmu rusztowań?

Rusztowania - promocyjne ceny!

Rusztowanie warszawskie i jego elementy

Ramka duża

Ramka mała (połówka)

Wysokość całkowita

Około 87 cm

Około 87 cm

Wysokość robocza

Około 70 cm

Około 70 cm

Szerokość robocza

Zazwyczaj około 150 cm

Zazwyczaj około 80-100 cm

Szerokość mierzona na zewnątrz kielichów

Zazwyczaj około 160 cm

Około 100 cm

Waga

7-10 kg w zależności od zastosowanego materiału

5-7 kg w zależności od materiału

Cena przęsła stalowego

W przedziale 35-75 zł za sztukę

W przedziale 30-60 zł za sztukę

Warszawskie rusztowania budowlane – dodatkowe elementy

Ramka warszawska to wielofunkcyjna konstrukcja. Przeważnie jest wykorzystywana do prac murarskich i tynkarskich. Oczywiście ułatwia też malowanie i montaż rozmaitych elementów. Sprawdza się zatem również jako rusztowanie elewacyjne. Jednakże bez kotwienia może sięgać maksymalnie do 5 metrów wysokości. Po zastosowaniu mocowań kotwiących górna granica wysokości wynosi 8 metrów.

Ocynkowane, stalowe rusztowania warszawskie nie składają się wyłącznie z ram. Dla podniesienia wygody i bezpieczeństwa pracy stosuje się w nich dodatkowe elementy. Jednym z podstawowych jest podest roboczy. Nie może być to zwykła deska stwarzająca zagrożenie. Podest musi powstawać z materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj są to ramy stalowe i sklejki antypoślizgowe lub stal ocynkowana. Cena to około 100-150 zł. Rusztowanie warszawskie to nie wszystko, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rusztowaniach.

Rusztowanie musi być stabilne, by pracownicy byli bezpieczni. Za ten aspekt odpowiada stopa regulacyjna lub tradycyjna podstawa. Pierwsza z wymienionych pozawala na regulację wysokości rusztowania. Drugi element pozbawiony regulacji zapewnia doskonałą stabilność konstrukcji. Cenowo obie wersje podstaw są do siebie podobne. Za produkty wysokiej jakości trzeba zapłacić 50-80 zł.

Specjaliści w dziedzinie rusztowań zalecają stosowanie dodatkowych wzmocnień. Absolutną podstawą są przekątne stężenia. Mają długość około 210 cm i odgrywają bardzo ważną rolę. Jest nią stabilizacja całej wieży. Poza stężeniami warto stosować burty przypodłogowe, poręcze oraz balustrady ochronne. Dzięki temu znacznie poprawi się bezpieczeństwo pracy, a to przecież najważniejsze.

Rusztowania warszawskie - informacje, wady i zalety

Przejezdne rusztowania warszawskie

Rusztowania modułowe osiągają duże wysokości i można pokrywać nimi całe budynki. Pod tym względem wersje warszawskie znacznie im ustępują. Jednakże mają inne, ważne zalety. Jedną z nich jest to, że w łatwy sposób można przemienić je w rusztowania przejezdne. Wystarczy tylko dokupić i zamontować specjalne kółka. Cennik nie jest tu wygórowany. Za wytrzymałe koła zapłacimy około 150 zł od sztuki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rusztowaniach klinowych?

Widelce i podstawy elementów jezdnych powstają zazwyczaj ze sprężystej stali. Inne możliwości to żeliwo oraz aluminium. Zatem każdy znajdzie dokładnie to, czego szuka. Tymczasem same koła wykonuje się z poliuretanu lub poliamidu. Od czasu do czasu pojawia się też guma, choć odchodzi się od tego materiału. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kół wyposażonych w hamulce. Ten element pozwoli uniknąć samodzielnego przesuwania się rusztowania.

Należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Jest nią nacisk, jaki wytrzymuje pojedyncze koło. Na rynku znajdziemy produkty o różnej wytrzymałości. Można śmiało stwierdzić, że absolutną podstawą są koła wytrzymujące nacisk 180 kg. Popularnością cieszą się też wersje wytrzymujące 240 kg. To oczywiście nie jedyny wybór. Do dyspozycji mamy też koła radzące sobie z obciążeniem rzędu 300 kg i więcej.Zalety i wady rusztowań warszawskich

Podstawowe zalety rusztowań warszawskich to wielofunkcyjność i łatwość montażu. Konstrukcje wyposażone w koła, podesty, balustrady czy schody aluminiowe można wykorzystać do różnych prac na zewnątrz i wewnątrz budynku. Całość montuje się bezśrubowo za pomocą złącz czopowych. Ten sposób wyklucza wszelkie błędy i jest bardzo szybki. Do tego nie potrzeba wiele miejsca by składować opisywane rusztowania.

Cennik rusztowań typu warszawskiego jest atrakcyjny. Konstrukcje wytrzymują spore obciążenia. Jednakże nie można zapominać o pewnych znaczących wadach. Jedną z nich jest niezbyt duża wysokość robocza. Do pięciu metrów bez kotwienia i osiem z dodatkowymi zabezpieczeniami nakłada pewne ograniczenia w pracy na wysokościach. Sprawdź także ten artykuł o rusztowaniu elewacyjnym Plettac.

Rusztowania warszawskie nie powinny być stawiane na trawiastym podłożu, ponieważ mogą osiadać. Grunt musi być odpowiednio utwardzony, nawet wtedy, gdy rusztowanie posiada odpowiednie podstawy. Największą wadą jest jednak, co innego. Zdarza się, że owe konstrukcje nie posiadają żadnych certyfikatów czy atestów. Nie wiadomo, więc czy są w pełni bezpieczne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny