Rynek pierwotny

Co wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania?

Dla większości osób jednym z ważniejszych kryteriów wyboru mieszkania jest jego cena. Bardzo ważna jest także lokalizacja lokalu. Nie sposób pominąć takiej kwestii jak jakość wykonania budynku. Jeżeli jest on stary i posiada wiele wad konstrukcyjnych, należy liczyć się z tym, że w ciągu następnych kilkudziesięciu lat straci na wartości. Przed wyborem wymarzonego lokum często przyglądamy się również naszemu otoczeniu. Jesteśmy ciekawi swoich sąsiadów, zastanawiamy się, czy miejsce to będzie przyjazne dzieciom, osobom starszym lub niepełnosprawnym. Oczywistym jest, że chcemy, żeby okolica zamieszkania była bezpieczna. Każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego nie istnieje jeden sprawdzony przepis na znalezienie komfortowego mieszkania.

Mieszkania z rynku pierwotnego – jakie są ich zalety, na co warto uważać?

Nowe mieszkania mają wielu zwolenników. Do największych ich atutów należy nowoczesne wykonanie. Współcześnie nowe osiedla muszą spełniać wymagania budownictwa energooszczędnego. Dzięki najnowszym technologiom takie lokale są tanie w utrzymaniu, a ponadto przystosowane do potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych. Nie sposób nie wspomnieć tu o wysokiej estetyce wykonania. Takie mieszkania są przestronne i ładne. Deweloperzy starają się również, żeby infrastruktura była możliwie jak najbardziej przyjazna przyszłym mieszkańcom. Kiedy decydujemy się na zakup lokalu z rynku pierwotnego możemy być spokojni o parking, sklepy spożywcze, przedszkola i apteki.

Wadą takiego rozwiązania jest między innymi fakt, że większość osiedli na rynku pierwotnym jest dopiero w sferze planów. Wiąże się to z dużą dozą niepewności. Przyszły właściciel po zakupie lokum nie może się do niego wprowadzić. Zdarza się, że musi czekać kilka, a nawet kilka miesięcy na zakończenie budowy. Ponadto nie ma pewności jak ostatecznie będzie wyglądało osiedle, na którym zamieszka. Nie jest również w stanie przewidzieć kto zamieszka obok niego. Współcześnie wiele nowych osiedli powstaje na obrzeżach miast, co może wiązać się z problemami komunikacyjnymi.

Dla wielu osób wadą jest także brak bujnej roślinności charakterystycznej dla starszych dzielnic. Przed decyzją o zakupie lokum z rynku pierwotnego warto dokładnie sprawdzić informacje o deweloperze, który zajmuje się budową osiedla. Dobrze kiedy jest to sprawdzona firma z długimi tradycjami. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak na przykład niewypłacalność firmy odpowiedzialnej za budowę osiedla.

A może rynek wtórny?

Zakup mieszkania z rynku wtórego jest niewątpliwie interesującą alternatywą. Takie lokale często mieszczą się w atrakcyjnych lokalizacjach, co zdecydowanie ułatwia komunikację. W serwisie ogryzek.pl znajdziemy mieszkania z rynku wtórnego zlokalizowane między innymi w centrach wielkich miast. W wielu przypadkach ich wielkim atutem jest cena. Zdarza się, że właściciele chcą lub są zmuszeni jak najszybciej pozbyć się nieruchomości, dlatego są w stanie zaoferować bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Dużą zaletą jest także możliwość wprowadzenia się bezpośrednio po dokonaniu zakupu. Wybierając lokal na rynku wtórnym wiemy jak wygląda jego okolica, mamy również możliwość porozmawiania z przyszłymi sąsiadami. Nieruchomości można znaleźć w następującej lokalizacji: https://ogryzek.pl/nieruchomosci/

Rynek wtórny

Pomimo wielu korzyści, również w tym przypadku musimy liczyć się z niedogodnościami. Poważną wadą może (choć wcale nie musi) być zły stan techniczny budynku. Bywa też, że mieszkanie z rynku wtórnego wymaga generalnego remontu.

Przed podjęciem decyzji o zakupie lokum warto jest ustalić swoje priorytety. Jedynie wówczas będziemy mieć szansę na pełne zadowolenie z transakcji.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny