Rynny

Rynny to z reguły półokrągłe rury układane wzdłuż krawędzi dachów. Służą do odprowadzania wód opadowych, spływających ze szczytów budynku. Do poziomej rynny montuje się pionową rurę spustową, która odprowadza wodę do ziemi bądź podziemnej kanalizacji deszczowej. Rynny stosowane we współczesnym budownictwie zostają wykonane z tworzyw sztucznych (PCV) bądź metalu.

Rynny na dach domu jednorodzinnego

Zapoznaj się z informacjami na temat rynny. Nasze sprawdzone porady związane z rynny pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Zwieńczeniem konstrukcji każdego budynku jest konstrukcja dachu. Dopiero po jego ukończeniu uzyskuje się tzw. stan surowy zamknięty, który jest jednym z najważniejszych kamieni milowych każdej inwestycji budowlanej. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kosztom związanymi z jego wznoszeniem na przykładzie dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2. W ramach prac uwzględnimy kompleksowy koszt dachu - koszt więźby dachowej, pokrycia, poszycia oraz montażu w jego płaszczyźnie okien dachowych, rynien PCV, jak również ocieplenie.
, 26 kwietnia 2017

Jak wykonać skuteczne odprowadzenie wody deszczowej

Jak wykonać skuteczne odprowadzenie wody deszczowej

Zbytnie nagromadzenie wody deszczowej może stanowić nie lada problem dla właścicieli domów jednorodzinnych. Gdyby można było przymknąć na to oczy, niejeden właściciel posesji pewnie wybrałby tą właśnie opcję. Przecież rynny wydają się wystarczające. Niestety wodę deszczową należy odprowadzać nie tylko ze względu na konsekwencje dla samego domu i posesji lecz również z uwagi na dużo poważniejsze reperkusje. Odpowiedzmy na pytanie jak skutecznie odprowadzać wodę opadową i dlaczego jest to takie niezbędne.
, 31 sierpnia 2016

Zamontuj rynny Galeco i wygraj zwrot kosztów

Zamontuj rynny Galeco i wygraj zwrot kosztów

Z Galeco zyskujesz do kwadratu: oprócz montażu innowacyjnych systemów rynnowych ze stali wysokiej jakości, masz szansę wygrać bardzo atrakcyjne nagrody, w tym nawet zwrot kosztów orynnowania. Przeczytaj więcej o rynnach Galeco!
, 10 kwietnia 2017

5 kroków montażu rynny kwadratowej

5 kroków montażu rynny kwadratowej

System Galeco STAL2 to innowacyjny produkt przeznaczony do nowoczesnych projektów domów. Dzięki kwadratowemu profilowi rynny oraz specjalnej maskownicy ciąg rynnowy stanowi estetyczne wykończenie okapu dachu. Jak krok po kroku zamontować ten system odprowadzania wody opadowej?
, 16 lutego 2017

Zbiornik na deszczówkę do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Zbiornik na deszczówkę do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Gromadzenie wody deszczowej to nie tylko nowa, ekologiczna moda, ale także sposób na zmniejszenie rachunków. Pojemny zbiornik na wodę może być bardzo pomocny podczas podlewania ogrodu czy spłukiwania toalety. Atrakcyjna cena sprawia, że Polacy coraz chętniej zastanawiają się nad zakupem tego typu instalacji i podłączenia jej pod rynny w domu. Dlatego spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, który zbiornik na deszczówkę jest najlepszym rozwiązaniem i jak wyglądają orientacyjne koszty tego przedsięwzięcia.
, 29 kwietnia 2016

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Ile kosztuje dach czterospadowy?

Dach czterospadowy jest popularnym zwieńczeniem domów jednorodzinnych. Jego wygląd pasuje zarówno do budynków nowoczesnych jak i tradycyjnych. Dobrze zaprojektowany i odpowiednio wykonany zapewni wysoki komfort użytkowania poddasza oraz atrakcyjny wygląd domu. Zobaczmy więc, ile kosztuje dach czterospadowy - od wykonania więźby dachowej aż po elementy wykończeniowe, jak rynny, czy okna dachowe.
, 21 grudnia 2016

Rynny PCV - cena, montaż, zastosowanie

Rynny PCV - cena, montaż, zastosowanie

Systemy rynien z PCV wprowadzono na rynek ponad 20 lat temu. Ich podstawowym zadaniem jest odprowadzanie deszczówki oraz ochrona elewacji domów. Owe zadania będą wspienione jedynie poprzez zakup dobrego jakościowo, poprawnie zamontowanego orynnowania. Przed zakupem tego typu produktów warto zaznajomić się z właściwościami tworzywa PCV, sposobem montażu rynien oraz z orientacyjnymi cenami.
, 28 kwietnia 2016

Rynny stalowe - sposób na tanie odnowienie

Rynny stalowe - sposób na tanie odnowienie

Prace związane z ociepleniem budynku stają się świetną okazją do odnowienia zniszczonych rynien. Tak było i w naszym wypadku. Na początku zastanawialiśmy się czy takie działania mają w ogóle sens. Braliśmy także pod uwagę zakup nowych rynien wykonanych z PCV. Stare rynny są często na tyle zniszczone, że ich konserwacja nie miałaby żadnego uzasadnienia. Za namową fachowca zdecydowaliśmy się wstępnie ocenić ich stan, a dopiero później podjąć decyzję. 
, 29 kwietnia 2016

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Polska branża budowlana stale się rozwija, a popyt na prace budowlane utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. Uśrednione ceny usług nie ulegają zbyt dużym wahaniom, zatem możemy określić ich orientacyjne wartości. Poniżej zaprezentujemy cennik robót budowlanych, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. 
, 21 grudnia 2016

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitka dachowa - drewniana czy PCV? Cena, montaż i inne porady

Podbitki dachowe stosuje się w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Są to estetyczne elementy wykończenia połaci dachowej, które potrafią podnieść walory wizualne budynku i ukryć krokwie na obrysie dachu. Dobrze wykonana podbitka spełnia też szereg funkcji praktycznych. Tego typu konstrukcje zabezpieczają drewno konstrukcyjne więźby dachowej oraz dach przed ptakami, owadami i różnego typu szkodnikami. Co prawda nie jest to niezbędny element konstrukcyjny, jednak warto zapoznać się z jego specyfiką, a także z orientacyjnym kosztem wykonania.
, 6 maja 2017

Koszty remontu dachu

Koszty remontu dachu

Dach chroni konstrukcję domu przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dlatego dokonywać regularnego przeglądu technicznego całej więźby i pokrycia dachowego. Remont dachu wykonuje się głównie z dwóch powodów: uszkodzenia starej konstrukcji lub chęci zaadaptowania zwykłego strychu na poddasze użytkowe. Koszt całego przedsięwzięcia z pewnością nie będzie niski, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, ile może kosztować w kilku sprawdzonych firmach budowlanych.
, 21 grudnia 2016

Budowa dachu - główne etapy

Budowa dachu - główne etapy

Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy – stan surowy zamknięty. Samo wznoszenie dachu jest procesem dość skomplikowanym i wieloetapowym - odpowiednie drewno konstrukcyjne, więźba dachowa, poszycie i w końcu pokrycie z dachówki ceramicznej, cementowej, a nierzadko blachy trapezowej. Potem dach trzeba jeszcze wykończyć - zamontować okna dachowe, rynny i inne wykończenia. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej poszczególnym etapom budowy dachu.
, 5 lutego 2017

Rynny w domu jednorodzinnym - co musisz o nich wiedzieć

Systemy rynnowe są nieodłącznym elementem wyposażenia domów jednorodzinnych. Ich zadaniem nie jest wyłącznie odprowadzanie wody opadowej. Rynny PCV i metalowe służą też do ochrony elewacji i zabezpieczania jej przed nadmiernym zawilgoceniem.

Nowoczesne systemy rynnowe to z reguły produkty z PVC. Są to lekkie, łatwe w montażu elementy, nadające się pod wszystkie pokrycia dachowe. Rynny PCV i plastikowa rura spustowa są odporne na ataki korozji, a także działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Skutecznie odprowadzają deszczówkę i sprawiają, że pokrycie dachowe posiada eleganckie wykończenie. Niestety rynny PCV mają także swoje wady. Plastikowa rura spustowa oraz rynna nie będzie zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najtańsze systemy rynnowe mają też skłonność do matowienia i odbarwiania. Dlatego warto zainwestować w rynny lepszej jakości. W ofertach handlowych znajdziemy produkty z PVC barwionego w masie. Można je dopasować kolorystycznie pod elewację budynku i pokrycia dachowe. Taka rynna, czy rura spustowa zachowa swój pierwotny kolor i zapewni ochronę przed nadmierną wilgocią.

W ofertach handlowych pojawiają się także rynny z metalu. Jednak nie jest to już zbyt popularne rozwiązanie. Metalowe systemy rynnowe nie są w pełni uodpornione na działanie korozji. Dodatkową niedogodnością jest wysoka cena zakupu. Nawet najlepszej jakości systemy rynnowe z PCV będą tańsze w zakupie niż metalowa rura spustowa. Jedynym godnym uwagi atutem rynien metalowych jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Przed zakupem rynien warto zwrócić także uwagę na producenta. Do najbardziej znanych firm, produkujących rynny i pokrycia dachowe należą Braas, Marley, Lindab, Ruukki, Wavin i Gamrat.

Jeśli interesują Cię pokrycia dachowe oraz systemy rynnowe, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki dotyczące budowy dachu. Podpowiemy Ci, który dach będzie dobrym rozwiązaniem, wskażemy jak odprowadzić deszczówkę i określimy orientacyjne koszty inwestycyjne. Na dole strony prezentujemy listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij