Rynny prostokątne bardziej eleganckie niż okrągłe

Rynny prostokątne lub kwadratowe (czy wszystkie inne o kanciastych kształtach) są wybierane przez inwestorów i właścicieli domów jednorodzinnych w zasadzie tylko z jednego powodu: są dużo bardziej eleganckie. Ich kształt pozwala im schować się pod okapem. Dobrze wykończony okap i dach wyposażone w maskownice to sposób na ich ukrycie.

Dzięki temu rynny prostokątne nie rzucają się w oczy tak jak półokrągłe. Jeśli do tego zdecydujesz się także na kanciaste rury spustowe, dom nie będzie miał zaburzonej bryły. To rozwiązanie powstało wskutek zwiększonej popularności nowoczesnych domów minimalistycznych, o prostej bryle. Jednak pasują niemalże do wszystkich rodzajów budynków, nawet tych bardziej klasycznych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rynnach.

Rynny prostokątne – materiały

Rynny prostokątne tworzone są w zasadzie z tych samych materiałów co te półokrągłe. Najczęściej stosuje się rynny z blachy stalowej ocynkowanej. Często można spotkać także rynny prostokątne tytan-cynk, które wyróżniają się ogromną trwałością i są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne czy uszkodzenia pod wpływem wody, wiatru i tym podobne.

W przypadku rynien półokrągłych najczęściej spotykanym materiałem jest PCV. Prostokątnych czy kwadratowych rynien z materiałów sztucznych na naszym rynku jest bardzo mało. Chociaż prostokątne rynny PCV są mniej wytrzymałe niż rynny tytan-cynk czy blaszane, jednak tworzywa sztuczne są bardziej trwałe niż jeszcze niedawno i około 20 lat nic nie powinno się z nimi dziać. Krótszą trwałość rekompensuje niska cena.

Rynny kwadratowe lub prostokątne aluminiowe lub wykonane z blachy miedzianej są zdecydowanie najdroższe. Rynny aluminiowe, mimo wysokiej ceny, są często kupowane, ponieważ są bardzo trwałe i najbardziej odporne na działanie korozji. Rynny miedziane uchodzą za luksusowe, więc wykorzystuje się je w zasadzie wyłącznie przy budowie willi w starym stylu lub podczas renowacji zameczków, kamienic i tym podobnych elementów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach kwadratowych?

Wymiary rynien prostokątnych

Gotowe rynny kwadratowe wchodzące w skład gotowych systemów rynnowych są najczęściej sprzedawane w standardowych wymiarach. Oczywiście długość rynien jest liczona w metrach i trzeba wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie trzeba będzie je przycinać. Im dłuższe rynny zamówisz, tym droższa będzie dostawa z uwagi na problemy w transporcie.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Rynny prostokątne czy też rynny kwadratowe, na przykład rynny Galeco, a także inne rynny, ceny i modele
Rynny prostokątne - wymiary, opinie, porady, ceny

Szerokość wewnętrzna rynien kwadratowych i prostokątnych wynosi 100, 120, 125 lub 150 mm. Wybór modelu powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, by rynna mogła się dobrze „schować” pod okapem lub maskownicą. Ważne są także oczywiście wymiary budynku i rozmiar oraz kształt dachu, znaczenie mogą mieć nawet pokrycia dachowe.

Wąska rynna będzie w stanie odebrać o wiele mniej wody, więc nie nadaje się do dachów o dużym rozmiarze. Wybierając rozmiary warto zwrócić uwagę także na prognozowaną ilość opadów na danym terenie. Rury spustowe także powinny być wybrane pod względem możliwości odprowadzania wody. Umieszczone bliżej elewacji są w stanie wyłapać więcej wody niż narożne. Sprawdź także ten artykuł na temat rynien PCV.

Cennik systemów rynnowych z rurami prostokątnymi

Wielu producentów oferuje gotowe systemy rynnowe z rurami prostokątnymi. W każdym z nich dobierasz ilość i długość rynien, złączek i tym podobnych elementów do wielkości dachu. Możesz także zamówić rynny dopasowane do twoich potrzeb, które będą o wiele droższe. Warto więc sprawdzić gotowe systemy, które oferują na przykład rynny Galeco, Bryza czy EKRO.

Trudno jest określić, ile mogą kosztować rynny do domu. W przypadku rynien PCV koszt może wynosić ponad tysiąc złotych, rynny aluminiowe czy miedziane już kilkanaście tysięcy. Dla przykładu: metr bieżący rynny Galeco kosztuje około 27-28 zł, metr bieżący rury spustowej już ponad 30 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt łączników, haków, zaślepek czy narożników. I oczywiście koszt montażu, który także potrafi być bardzo wysoki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rynnach marki Bryza?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny