Czy opłaca się odnawiać rynny?

Rynny postanowiliśmy odnowić przy okazji wykonywania nowej elewacji i ocieplenia budynku. Jak wiadomo, podczas ocieplenia elewacji trzeba było zdemontować rynny spustowe. Była to świetna okazja do oceny ich stanu technicznego. Po dokonaniu dokładnego przeglądu stwierdziliśmy, że nasze stare orynnowanie pozostało w bardzo dobrym stanie. Stal nie była dotknięta korozją, a cały problem polegał jedynie na nieestetycznie złuszczonej, starej farbie. 

Uznaliśmy, że odnowienie rynny nie powinno przysporzyć zbyt dużego problemu, a efekt prac będzie trwały jeszcze przez następne kilkanaście lat.

Oczyszczanie rur spustowych i rynny

Oczyszczanie było najbardziej pracochłonnym i uciążliwym etapem prac. Musieliśmy usunąć całą złuszczającą się powłokę starej farby. Użyliśmy drobnoziarnistego papieru ściernego o granulacji 100. Usunęliśmy wszystkie odstające i łuszczące się fragmenty. Nie było potrzeby całkowitego zdzierania farby, która dobrze trzymała się podłoża. W końcu – skoro trzyma się na stali ponad 20 lat, to wytrzyma po odpowiedniej impregnacji kolejne kilkanaście. Zaprzyjaźniony malarz zwrócił jedynie uwagę na fakt, że trzeba dokładnie zmatowić starą powłokę malarską. Dzięki temu zwiększymy przyczepność nawierzchni i sprawimy, że nowy podkład będzie dobrze przylegał.

Podczas oczyszczania rynny i rur spustowych wytworzyło się dużo pyłu. Usunęliśmy go za pomocą szmatki płukanej w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Przy okazji usunęliśmy w ten sposób tłuste zabrudzenia. Na koniec wypłukaliśmy wszystko pod strumieniem bieżącej wody (najlepiej użyć myjki ciśnieniowej). Dzięki temu zyskaliśmy pewność, że powierzchnia rynny jest już dobrze oczyszczona i przygotowana pod malowanie.

Malowanie

Przed malowaniem rynny stanęliśmy przed wyborem odpowiedniej farby. W ofertach handlowych dostępne jest wiele specyfików, które nie wymagają stosowania podkładów. Ich zastosowanie było dość kuszące ze względu na łatwość użycia. Jednak fachowcy zasugerowali nam bardziej tradycyjne i sprawdzone farby. Ich zdaniem naniesienie tradycyjnego podkładu Unikor i farby chlorowo-kauczukowej zapewni większą trwałość całej nawierzchni. Postanowiliśmy skorzystać z tej rady i nałożyliśmy cienką warstwę podkładową. Po upływie 24 godzin na rynny można już było zastosować farbę powierzchniową.

Odprowadzenie wody - sprawdź promocje

Do malowania wybraliśmy miejsce osłonięte przed działaniem intensywnych promieni słonecznych. Zbyt wysoka temperatura połączona z silnymi promieniami UV mogłaby doprowadzić do zbyt szybkiego wyschnięcia farby. To z kolei wiąże się zagrożeniem zmniejszenia jej żywotności. Zwróciliśmy także uwagę na fakt, że nowe powłoki należy nakładać w godzinach przedpołudniowych. Rynny były ułożone pod gołym niebem, a wieczorne powietrze jest znacznie bardziej wilgotne. Pozostawienie świeżej warstwy farby na wilgotnym powietrzu mogłoby sprawić, że powłoka delikatnie zmatowieje. Dlatego nasze rynny zostały pomalowane przed południem. Do wieczora ich powłoka była już wstępnie wysuszona, a końcowy efekt wizualny stał się miłym zaskoczeniem.

Koszty odnowienia rynny

Do odnowienia rynien i rur spustowych potrzebowaliśmy 2 mb papieru ściernego (3 zł). Wykorzystaliśmy jednolitrowe opakowanie podkładu (24,60 zł) oraz puszkę 0,9 l farby chlorowo-kauczukowej (28,50 zł). Za całość zapłaciliśmy dokładnie 56,10 zł. Myślę, że jest to bardzo niewielka kwota, a pomysł z odnowieniem rynny okazał się strzałem w dziesiątkę. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny