Plan domu a rozmiar okien i instalacja wod-kan

Im większe rozmiary okien obejmuje rysunek projektu domu, tym lepiej. Odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń przekłada się na większy komfort dla domowników. Co za dużo to nie zdrowo, dlatego warto pamiętać o tym, aby połacie okienne nie były zbyt duże, ponieważ mogą spowodować nie tylko utratę ciepła, ale również większe rachunki za ogrzewanie domu.

Współczesne technologie zastosowane w pomieszczeniach kuchennych i łazienkowych sprawiają, że możemy pozwolić sobie na umieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w miejscu, które nam odpowiada. Szkic domu powinien uwzględniać instalacje, które znajdują się blisko siebie. W przypadku, gdy plan domu obejmuje kilka kondygnacji, wtedy muszą być również nad sobą. W takich pomieszczeniach niezbędna będzie nie tylko wentylacja, ale piony wodno-kanalizacyjne. Odpowiednio zaplanowana instalacja jest bardzo istotna, zwłaszcza gdy nasz dom będzie niepodpiwniczony.

Rysunek projektu domu a wysokość pomieszczenia

Minimalna wysokość pomieszczenia wnętrza mieszkalnego w świetle przepisów wynosi 250 cm. Najczęściej jednak plan architektoniczny uwzględnia wysokość, którą sięga 270 cm. Jest ona gwarancją komfortu i nie podnosi objętości mieszkania (kubatury), która mogłaby wpłynąć na większe koszty ogrzewania domu jednorodzinnego. Jeśli szkic domu obejmuje dodatkowo klimatyzację czy też sufity podwieszane, wówczas zaleca się, aby wysokość pomieszczenia użytkowego wynosiła 290 cm.

Projektowanie domu to także wysokość ścianki kolankowej. Odpowiednia wysokość ściany kolankowej przekłada się na to, jaką powierzchnię użytkową będziemy mieli do dyspozycji pod dachem. W praktyce nie jest ona mniejsza niż 90 cm i większa niż 120 cm. Jeżeli rysunek projektu domu posiada ściankę o wysokości 120 cm, wtedy możemy liczyć na większy komfort, ale ograniczoną możliwość ustawienia mebli.

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Projektowanie domu a planowanie rozkładu pomieszczeń

Aby nasz plan architektoniczny z wymiarami był w pełni funkcjonalny, powinniśmy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń na każdej kondygnacji budynku mieszkalnego. Dzięki temu łatwiej będzie nam poruszać się po domu jednorodzinnym. Rysunek projektu domu powinien jednak uwzględniać nie tylko wielkość pomieszczeń, ale również funkcje, jakie będą pełnić. Czasem ścianka wewnętrzna znajdująca się 20 cm dalej może przeważyć szalę na korzyść funkcjonalności wnętrza.

Plan architektoniczny a wysokość parapetu w kuchni

W dzisiejszych czasach prawie każde pomieszczenie kuchenne posiada okna. Ale okna, przez które codziennie przedzierają się promienie słoneczne, nie powinny zajmować dużej przestrzeni, dlatego zaleca się, aby parapet był na takiej wysokości, żeby umieścić pod nim szafkę kuchenną oraz blat kuchenny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny