Sadzenie roślin - sposoby sadzenia, wybór stanowiska, porady praktyczne

Sadzenie roślin jest ważnym, wieloetapowym procesem. Czynności wchodzące w jego skład wykonywane są w ogrodach, sadach, parkach czy lasach. Przeprowadza się je także w domach, w tym przypadku obejmuje gatunki rosnące w doniczce. Dzięki sadzeniu na wybranym stanowisku mogą rozwijać się kwiaty, krzewy, drzewa ozdobne i owocowe. Warto, zatem poznać najważniejsze informacje na jego temat. Można to zrobić w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Jak sadzić rośliny w ogrodzie?

Interesujący nas proces nie może odbywać się bez sadzonek. W ogólnym ujęciu to fragmenty pobrane z macierzystych roślin i umieszczane w ziemi. To z nich wyrastają i rozwijają się nowe okazy. Sadzonki dzielą się na odmiany zielne, zdrewniałe lub półzdrewniałe. To zazwyczaj części liści, korzeni lub pędów. Każdy ogrodnik może pozyskać je samodzielnie. Jeśli jednak nie ma dostępu do konkretnego gatunku, może kupić sadzonkę w sklepie. W takiej formie będą to już wstępnie rozwinięte okazy. Sprzedawane są w wersji z odsłoniętym korzeniem, z bryłą ziemi owiniętą materiałem lub w pojemnikach.

Sadzenie roślin poprzedzają pewne przygotowania. Po pierwsze wybiera się odpowiednią sadzonkę. Po drugie trzeba sprawdzić wymagania rośliny. Dowiedzieć się czy lubi ekspozycje nasłonecznione, półcieniste czy całkowicie zacienione. Niezwykle ważną kwestią jest ustalenie preferowanego rodzaju gleby. Sporo gatunków lubi ziemie żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Inne wolą mieszanki mniej zasobne w składniki odżywcze. Kwiaty czy krzewy ogrodowe mają swoje wymagania względem wilgotności podłoża i jego odczynu. Po zgromadzeniu wymienionych informacji można wybrać stanowisko dla rośliny.

Gdy lokalizacja zostanie wybrana rozpoczyna się właściwe sadzenie. W jego skład wchodzi:

  • Dokładne oczyszczenie miejsca sadzenia. Usuwa się chwasty, kamienie, śmieci, darń, itp,
  • W wielu przypadkach konieczne jest nawiezienie ziemi kompostem lub innymi mieszankami,
  • Wykopanie dołka, który pomieści roślinę. Musi być szerszy i głębszy od bryły korzeniowej,
  • Prawidłowe włożenie rośliny do dołka. Korzeni nie można uszkodzić ani skierować do góry,
  • Zasypanie korzeni, uklepanie ziemi i obfite podlanie. Czasem roślinę trzeba ustabilizować.

Sposoby sadzenia roślin dokładniej opisujemy w serii artykułów opublikowanych na naszej stronie.

Kiedy można sadzić rośliny ogrodowe?

Dobre stanowisko i prawidłowe wykonanie wszystkich czynności to tylko połowa sukcesu. Trzeba, bowiem wiedzieć, że sadzenie roślin w ogrodzie należy przeprowadzić w konkretnym terminie. To samo tyczny się okazów rosnących w doniczce. Ogólnie rzecz biorąc wysadzanie różnych gatunków przeprowadza się w dwóch terminach. Pierwszym jest wczesna wiosna. Gdy już wiadomo, że silne mrozy ustały na dobre. Natomiast drugą sprzyjającą porą jest jesień. W tym przypadku sadzenie musi się odbyć zanim zaczną się mrozy. Oczywiście to dość ogólne wskazówki. Wiele, bowiem zależy od rodzaju roślin umieszczanych w ziemi.

Rozwinięcie tematu najlepszych terminów sadzenie zaczniemy od kwiatów. Trzeba wiedzieć, że:

  • Kwiaty cebulowe kwitnące latem można sadzić wyłącznie wczesną wiosną,
  • Rośliny kwitnące wiosną sadzi się końcem lata lub jesienią,
  • Rośliny jednoroczne i byliny odporne na mróz sadzi się jesienią. Będą miały czas na ukorzenienie się i zaczną pięknie rosnąć wraz z wiosennym startem wegetacji,
  • Gatunki kwiatów wrażliwe na minusowe temperatury można sadzić wiosną.

Po gatunkach kwitnących czas na ogrodowe krzewy i drzewa.

Właściwe sadzenie krzewów i drzew liściastych przeprowadza się w dwóch terminach. Pierwszym okienkiem jest okres od października do polowy listopada. Drugie otwiera się końcem lutego. Trzeba też wspomnieć o gatunkach zimozielonych. Roślinach, które nie zrzucają liści na zimę. Je sadzi się wiosną lub wczesną jesienią. Ostatnią grupą, o której piszemy są krzewy i drzewa iglaste. Obecnie najczęściej sprzedawane są w pojemnikach. Takie sadzonki można umieszczać w ziemi przez cały sezon wegetacyjny. Sposoby sadzenia, terminy i wszystkie inne ważne informacje rozwijamy na naszym portalu.